Renesanční tvrz z r. 1584, r. 1713 přestavěna na jednoduchý barokní zámek. Od r. 1802 součást hospodářského dvora, patřícího orlické větvi Schwarzenberků. Při pozemkové reformě v r. 1924 dvůr získal pan František Mašek, dnes jej vlastní jeho potomci.
Hlavní obrázek místa
budova zámku
© Milan Caha 07/2008
Barokní zámek je jednoduchá přízemní budova, opatřená v průčelí kovovým schwarzenberským znakem, je součástí hospodářského dvora. Místnosti zámku jsou plochostropé. Terasovitě upravený terén za zámkem na jižní straně připomíná někdejší zahradu. Za budovou je přízemní stavení podepřené opěráky, podsklepené a kryté valbovou střechou, používané jako špýchar; tvořilo nepochybně součást bývalé tvrze.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch, 19.6. 2014
historie

Obec, dříve zvaná Horusedly, je uváděna roku 1234 jako majetek pražského biskupa Jana II., který ji v tom roce získal od premonstrátského kláštera v Milevsku. Roku 1584 získal ves Kryštof Loubský z Lub, který si zde nechal vystavět renesanční tvrz. Ves i tvrz pak často střídala majitele. Jan František z Talmberka, jeden z následujících majitelů, nechal roku 1711 vystavět v sousedství tvrze kapli sv. Jana Nepomuckého. V roce 1713 nechal následující majitel, Jan Josef Běšín, přestavěl tvrz na skromný barokní zámek. Jedná se o přízemní budovu tvořící jihozápadní roh hospodářského dvora. V roce 1802 získala ves orlická větev Schwarzenberků. Při pozemkové reformě v roce 1924 získal Schwarzenberský dvůr, jehož součástí zámek je, pan František Mašek. Dnes statek vlastní jeho potomci a slouží k hospodaření.

31.7. 2008

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Horosedly

Místa v okolí

 výklenková kaple
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Nerestce
 židovský hřbitov
 empírový most
 Lety
 Myslín
 synagoga
 Zalužany
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Draheničky
 Hrochův Hrádek
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 boží muka
 Drahenice
 Chraštice
 Kosatínský viklan
 Bukovany
 Uzeničky
 Starosedlský Hrádek
 pivovar Herold
 Březnice
 silniční most
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Orlík nad Vltavou
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Zbenice
 Karlov
 Hostišovice
 Křikava
 kostel sv. Jiljí
 Voltýřov
 Žďákovský most
 židovský hřbitov
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Tochovice
 Cerhonice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Strážovice
 Voltýřov
 Rtišovice
 špitál
 Ženatý dub
 kaplička
 radnice
 socha sv. Barbory
 Zvíkov
 Smolotely
 Hrádek
 Buzice
 Lašovice
 Škvořetice
 kaple sv. Anny
 Onen Svět
 Kotýřina
 Památník Vojna
 mariánský sloup
 Vysoká u Příbramě
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Obrovy hroby
 Vráž
 Blatná
 parostrojní lihovar
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Hůrka u Vranovic
 Zduchovice
 Zhoř
 Vrškamýk
Základní informace místa
ID místa: 3708
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama