Kostel Nanebevzetí Panny Marie se štíhlou hranolovou věží přisazenou k vysoké protáhlé lodi je situován na jihozápadním okraji obce. Kostel pozdně románského až raně gotického původu byl barokně upraven a je známý zdobnými varhany z r. 1703.
Hlavní obrázek místa
kostel Nanebevzetí Panny Marie, pohled od jihu
© Jaroslav Valečka, 06/2011
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně gotický farní kostel, prvně připomínaný roku 1352. Tvoří dominantu obce. V polovině 17. století byl kostel zbarokizován, ale zachovaly se některé gotické fragmenty. Roku 1952 kostel vyhořel a roku 1957 byl obnoven. Kostel je jednolodní stavbou s polygonálním presbytářem. Na severní straně je sakristie. Klenba je dnes betonová. Věž je přistavěna k západní části lodi. Varhany uvnitř kostela jsou z roku 1703. Jsou jediným signovaným nástrojem výjimečného a významného kralického varhanáře Gottharda Welzela. Unikátní jsou zdobené píšťaly, které nemají v Čechách obdoby a také mimořádně působivé akantové řezby.
L.H. (podle www.trebsko.cz), 30.8. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 13 Politický okres příbramský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1901
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Třebsko

Místa v okolí

 Vysoká u Příbramě
 Památník Vojna
 Tochovice
 Hůrka u Vranovic
 Starosedlský Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 synagoga
 židovské ghetto
 pivovar Herold
 Březnice
 silniční most
 kostel sv. Prokopa
 Rtišovice
 kostel sv. Rocha
 Hrochův Hrádek
 dub sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Chraštice
 židovský hřbitov
 Zbenice
 kříž sv. Ivana
 Myslín
 Bukovany
 Drahenice
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Drahlín
 Zalužany
 Smolotely
 synagoga
 Draheničky
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Horosedly
 výklenková kaple
 Hluboš
 Hengst
 Lety
 Uzeničky
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hostišovice
 Pičín
 Třemšín
 Třemšín
 Hrádek
 Dolní Nerestce
 Dlouhá Lhota
 Tři Trubky
 empírový most
 Hvožďany
 Buková u Příbramě
 Chlukov
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Orlík nad Vltavou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
Základní informace místa
ID místa: 10314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama