Tříobloukový kamenný most přes říčku Skalici z roku 1814. Na soklech stávalo 8 barokních soch světců( dnes uloženy v Čimelicích). Problémem mostu je betonové omítka, podemletý jeden pilíř a narušené kapsy pro nálože sloužící ke zničení mostu. Původně vydlážděn kostkami, dnes asfaltový.
Hlavní obrázek místa
Empírový most v Horních Nerestcích
© Pavel Vítek 06/2014
Nerestce jsou malá obec, která leží 22 km severovýchodně od Blatné a 28 km severně od Písku, zhruba na poloviční cestě mezi Pískem a Příbramí. Obec tvoří Dolní Nerestce a Horní Nerestce. Most je jediná přístupová komunikace pro Horní Nerestce, najdeme jej východně od obce nad říčkou Skalicí v blízkosti Dolních i Horních Nerestců. Most leží na původním katastru Horních Nerestců.
Pavel Vítek, 13.7. 2014
popis

Přes potok Skalici nedaleko Nerestců se klene empirový kamenný most se třemi oblouky. Původně byl zdoben šesti sochami světců z dílny J. Hammera z roku 1814. Oblouky mají třímetrové vzepětí, rozpětí krajních oblouků je 12 metrů, střední oblouk má rozpětí 13 metrů. Most má šířku 6 metrů, jeho zahrocené pilíře vystupují do návodní i do povodní strany řeky. V pilířích mostu jsou komory pro nálože na případné zničení mostu, které tu byly asi vyhloubeny v době napoleonských válek. Zábradlí mostu je vysoké 1,1 metru, na obě strany mostu se rozevírá. Most není v dobrém stavu, problémem je spousta betonové omítky, která se na něj byla kdysi doslova „naházena“ v rámci údržby, dále je podemletý jeden pilíř, kapsy jsou rozsypané a vyžadují důkladnou opravu. Povrch mostu původně tvořily kostky, nyní je pokryt asfaltem, nicméně se uvažuje o navrácení dlažebních kostek. Na opravu mostu a soch nejsou zatím finanční prostředky. Most dnes alespoň není…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=281, 13.7. 2014

historie

Nejstarší zpráva o obci pochází z roku 1227. Most přes říčku Skalici byl postaven roku 1814. Na mostě původně stálo na vysokých soklech osm barokních soch světců z dílny J. Hammera. Jednalo se o sv. Barboru, sv. Maří Magdalénu, sv. Václava, sv. Víta, sv. Jiljí, sv. Zikmunda, sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa. Sochy byly už před delší dobou sneseny a jsou uloženy v Čimelicích.

Pavel Vítek – zdroj: http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=281, 13.7. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Horní Nerestce

Místa v okolí

 Dolní Nerestce
 výklenková kaple
 Horosedly
 Lety
 synagoga
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Vintíř
 židovský hřbitov
 synagoga
 Boudy u Čimelic
 Myslín
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 Karlov
 socha sv. Prokopa
 Draheničky
 kostel sv. Prokopa
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Orlík nad Vltavou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 boží muka
 Žďákovský most
 Hrochův Hrádek
 Cerhonice
 Drahenice
 Uzeničky
 Bukovany
 Voltýřov
 Chraštice
 Strážovice
 Křikava
 špitál
 Starosedlský Hrádek
 Hostišovice
 pivovar Herold
 Zbenice
 Voltýřov
 Březnice
 Zvíkov
 silniční most
 kostel sv. Rocha
 židovské ghetto
 synagoga
 kaplička
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Ženatý dub
 Tochovice
 Rtišovice
 Kotýřina
 Vráž
 Buzice
 Škvořetice
 Lašovice
 Obrovy hroby
 Skalní brána
 Onen Svět
 radnice
 socha sv. Barbory
 Kožlí
 boží muka
 Smolotely
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 Hrádek
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Sedlice
 Červený Újezdec
 Čekanice
 Zhoř
 Hůrka u Vranovic
Základní informace místa
ID místa: 11802
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.7.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama