hrad Szczerba

Schnallenstein, Šnalenštejn, Gniewoszova
Zřícenina gotického strážního hradu, existujícího ve 13. až 15. století. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Hrad se nachází nad soutokem dvou potoků poblíž silnice z Miedzylesie do Gniewoszówa. Ze silnice není patrný, ale upozorní na něj nevelké parkoviště s informační cedulí a mapkou. Odtud vás ke hradu dovedou směrovky.
Jan Pížl , 22.1. 2009
popis

Hrad chránila mohutná obvodová hradba, ve směru nepravděpodobnějšího ostřelování zaoblená. Ta se také dochovala ve velmi dobrém stavu. Do hradby byl zapojen palác jako hlavní obranná i obytná stavba. Dnes je v horším stavu než hradba, ale i tak zde najdeme poměrně výrazné zbytky zdí a polozasypanou, klenutou místnost. Hrad leží ve vzrostlém lese, v nejbližším okolí nalezneme hluboké strže, menší skály a dokonce i jednu jeskyni.

Jan Pížl , 22.1. 2009

historie

Hrad Szczerba

Hrad Szczerba byl vybudován ke konci 13. století. Přesné datum ani stavebník nejsou známy. Víme, že začátkem následujícího věku patřil českému králi. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko (ve směru Miedzylesie, Bystrzyca, Klodzko) a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy. Král Václav II. věnoval pevnost cisterciákům z kameneckého kláštera. V bojích po vymření Přemyslovců byl hrad silně poškozen. Mniši nedokázali v nejisté době Szczerbu udržet – r. 1358 se jako majitelé hradu připomínají páni von Glaubitz, vlastníci blízkého Miedzylesie. Až do konce své historie pak hrad patřil různým šlechtickým rodům. V r. 1428 jej zničili husité táhnoucí na Klodzko. Dobytý hrad následně chátral, vesničané z blízkých obcí Gniewoszow a Rózanka rozebírali zdivo na stavbu svých chalup. Ke zkáze hradu přispěla i vrchnost, která v polovině 18. století potřebovala materiál k budování pivovaru…  číst dále

Jan Pížl, podle informační tabule na hradě a podle http://www.zamkipolskie.com/gniewosz/gniewosz.html, 22.1. 2009

Půdorys místa

půdorys v úrovni přízemí
© C. Francke (Małgorzata Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2003)
Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Niemojów
 Międzylesie
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 Lusthaus
 pevnost Hanička
 Anenský vrch
 vodopád Wilczki
 fara
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 domek Na Sboru
 hrad u Nekoře
 Vojenské muzeum
 socha Panny Marie
 kostel sv. Aloise
 Fort Wilhelma
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Stezka v oblacích
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Antonína
 Helvíkovice
Základní informace místa
ID místa: 7339
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama