Pozdně gotická dvoukřídlá tvrz je zmíněna r. 1535. Roku 1578 renesančně přestavěna (dochovány cenné renesanční prostory), po r. 1720 barokně rozšířena na čtyřkřídlý patrový zámek, další úpravy klasicistní. Ve 20. stol. získává zámek rodina Fischmannů. Po r. 1945 zkonfiskován, navrácen roku 2014.
Hlavní obrázek místa
zámek od jihozápadu
© Milan Caha 04/2012
První zmínka o existenci Puklic je z roku 1318. V obci je kromě zámku a zámeckého parku několik zajímavých turistických cílů – zbytek židovského ghetta se synagogou a hřbitovem a několik drobných sakrálních památek. Obcí prochází žlutě značený Jihlavský okruh. Do obce jezdí autobus z Jihlavy.
20.6. 2020
popis

Pozdně gotickou tvrz postavili na hraně terasy nad levým břehem Puklického potoka krátce před rokem 1535 lenní držitelé vsi – buď rytíři z Petrovic nebo Franc Hordar. Nejstarší součástí stavby je zřejmě východní a část severního křídla, tvrz byla chráněna příkopem, jehož zbytky jsou dochovány na severozápadě a od východu pak rybník (existující ještě přinejmenším v polovině 19. století). Při renesanční přestavbě (dokončené podle letopočtu na portálu roku 1578) bylo rozšířeno severní křídlo, po roce 1720 získal zámek doplněním jižního a západního křídla dnešní rozsah. Klasicistní úpravy na počátku 19. století se dotkly zejména patra východního křídla. Poslední zásahy během první poloviny 20. století postihly převážně interiéry. Zámek je čtyřkřídlá jednopatrová budova. Východní a přilehlá část severního křídla jsou založené již za hranou terasy, ve svahu k levému břehu potoka, proto je tato nejstarší gotická část podsklepená. Terén zde nebyl zcela…  číst dále

Zany, podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 6.4. 2013

historie

První písemná zmínka o obci Puklice pochází z roku 1318. Nachází se v dokumentu, kterým král Jan Lucemburský potvrzuje převod panství z olomouckého biskupství na pana Jana řečeného z Řecka. Po Janově smrti roku 1327 získává panství od krále Jindřich z Lipé. Páni z Lipé zde nikdy nesídlili a panství udíleli lénem svým straníkům. V 16. století je nejdříve získává lénem a roku 1535 kupuje jihlavský měšťan František Hordar. Pravděpodobně za něj byla postavena pozdně gotická tvrz, doložená při prodeji v roce 1535. Kolem roku 1578 byla tvrz renesančně přestavěna. Vítu Hordárovi byly za účast ve stavovském povstání zkonfiskovány ¾ majetku, Puklice mu však byly ponechány a rodu zůstaly do roku 1673. Poté se držitelé panství mnohokrát střídali: roku 1673 je koupil Jakub Manuel šlechtic Tümmel, s jeho dcerou je vyženil František Josef z Waderbornu, za něj někdy po roce 1720 zámek prošel barokní přestavbou. Roku 1731 jej…  číst dále

© Milan Caha (zdoj:http://www.dedictvivysociny.cz + http://www.obecpuklice.cz + wikipedie), 8.2. 2013

Vysočina,  Jihlava  (JI), Puklice

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Příseka
 Jeclov
 Luka nad Jihlavou
 Helenín
 boží muka
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Henčov
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Brtnice
 Dolní most
 Rokštejn
 Přímělkov
 pivovar
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 fara
 radnice
 Hoffmannův dům
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Přímělkov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 Rytířsko
 kaple svaté Rodiny
 Jamné
 Kamenice
 rozhledna Rudný
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Bransouze
 Stonařov
 Kněžice
 židovský hřbitov
 Aleje
 Plandry
 Chaloupky
 Rantířov
 Střeliště
 Kostelec
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kamenné mosty
 Zátiší
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 Třešť
 boží muka
 kostel sv. Martina
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Jakuba
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Polná
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 děkanství
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Okříšky
 Heraltice
 židovský hřbitov
 Velký javor
 židovský hřbitov
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 kaple sv. Anny
 návesní kaple
 Rudolec
 boží muka
 pamětní kámen
 zvonička
Kontaktní informace
Obec Puklice
Obecní úřad
588 31 Puklice 1
Tel: kancelář starosty: +420 567 274 225
http://www.obecpuklice.cz
puklice@ji.cz
Základní informace místa
ID místa: 11093
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama