Vodní nádrž Pastviny I. a Pastviny II. vznikla zatopením prostor vykáceného lesa a zemědělských lučních ploch na řece Divoká Orlice. Stavba probíhala od roku 1933 do roku 1938. Je to poslední hráz, která byla stavěna z kamene. Výška koruny hráze činí 31,3 m, šířka v koruně 6,5 m.
Hlavní obrázek místa
Pastviny – Pohled na hráz
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Vodní dílo Pastviny se nachází v PP Orlice. Kolem přehrady jsou četné možnosti k rekreaci – kempy, penziony, restaurace. Nad menší nádrží na pravém břehu u obce Nekoř zbytky hradů Vejrov a Nekoř. Údolím prochází modrá tur. značka z Klášterce nad Orlicí do Letohradu a prochází přes most u obce Pastviny, zelená tur. značka z Č. Petrovic do Žamberku. V obci Pastviny infocentrum.
Ivo Rozehnal , 7.7. 2010
historie

Údolní nádrž Pastviny leží v Orlických horách na řece Divoké Orlici. Vznikla zatopením prostor vykáceného lesa a zemědělských lučních ploch, které se nacházely převážně na pravém břehu. Celé vodní dílo se skládá ze dvou částí – ú. n. Pastviny a vyrovnávací ú. n. Nekoř. Pod tělesem hráze Pastvin je vodní elektrárna II, nad ní pak elektrárna I. Důvodem stavby však pochopitelně nevedly jen energetické cíle, ale hlavně zadržování vod řeky. S tím vyvstaly možnosti rekreace, rybolovu, ale hlavně se dílo stalo důležitým prvkem v připravovaném Labsko-oderském průplavovém systému. První práce na díle začaly r. 1926 sondami a r. 1933 byl slavnostně položen základní kámen. Zatopeno bylo 63 obytných budov, včetně školy, mlýna a malé továrny. Stavbu vyprojektoval Zemský výbor v Praze a většinu projektu uskutečnila firma Ing. M., ČKD Praha, Škodovy závody Plzeň, Křižík Praha, či f. J.V. Velfík z Prahy. Dílo bylo dokončeno r. 1938 nákladem 40 mil.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - web wikipedia, potapeni.donfelder.cz, vankovka.eu a info z místa, 7.7. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nekoř

Místa v okolí

 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Letohrad
 Orlice
 kostel sv. Václava
 domek Na Sboru
 Kyšperk
 Žamberk
 Divišovo divadlo
 radnice
 Lusthaus
 kostel sv. Václava
 Pašerácká lávka
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Zemská brána
 kaple sv. Rozálie
 Rotnek
 Bystřec
 kaple sv. Antonína
 Niemojów
 Suchý vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Žampach
 Helvíkovice
 kostel sv. Jiří
 Międzylesie
 Lanšperk
 Horákova kaple
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Anny
 socha Panny Marie
 Výprachtice
 pevnost Hanička
 Szczerba
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Vojenské muzeum
 Horní Libchavy
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 Pěčín
 Dolní Libchavy
 Mlýnický dvůr
 Hernychova vila
 kostel sv. Anny
 Švédské šance
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Andrlův chlum
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Štíty
Kontaktní informace
Přehrada Pastviny
Nekoř 313
561 63 Nekoř

Povodí Labe, státní podnik
Provozní středisko Orlice
Orlická 1101
564 01 Žamberk
Tel: 465625121
Základní informace místa
ID místa: 9266
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama