Základ stavby položen r. 1377. Věž dokončena r. 1890. Věž byla nejvyšší stavbou světa. Dodnes je nejvyšší kostelní věží. Věž je vysoká 161,53 m. Dóm je 123 m dlouhý a 48 m široký. Uvnitř chámu 26 metrů vysoký svatostánek vytesaný z kamene.
Hlavní obrázek místa
Ulm Münster v Ulmu v Bádensku-Württembersku u hranic s Bavorskem.
© Pavel Vítek 07/2002
Ulm je město v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko u hranic s Bavorskem. Protéká jím řeka Dunaj. Ulm je znám především díky zdejšímu dómu, Ulm Münster, s nejvyšší kostelní věží na světě. Největší část starého města je situována na levém břehu Dunaje. Nejbližšími většími městy jsou Augsburg, vzdálený 70 km směrem na jihovýchod, Stuttgart asi 90 km severozápadně, a Mnichov vzdálený asi 130 km na jihovýchod. Velechrám v Ulmu najdeme v centru starého města. Leží asi 600 m severně od Dunaje a 900 m východně od hlavního ulmského nádraží. Ve městě Ulm se narodil Albert Einstein.
Pavel Vítek, 1.8. 2022
popis

Mohutná věž se tyčí nad hlavním portálem do výšky 161,53 m. Její stavba byla dokončena v 19. století podle původních plánů z 15. století. Po 768 schodech se dá vystoupat na vyhlídku 142 m nad zemí. Pod kamennou klenbou podpíranou třemi sloupy stojí křtitelnice z roku 1474. Chórové lavice jsou z 15. století. Mají 89 sedadel a jsou vyřezávané z dubového dřeva. Na pultech před lavicemi jsou umístěny vyřezávané bysty, vlevo slavní muži historie, např. Pythagoras, Cicero, Seneca a vpravo moudré ženy starověku zvané Sybily. Kromě církevních hodnostářů zasedala v lavicích při zvláštních příležitostech také městská rada. Díky věži je chrám nejvyšším kostelem světa. Dóm je 123 m dlouhý a 48 m široký. Až do roku 1901 byl nejvyšší stavbou světa.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.iereus.wz.cz/pamatky/ulm_dom.html, 1.8. 2022

historie

Velechrám v Ulmu neboli Ulm Münster, také chrám Panny Marie, je vystavěn v gotickém stylu. V církevním smyslu nejde o katedrálu, neboť kostel nebyl nikdy sídlem biskupa. Původně se jednalo o katolický dóm, v období reformace přešel do rukou protestantů. Jako Münster jsou v téhle části Německa nazývány katedrály. Základní kámen stavby byl položen v roce 1377, ale její věž byla dokončena až o 513 let později. V té době, v roce 1890, pak byla věž Münsteru nejvyšší stavbou světa a dodnes je nejvyšší kostelní věží. Velikosti věže odpovídá i velkolepý západní portál se vstupním prostorem podepřeným dvěma pilíři. V oblouku nad vchody je vyobrazeno stvoření světa, první hřích a vyhnání z ráje. Na pilířích stojí vlevo sv. Antonín a Jan Křtitel a vpravo Marie s dítětem a sv. Martin. Uprostřed na pilíři mezi dveřmi pak Ježíš Kristus jako trpitel. Okna hlavní lodi osvětlují malovaný strop…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.iereus.wz.cz/pamatky/ulm_dom.html, 1.8. 2022

Německo, Bádensko-Württembersko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16571
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama