Derivační elektrárnu na konci dlouhého náhonu na pravém břehu Teplé Vltavy vybudoval majitel papírny Jakob Kraus v nedalekém Františkově (Kvilda) v letech 1911–13 přestavbou bývalého Paulova mlýna. Postsecesní architektura provozní budovy zůstala zachována i při nedávné rekonstrukci po r. 2002.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna od severu
© Ivan Grisa 04/2011

Vodní elektrárna Polka

Ve štítě provozní budovy je letopočet 1925-26. Technické řešení bylo podobné jako u staršího zařízení přímo ve Františkově: přibližně 1,5 km nad elektrárnou byl zřízen na Teplé Vltavě jez, od kterého vychází náhon využívající svahu, který se poměrně prudce zvedá nad řeku. Celkový spád využívaný k výrobě energie tak činí 18 m. Voda je přiváděna na dvě Francisovy turbiny vyrobené firmou J. M. Voith o výkonu 300 + 150 kW. Literatura udává, že turbiny byly vyrobeny roku 1912. Elektrárna funguje podle dostupných údajů dosud s původním technologickým zařízením.
Ivan Grisa, dle http://www.calla.cz/atlas/detail.php?id=480, 22.4. 2011
historie

Roku 1911 koupil Jakob Kraus, majitel papírny ve Františkově u Kvildy, pro zajištění dostatku elektřiny pro svou výrobu v Polce nad Horní Vltavicí bývalý Paulův mlýn a nechal ho přestavět na malou vodní elektrárnu o výkonu 600 koňských sil. Ta byla uvedena do provozu v říjnu roku 1913 (na štítové zdi elektrárny velký nápis ERBAUT 1913). Dvě vertikální Francisovy turbiny (vyrobené firmou J. M. Voith v l. 1911 a 1912) poháněly dva generátory, vyrobené vídeňskou firmou Brown Boveri Werke A.G. Elektrárna byla propojena vysokonapěťovým vedením se sítí elektrárny ve Františkově. V roce 1926 byla elektrárna napojena vedením do Volar na síť Jihočeských elektráren. Poslední rekonstrukce elektrárny proběhla po roce 2002.

E.H. podle http://www.sumavanet.cz, 2.1. 2013

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Horní Vltavice

Místa v okolí

 silniční most
 Kunžvart
 kaple Panny Marie
 Lenora
 chlebová pec
 rechle
 Boubínský prales
 Boubín
 Chalupská slať
 Volarské šance
 Stožecká kaple
 městské opevnění
 stará radnice
 radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Vimperk
 Haselburg
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Štěpána
 Hus
 Zdíkov
 Smrčná
 Drslavice
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 9939
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama