hrad Bochov

Alt Hartenstein
Lokalita nad Bochovským potokem, mohlo by jít o první osídlení v Bochově, předchůdce Neue Hartensteina. Oválná plošina na konci ostrohu, ze tří stran chráněná příkopem a valem, přehradí malá plošina mezi cestou a čelním valem. Beze stop zdiva, nevyskytují se ani jiné terénní náznaky po stavbách.
Hlavní obrázek místa
Vlastní těleso hradu
© Petr Nožička 10/2011

Graficke pismenko Lokalita jejíž historie je nejasná. Buď by mohlo jít o první opevněné sídlo nedaleko Bochova, které je spíše předpokládáno v bližším okolí nedalekého kostela sv. Jakuba. Podoba této lokality by i tomu odpovídala. Je otázkou zda vůbec byla dostavena? Je pravda, že hrad Hartenštejn bývá nazýván Neue Hartenstein, takže Alt Hartenstein musel někde existovat. Další možností je, že by šlo o předsunutou baštu hradu Hartenštejn, která ale z vojenského hlediska a vlastní terénní situace nevypadá příliš pravděpodobná. Konečné odpovědi o tomto objektu by mohl vyjasnit až případný archeologický průzkum.
Petr Nožička: čerpáno z: Ilustrovaná Encyklopedie Českých hradů, Dodatky 4, T. Durdík, Libri 2011, Martin Holý Příručka KAS Karlovarsko,, 3.6. 2012

  popis

  Oválná plošina na konci ostrohu, ze tří stran chráněná příkopem (hloubky až tři metry) a valem, který je nejvýraznější na čelní straně. Severozápadní svah není vůbec opevněn, tvoří ho odlámaná terasa, která pravděpodobně vznikla až sekundárně, při použití části lokality jako kamenolomu. Malá plošina mezi cestou a čelním valem bylo pravděpodobně malé předhradí tohoto hrádku. Na plošině hrádku nejsou patrny stopy zdiva ani malty, dokonce ani žádné

  Petr Nožička: Martin Holý Příručka KAS Karlovarsko, 3.6. 2012


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bochov
  OOO