Kostel je poprvé zmiňován r. 1281, ale souvislost s dnešní stavbou nelze prokázat. Dnešní kostel navazuje na farní kostel z 1. pol. 14. stol. Dostavěn r. 1554. R 1779 vyhořel, barokně opraven stavitelem J. Haucke a r. 1789 znovu vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel sv. Martina
© Jan P. Štěpánek, 11/2006
Římskokatolický farní kostel sv. Martina – bezpochyby hlavní pohledová dominanta slezského města Krnova i jedinečná historicko architektonická památka. Návštěvník nalezne kostel sv. Martina na náměstí Osvoboditelů v západní části historického jádra města, při oblouku bývalé hradby. Kostel je tvořen bazilikální trojlodní stavbou s dominantním dvouvěžovým průčelím a polygonálně ukončeným presbyteriem. Obě průčelní věže jsou ve spodních částech hranolové a obě ve vyšších částech přecházejí v osmiboké nástavby, každá však v jiné úrovni. Levá z věží sloužila dlouhou dobu jako městské hláska. Jádro kostela spadá do období gotiky. Chrám prodělal několik přestav na přelomu 14. a 15. století, jež však nesetřely jeho mohutné gotické založení. Kolem roku 1779 byl interiér kostela zbarokizován.
Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998, 14.11. 2006
historie

Krnovský farní kostel je připomínán již roku 1281 v souvislosti s řádem německých rytířů, kteří později přesídlili do obce Ježník. Kde přesně tento kostel stál, však již nelze určit, je však pravděpodobné, že někde v oblasti dnešního kostela. Někteří autoři jej dávají do souvislosti s pětibokým závěrem dnešního kostela v místech mohutných opěráků. V jádře dnešního kostela je nepochybně dochován gotický kostel z 1. pol. 14. stol. (severní věž a možná i základy jižní věže). Jižní věž s nástavbou severní věže byla dostavěna snad r. 1554. V 16. stol. byla přistavěna kaple sv. Kříže a sakristie s oratoří v patře. Kostel roku 1779 vyhořel, opraven a roku 1789 znovu vysvěcen. K dalším nevelkým přestavbám došlo i v 19. stol.

L.P., 15.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys kostela
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska 2, [J/N], Academia, 1999, str. 207, obr. 102
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Krnov
 městské hradby
 radnice
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Vartnov
 zvonice
 Brantice
 Branice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 Sosnová
 Burkvíz
 Hraniční vrch
 kostel sv. Tekly
 Loděnice
 Město Albrechtice
 Slezské Rudoltice
 Holasovice
 hrobka rodu Bellegarde
 Neplachovice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 větrný mlýn
 Matějovická jeskyně
 Držkovice
 Držkovice
 Hynčice
 Eldorado
 Dolní Holčovice
Kontaktní informace
Kostel sv. Martina

Římskokatolická farnost Krnov
Děkanát Krnov
Nám.Osvobození 27/7
79401 Krnov
Duchovní správce:
P. Karel Slíva ThLic. F
+420 554 612 672
Základní informace místa
ID místa: 4773
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama