Derivační elektrárnu na konci dlouhého náhonu na pravém břehu Teplé Vltavy vybudoval majitel papírny Jakob Kraus v nedalekém Františkově (Kvilda) v letech 1911–13 přestavbou bývalého Paulova mlýna. Postsecesní architektura provozní budovy zůstala zachována i při nedávné rekonstrukci po r. 2002.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna od severu
© Ivan Grisa 04/2011

Vodní elektrárna Polka

Ve štítě provozní budovy je letopočet 1925-26. Technické řešení bylo podobné jako u staršího zařízení přímo ve Františkově: přibližně 1,5 km nad elektrárnou byl zřízen na Teplé Vltavě jez, od kterého vychází náhon využívající svahu, který se poměrně prudce zvedá nad řeku. Celkový spád využívaný k výrobě energie tak činí 18 m. Voda je přiváděna na dvě Francisovy turbiny vyrobené firmou J. M. Voith o výkonu 300 + 150 kW. Literatura udává, že turbiny byly vyrobeny roku 1912. Elektrárna funguje podle dostupných údajů dosud s původním technologickým zařízením.
Ivan Grisa, dle http://www.calla.cz/atlas/detail.php?id=480, 22.4. 2011
historie

Roku 1911 koupil Jakob Kraus, majitel papírny ve Františkově u Kvildy, pro zajištění dostatku elektřiny pro svou výrobu v Polce nad Horní Vltavicí bývalý Paulův mlýn a nechal ho přestavět na malou vodní elektrárnu o výkonu 600 koňských sil. Ta byla uvedena do provozu v říjnu roku 1913 (na štítové zdi elektrárny velký nápis ERBAUT 1913). Dvě vertikální Francisovy turbiny (vyrobené firmou J. M. Voith v l. 1911 a 1912) poháněly dva generátory, vyrobené vídeňskou firmou Brown Boveri Werke A.G. Elektrárna byla propojena vysokonapěťovým vedením se sítí elektrárny ve Františkově. V roce 1926 byla elektrárna napojena vedením do Volar na síť Jihočeských elektráren. Poslední rekonstrukce elektrárny proběhla po roce 2002.

E.H. podle http://www.sumavanet.cz, 2.1. 2013

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Horní Vltavice

Místa v okolí

 silniční most
 Kunžvart
 kaple Panny Marie
 Lenora
 chlebová pec
 rechle
 Boubínský prales
 Boubín
 Chalupská slať
 Volarské šance
 Stožecká kaple
 městské opevnění
 stará radnice
 radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Vimperk
 Haselburg
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Štěpána
 Hus
 Zdíkov
 Smrčná
 Drslavice
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 9939
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama