Budova staré radnice pochází pravděpodobně z poloviny 13. století. Později několikrát přestěvna a upravena. Madona na průčelí je z 18. století. Současný vzhled budovy pochází převážně z 19. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled z náměstí
© David Hamza, 08/2008
Stará radnice se nachází na hlavním náměstí v Laa. Budova byla využívána jako radnice až do konce 19. století, kdy byla v blízkosti vystavěna nová radnice (1899). Nyní je budova využívána jako prodejna s vínem. Dále je zde městská knihovna, společenský sál a své prostory zde má "Vlastivědné muzeum Jižní Morava – Podyjí".
David Hamza , 5.9. 2009
historie

Laa - stará radnice

Budova staré radnice pochází pravděpodobně z poloviny 13. století. Byla kdysi jednou z hlavních budov nacházejících se na náměstí ve středu města. Později byla několikrát přestavována a upravována, tak že v současnosti nese známky různých stylů. Madona na průčelí je z 18. století. Současný vzhled budovy pochází převážně z 19. století. K dodnes zachovaných původním historickým prvkům patří například podloubí do náměstí. Vzhledem k tomu, že původně město bylo založeno v bažinaté krajině a postupně byla úroveň náměstí výrazně zvyšována, je toto podloubí vůči stávající úrovni náměstí zapuštěno. Při sestupu po schodech do přízemí je zřetelné, že úroveň ulic a náměstí byla kdysi o dva metry níže než je tomu nyní.

David Hamza , 5.9. 2009

Rakousko,

Místa v okolí

 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 Staatz
 Loosdorf
 Kirchstetten
 Hanselburg
 Hagenberg
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Emin zámek
 Wenzersdorf
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Falkenstein
 Božice
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 kostel sv. Oldřicha
 Mailberg
 U Křížku
 boží muka
 Drnholec
Základní informace místa
ID místa: 8283
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama