Tvrz, postavená asi v pol. 14. stol. R. 1356 na ní sídlil vladyka Tobiáš z Kamenice. R. 1358 se odtud píší Dobeš a Jindřich, poté se majitelé často střídali. V pol. 16. stol. byla přestavěna v renesančním stylu. Před r. 1556 připojena Valdštejny k třebíčského panství. R. 2009 zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
Tvrz od severu
© Roman Řezáč 06/2004
Objekt tvrze stojí uprostřed vesnice, je možné ho volně obejít, ale je uzamčen a zdá se, že zatím opuštěný bez vnitřního vybavení..
Roman Řezáč, 15.6. 2004
historie

První jména, spolehlivě spojená s tvrzí, jsou Dobeš a Jindřich z Kamenice. Ti se po ní píší v roce 1358. Tvrz byla několikrát přestavována, naposledy zřejmě mezi 16. a 17.stoletím. Na konci minulého století prošla celkovou rekonstrukcí.

Roman Řezáč, 12.6. 2004

Další texty historie
Vysočina,  Jihlava  (JI), Kamenice

Místa v okolí

 Přímělkov
 Přímělkov
 Zátiší
 Rokštejn
 Luka nad Jihlavou
 Bransouze
 Jeclov
 Jamné
 Černá
 Rytířsko
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Puklice
 Dolní most
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Brtnice
 Příseka
 sloup se sochou Madony
 fara
 Valdštejnský dům
 kostel sv. Barbory
 sýpka a panský dvůr
 boží muka
 Velký javor
 Stránecká Zhoř
 Střeliště
 Henčov
 Chaloupky
 Helenín
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Zámeček
 Bohdalov
 Kněžice
 Vlčatín
 boží muka
 ZOO Jihlava
 Okříšky
 boží muka
 Židovské město
 synagoga
 hraniční kámen
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Měšťanský pivovar
 kašna Amfitrité
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Panský pivovar
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 Dolní brána
 Polná
 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 kostel sv. Barbory
 výklenková kaple
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 Klešter
 hraniční kámen
 Legiodům
 pivovar
 Zahradiště
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Heraltice
 Aleje
 rozhledna Rudný
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 smírčí kámen
 Stonařov
 Kněževes nad Oslavou
 Nárameč
 kostel sv. Václava
 Štoky
 Tržní panák
 Hostákov
Základní informace místa
ID místa: 1348
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 13.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama