Kostel je poprvé zmiňován r. 1281, ale souvislost s dnešní stavbou nelze prokázat. Dnešní kostel navazuje na farní kostel z 1. pol. 14. stol. Dostavěn r. 1554. R 1779 vyhořel, barokně opraven stavitelem J. Haucke a r. 1789 znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Průčelí tvoří dvě mohutné věže s osmibokými nástavbami.
© Luděk Pitter 08/2006
Římskokatolický farní kostel sv. Martina – bezpochyby hlavní pohledová dominanta slezského města Krnova i jedinečná historicko architektonická památka. Návštěvník nalezne kostel sv. Martina na náměstí Osvoboditelů v západní části historického jádra města, při oblouku bývalé hradby. Kostel je tvořen bazilikální trojlodní stavbou s dominantním dvouvěžovým průčelím a polygonálně ukončeným presbyteriem. Obě průčelní věže jsou ve spodních částech hranolové a obě ve vyšších částech přecházejí v osmiboké nástavby, každá však v jiné úrovni. Levá z věží sloužila dlouhou dobu jako městské hláska. Jádro kostela spadá do období gotiky. Chrám prodělal několik přestav na přelomu 14. a 15. století, jež však nesetřely jeho mohutné gotické založení. Kolem roku 1779 byl interiér kostela zbarokizován.
Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998, 14.11. 2006
historie

Krnovský farní kostel je připomínán již roku 1281 v souvislosti s řádem německých rytířů, kteří později přesídlili do obce Ježník. Kde přesně tento kostel stál, však již nelze určit, je však pravděpodobné, že někde v oblasti dnešního kostela. Někteří autoři jej dávají do souvislosti s pětibokým závěrem dnešního kostela v místech mohutných opěráků. V jádře dnešního kostela je nepochybně dochován gotický kostel z 1. pol. 14. stol. (severní věž a možná i základy jižní věže). Jižní věž s nástavbou severní věže byla dostavěna snad r. 1554. V 16. stol. byla přistavěna kaple sv. Kříže a sakristie s oratoří v patře. Kostel roku 1779 vyhořel, opraven a roku 1789 znovu vysvěcen. K dalším nevelkým přestavbám došlo i v 19. stol.

L.P., 15.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys kostela
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska 2, [J/N], Academia, 1999, str. 207, obr. 102
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Krnov
 městské hradby
 radnice
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Vartnov
 Brantice
 zvonice
 Branice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 Sosnová
 Burkvíz
 Sosnová
 Hraniční vrch
 kostel sv. Tekly
 Loděnice
 Město Albrechtice
 Slezské Rudoltice
 Holasovice
 hrobka rodu Bellegarde
 Neplachovice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 větrný mlýn
 Matějovická jeskyně
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Hynčice
 Eldorado
 Dolní Holčovice
Kontaktní informace
Kostel sv. Martina

Římskokatolická farnost Krnov
Děkanát Krnov
Nám.Osvobození 27/7
79401 Krnov
Duchovní správce:
P. Karel Slíva ThLic. F
+420 554 612 672
Základní informace místa
ID místa: 4773
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama