Szczerba

Schnallenstein, Šnalenštejn, Gniewoszova
Zřícenina gotického strážního hradu, existujícího ve 13. až 15. století. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy.
Hlavní obrázek místa
hradba s bránou
© Jan Pížl, 06/2008
Hrad se nachází nad soutokem dvou potoků poblíž silnice z Miedzylesie do Gniewoszówa. Ze silnice není patrný, ale upozorní na něj nevelké parkoviště s informační cedulí a mapkou. Odtud vás ke hradu dovedou směrovky.
Jan Pížl , 22.1. 2009
popis

Hrad chránila mohutná obvodová hradba, ve směru nepravděpodobnějšího ostřelování zaoblená. Ta se také dochovala ve velmi dobrém stavu. Do hradby byl zapojen palác jako hlavní obranná i obytná stavba. Dnes je v horším stavu než hradba, ale i tak zde najdeme poměrně výrazné zbytky zdí a polozasypanou, klenutou místnost. Hrad leží ve vzrostlém lese, v nejbližším okolí nalezneme hluboké strže, menší skály a dokonce i jednu jeskyni.

Jan Pížl , 22.1. 2009

historie

Hrad Szczerba

Hrad Szczerba byl vybudován ke konci 13. století. Přesné datum ani stavebník nejsou známy. Víme, že začátkem následujícího věku patřil českému králi. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko (ve směru Miedzylesie, Bystrzyca, Klodzko) a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy. Král Václav II. věnoval pevnost cisterciákům z kameneckého kláštera. V bojích po vymření Přemyslovců byl hrad silně poškozen. Mniši nedokázali v nejisté době Szczerbu udržet – r. 1358 se jako majitelé hradu připomínají páni von Glaubitz, vlastníci blízkého Miedzylesie. Až do konce své historie pak hrad patřil různým šlechtickým rodům. V r. 1428 jej zničili husité táhnoucí na Klodzko. Dobytý hrad následně chátral, vesničané z blízkých obcí Gniewoszow a Rózanka rozebírali zdivo na stavbu svých chalup. Ke zkáze hradu přispěla i vrchnost, která v polovině 18. století potřebovala materiál k budování pivovaru…  číst dále

Jan Pížl, podle informační tabule na hradě a podle http://www.zamkipolskie.com/gniewosz/gniewosz.html, 22.1. 2009

Půdorys místa

půdorys v úrovni přízemí
© C. Francke (Małgorzata Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2003)
Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Niemojów
 Międzylesie
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Anenský vrch
 Amálka
 vodopád Wilczki
 fara
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 Suchá
 hrad u Nekoře
 Vojenské muzeum
 socha Panny Marie
 kostel sv. Aloise
 Fort Wilhelma
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Stezka v oblacích
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Antonína
 Helvíkovice
 Trčkov
Základní informace místa
ID místa: 7339
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama