Vodní hrad vznikl postupným rozšířením čtyřhranné tvrze jako součást městského opevnění. V r. 1406 jej obsadil Jan Sokol z Lamberka a v r. 1482 Matyáš Korvín. V r. 1945 poničen dělostřeleckou palbou. Od r. 1972 v interiéru muzeum piva. Od r. 2007 hrad v majetku města.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Lávský hrad od historického centra.
© Luděk Vláčil 06/2016
Město Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí) leží ve spolkové zemi Dolní Rakousko v okrese Mistelbach, těsně u hranic s Českou republikou a asi dva kilometry jižně od moravského Hevlína. Nachází se v regionu Weinviertel, který je turisticky vyhledáván také díky termálním lázním. Na severovýchodním okraji historického centra města u vodního náhonu se nachází městský vodní hrad zvaný Laaer Burg (Lávský hrad). Jedná se o impozantní kamennou stavbu s věží Butterfassturm a nižší čtvercovou věží Streitturm. V hradě je muzeum piva přístupné v návštěvních hodinách a konají se zde také různé kulturní akce. K dalším památkám městečka patří například kostel sv. Víta, nebo stará a nová radnice, kolem níž prochází modře a červeně značená turistická stezka.
Luděk Vláčil, 9.4. 2016
popis

Hrad na čtyřúhelníkovém půdorysu, v jehož části blíže k městu stojí věž ve tvaru máselnice z 15. stol. V zadní části je menší čtyřhranná věž, která je nejstarší částí hradu. Na nádvoří se nachází dvoupodlažní budova zastřešená pultovou střechou, která přiléhá k obvodové hradbě na bývalém nádvoří. Z hradeb vystupují dosud patrné krakorce dvojitých ochozů a zbytek vyčnívajícího piknůsku. Pětipatrová věž ve tvaru máselnice původně chránila pod sebou stojící bránu a plnila také úlohu posledního útočiště obránců hradu. Dnes již zazděný vstup do hlavní věže se nacházel asi v její polovině na východní straně.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.apsida.cz a další, 25.6. 2016

historie

Již v roce 1150 je zde zmiňována vesnice, jejíž součástí měla být i tvrz. Kolem roku 1190 koupil osadu vévoda Leopold V. Jeho syn Leopold VI. (1175/1176–1230) nechal rozrůstající se osadu opevnit hradbou, do níž měla být zapojena i původní tvrz. Hradby chránil vodní příkop, jehož hlavní uzávěr střežila čtyřhranná věž, která byla pozdějšími přístavbami rozšířena na hrad. Ten byl od počátku součástí městského opevnění jako poslední místo obrany, které bylo chráněno vodním příkopem. V roce 1406 přepadl městečko a hrad český rytíř Jan Sokol z Lamberka, jenž byl vojenským učitelem Jana Žižky. Hrad obsadil a jeho posádka pak plenila široké okolí. Je možné, že to mělo souvislost s tím, že český král Přemysl Otakar II. plánoval z Laa vytvořit důležitý strážní a vojenský bod pod správou zemských hejtmanů. V té době totiž bylo město Laa důležitým hraničním bodem. Tohoto významu si byli vědomi i Habsburkové, kteří jej označovali jako…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, město Laa an der Thaya, http://www.apsida.cz a další, 9.4. 2016

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 stará radnice
 Dyjákovice
 Kirchstetten
 Staatz
 Loosdorf
 Hrádek
 Hanselburg
 Hagenberg
 Emin zámek
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Floriána
 Wenzersdorf
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Falkenstein
 Božice
 kostel sv. Oldřicha
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Hrádek u Drnholce
 U Křížku
 boží muka
 Mailberg
 Drnholec
 Allein
Základní informace místa
ID místa: 12690
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama