Původně raně gotický kostel, přestavěný v letech 1613–16. Tehdy vznikla i hřbitovní kaple a brána. Za třicetileté války byl areál změněn v opevněnou základnu Švédů. Roku 1708 přistavěna západní hranolová věž. Po roce 1945 areál zchátral, kostel nedávno opraven.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2011
Příjezd na Stražiště je možný ze silnice I/19 odbočením na místní komunikaci v Počaplech. Zejména směrem od Mirovic je třeba dbát značné opatrnosti, odbočení je velmi nepřehledné. Po výjezdu z Počaplů pokračuje velmi úzká silnička k rozcestí u dvora Lhotka, zde je nutno odbočit ostře vlevo a pokračovat až do vlastního Stražiště. Kostel je ukryt mezi vysokými stromy, takže je vidět až z bezprostřední blízkosti. Pěší přístup je optimální od zastávky Dobrá Voda na trati Zdice - Protivín (první zastávka od Zdic za Březnicí) po žluté značce, nejprve po lávce přes Skalici (Vlčavu), poté vzhůru (asi 1 km). Kostel neslouží ke konání pravidelných bohoslužeb, o možnosti návštěvy interiéru se informujte na přiloženém kontaktu (údaje budějovického biskupství a vlastních webových stránek farnosti se ovšem poněkud liší).
Ivan Grisa, 4.6. 2011
historie

Kostel svatého Jana Křtitele ve Stražišti

Stražiště se připomíná jako arcibiskupský majetek ve 14. věku, zdejší kostel je ale nejméně o století starší. Raně gotický jižní portál, objevený při nedávných opravách, dovoluje klást jeho vznik do poloviny 13. století. Stáří kostela nasvědčuje i patrocinium. Název osady a její poloha dovoluje předpokládat návaznost na raně středověké opevněné sídlo. Kostel byl přestavěn v letech 1613–16, kdy zřejmě vznikla i pozdně renesanční otevřená kaple v jihovýchodním nároží hřbitova a s ní sousedící brána. Za třicetileté války využívala areál švédská vojska, pro lepší hájitelnost byla mezi kaplí a presbytářem kostela k ohradní zdi hřbitova připojena okrouhlá bašta. Roku 1708 získal kostel podle projektu M. A. Canevaleho mohutnou hranolovou západní věž. Po roce 1945 areál zchátral, v posledních letech byl opraven kostel. Hřbitov je dosud funkční.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 4.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 33 Politický okres písecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Počaply

Místa v okolí

 Hrochův Hrádek
 Myslín
 Starosedlský Hrádek
 pivovar Herold
 židovský hřbitov
 Březnice
 silniční most
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Drahenice
 židovský hřbitov
 Tochovice
 Draheničky
 Horosedly
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Chraštice
 Zalužany
 synagoga
 Dolní Nerestce
 boží muka
 Lety
 Bukovany
 Uzeničky
 Zbenice
 empírový most
 Rtišovice
 Hostišovice
 synagoga
 Křikava
 Rakovice
 Boudy u Čimelic
 Čimelice
 Čimelice
 Památník Vojna
 Vysoká u Příbramě
 Vintíř
 radnice
 socha sv. Barbory
 Kosatínský viklan
 Hrádek
 Hůrka u Vranovic
 Smolotely
 Ženatý dub
 Orlík nad Vltavou
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Karlov
 Žďákovský most
 Voltýřov
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Hvožďany
 kříž sv. Ivana
 Strážovice
 kostel sv. Prokopa
 dub sv. Václava
 Cerhonice
 Varvažov
 Buzice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zvíkov
 Tchořovice
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Mirovice
Ludvíka Kuby 77
262 72 Březnice
Tel: 382 274 117
http://www.farnost-mirovice.cz/
farnost.mirovice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 10113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama