Zpřístupněný vodní hamr z 16. stol. V provozu trvale od r. 1656. Původní dřevěná stavba postupně rozšiřována, dnešní podoba dílem přestavby z let 1825-30. Vodou poháněno původně 5 kol (dnes 4) roztáčejících stroje i el. generátor.
Hlavní obrázek místa
Hamr Dobřív
© Jan DASTYCH 04/2006
Unikátní technická památka, vodní hamr, se nachází v obci Dobřív, která leží 8 km jihovýchodně od Rokycan. V Dobřívě se k hamru dostaneme třemi cestami. Výchozí bod je vždy Stará hospoda, roubená budova, jež vznikla roku 1731. Před hospodou přejdeme po kamenném mostě, tzv.švédském – vybudovaném v 17.století, a pak buď krásnou památkově chráněnou lipovou alejí podél vodního náhonu přímo ke vstupu do hamru, nebo vrchní částí vsi okolo roubených , dobře udržovaných stavení, ke stavidlu náhonu hamru v jeho zadní části. Třetí cesta k hamru vede od hospody po silnici proti proudu Padrťského potoka, kde po 400m vlevo je ocelový mostek.Po mostku se dostaneme před vstup do hamru.
17.4. 2006
historie

Hamr Dobřív

Vodní hamr pravděpodobně vznikl již v 16.století. Do trvalého provozu byl uveden v roce 1656. Původní stavba hamru byla dřevěná, postupně se k hamru přistavovaly další budovy. Do současné podoby byl hamr přestavěn asi v letech 1825 – 30. Zpočátku se zde prokovávalo železo na polotovary, za třicetileté války se zde kromě nářadí vyráběly dělové koule pro císařské vojsko.Od r.1724 sloužil hamr k výrobě hřebíkářského a cvočkařského železa. Po 2. světové válce zde bylo vyráběno vykováváno různé nářadí a radlice pro pluhy až do roku 1956. Voda v náhonu poháněla původně pět vodních kol. Dvě kola pohánějí dva těžké nadhazovací kladiva, jedno pohání podstropní transmisi, pomocí níž se dávají do pohybu stroje umístěné na levé straně hamru (buchary, brusy, nůžky na plech, generátor – ten vyráběl elektrický proud o napětí 120V, který sloužil pouze na osvětlení) a jedno pohánělo dmychadla.Páté kolo, které patřilo k měchu pecí, shořelo…  číst dále

17.4. 2006

otvíračka

Otevřeno sezónně, od 1. dubna do 31. října, středa, sobota a neděle 9 - 12 a 12,30 - 17 hodin

Muzeum Dr. B. Horáka, 22.1. 2006

Další texty otvíračka

Půdorys místa

půdorys přízemí hamru, stav r. 1967
© ing. arch. S. Mojžíš (in Z. Rasl: K historickému, technickému a stavebnímu vývoji hamru v Dobřívu, Zprávy památkové péče LXIV/4, Národní památkový ústav, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Dobřív

Místa v okolí

 Švédský most
 Vimberk
 Dvorec
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Drštka
 Chlukov
 Kotel
 Veselá
 kaple
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Tři Trubky
 Rokycany
 Homberk
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 radnice
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 Muchkovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 Mydlná
 Černá mohyla
 kaple se zvoničkou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Javor
 Kamýk
 Osek u Rokycan
 Klabava
 Neslívy
 Radeč
 Lopata
 Březina
 Březina
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Kokotsko
 Kozel
 pivovar
 děkanství
 Spálené Poříčí
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Rovný
 Mítov
 Bušovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Újezdec
 Nezvěstice
 Doubravka
 kostel Všech svatých
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Komárov
 Valdek
 Hengst
 Pokonice
 synagoga
 Na Vrchách
 kašna
 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 Radnice
 Spálený mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hůrka u Vranovic
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Zálužský hrad
 židovský hřbitov
 Vlčtejn
 synagoga
Kontaktní informace
Hamr, Dobřív
Dobřív, okr. Rokycany
Tel: 371 722 160
muzeumro@proactive.cz
Základní informace místa
ID místa: 2014
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama