Empírový zámek byl postaven na místě bývalé tvrze na počátku 19. stol. patrně Dorotou Tallezrand-Périgordovou. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů, jako poslední je uváděn pan Arnošt Schwarzenberk, který zámek vlastnil do roku 1949.
Hlavní obrázek místa
autor neuveden
Okolí zámku je přístupné - upravený anglický park. A zámek se dá bez problému obejít. Jedno křídlo slouží k bydlení, zbytek zámku je prázdný.
Jan Pospisil, 14.8. 2016
historie

R. 1331 založil zde benediktinský klášter sv. Jana Křtitele na Ostrově nad Davlí tvrz emfyteutickým právem na území zvaném Bozeňsko, jež dříve získal od krále Václava II. výměnou za své statky u Slaného. R. 1436 zastavil král Zikmund Tochovice Janu a Václavu Zmrzlíkům ze Svojšína, držitelům Orlíka za to, že se k němu přidali. Rod Zmrzlíků měl Tochovice až do r. 1515, kdy se zde uvádí nový zástavní držitel Oldřich Vranovský z Valdeka. Vdova po něm přechovávala na tochovické tvrzi loupeživé zemany a proto proti ní podnikli Pražané trestnou výpravu. Tvrz byla r. 1520 dobyta a zbořena a rodina zemanky byla odvedena do Prahy do vězení. R. 1532 prodal opat Placidus a konvent ostrovského kláštera rytíři Janovi z Vitence tochovickou tvrz s dvorem, městečko Tochovice a ostatní příslušenství. Nový majitel statku pojistil na Tochovicích věno své manželky Markéty z Běšin a později r. 1544 též půjčku od staroměstského měšťana Pavla…  číst dále

27.11. 2002

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Tochovice

Místa v okolí

 Starosedlský Hrádek
 židovský hřbitov
 Hrochův Hrádek
 pivovar Herold
 Březnice
 synagoga
 židovské ghetto
 silniční most
 kostel sv. Rocha
 Památník Vojna
 Vysoká u Příbramě
 Rtišovice
 Chraštice
 kostel sv. Václava
 Zbenice
 Myslín
 Hůrka u Vranovic
 boží muka
 židovský hřbitov
 Drahenice
 Bukovany
 židovský hřbitov
 Zalužany
 Mirovice
 synagoga
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Draheničky
 kostel sv. Prokopa
 Horosedly
 výklenková kaple
 dub sv. Václava
 kříž sv. Ivana
 Smolotely
 Lety
 židovský hřbitov
 Dolní Nerestce
 Uzeničky
 Hostišovice
 empírový most
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Křikava
 synagoga
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Drahlín
 Boudy u Čimelic
 Voltýřov
 Hvožďany
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Vintíř
 Orlík nad Vltavou
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Dlouhá Lhota
 Žďákovský most
 Tři Trubky
 Chlukov
Základní informace místa
ID místa: 1322
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama