kaple sv. Kříže

Kalvárie, kostel Nalezení sv. Kříže
Novogotickou kapli sv. Kříže (někdy označovanou jako kostel Nalezení sv. Kříže) postavil stavitel Josef Šlechta v letech 1883-1886. Stojí na místě kaple Božího hrobu z roku 1671. Ve druhé polovině 20. století chátrala a hrozila ji demolice. Od roku 2015 slouží jako obřadní, výstavní a koncertní síň.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2012
Kaple sv. Kříže je v některých zdrojích označována jako kostel Nalezení sv. Kříže, občas nekonzistentně, v názvu se hovoří o kapli, v popisu jako o kostele. Zde používáme název, který pro tuto stavbu používá NPÚ. První doloženou sakrální stavbu na mírném návrší západně od historického centra Pelhřimova postavil roku 1671 měšťan Jan Kryštof Blažejovský. Byla inspirována kaplí Božího hrobu v Hernalsu u Vídně, její půdorys a rozměry však byly převzaty z jiné kaple Božího hrobu ve Vratěníně. Kaple začala být hojně navštěvována poutníky, proto byla koncem 18. století rozšířena na kostel s věží. Kostel byl zrušen za Josefa II., byl prodán do soukromých rukou a zřejmě nepříliš udržovaná budova chátrala. Zkázu dokonal úder blesku. V roce 1865 se město Pelhřimov rozhodlo, že zchátralou barokní stavbu zboří a na jejím místě postaví novou sakrální stavbu. Novogotickou kapli vystavěl místní stavitel Josef Šlechta v letech 1883-1886. Vede k ní schodiště lemované sloupky – zastaveními křížové cesty. V interiéru byl oltář se sousoším Ukřižování s postavami Krista na kříži, Panny Marie a Jana Evangelisty. Ve druhé polovině 20. století kaple opět chátrala a dokonce se uvažovalo i o její demolici. V 21. století provedlo město rozsáhlou rekonstrukci celého areálu, včetně úpravy schodiště a zeleně kolem kaple. Od roku 2015 slouží městu jako obřadní, výstavní a koncertní síň.
Milan Caha (zdroj: různé zdroje na internetu), 20.3. 2021
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pelhřimov

Místa v okolí

 boží muka
 městská šatlava
 Drechselova vila
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 boží muka
 boží muka
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Fárův dům
 radnice
 Altenhoferovský dům
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 kaple sv. Floriana
 kaple sv. Anny
 kostel Božího Těla
 kaple sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 boží muka
 návesní kaple
 Služátky
 Pavlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Nemojov
 kaple
 boží muka
 boží muka
 Ústrašín
 Libkova Voda
 toleranční kostel
 Proseč-Obořiště
 synagoga
 Čížkov
 boží muka
 Větrný zámek
 Pípalka
 boží muka
 boží muka
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Červená Řečice
 kostel Božího Těla
 boží muka
 kaple sv. Haštala
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 pamětní kámen
 zvonice
 Mladé Bříště
 Želiv
 mlýn
 špýchar
 boží muka
 boží muka
 Klepáček
 Nový Rychnov
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 fara
 boží muka
 Konipas
 boží muka
 Březina
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Hořepník
 návesní kaple
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Švédské šance
 boží muka
 kaplička
 Lhotice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotka
 Horní Cerekev
 studánka Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Kámen
 kovárna
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 fara
 Kočičí hrádek
 Višněvice
 Višněvice
 Pechburg
 Bílý Kámen
 evangelický kostel
 synagoga
 pivovar
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 radnice
 kaple sv. Václava
 děkanství
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 Orlík
 kostel Všech Svatých
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Batelov
 Batelov
 synagoga
 smírčí kámen
 fara
 boží muka
 kašna
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Vyklantice
 Včelnička
 boží muka
 boží muka
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 15582
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama