Existence kostela v Louchově je doložena k roku 1352. Prošel zřejmě pozdně gotickou úpravou, kolem roku 1720 byl prodloužen k západu. Od roku 1945 chátrá, v současné době v havarijním stavu, vnitřní zařízení odcizeno nebo zničeno.
Hlavní obrázek místa
Kostel a hřbitovní zeď od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2011
Louchov, součást obce Domašín a sídlo jejího obecního úřadu, se nachází na úbočí Krušných hor severovýchodně od Klášterce nad Ohří. Prochází tudy komunikace III. třídy, spojující silnice II/224 (Klášterec nad Ohří - Vejprty) a silnici III. třídy Klášterec - Měděnec. Autobusové spojení funguje sporadicky jen v pracovních dnech, nejbližší celotýdenně obsluhovanou zastávkou jsou Petlery (linka Klášterec nad Ohří - Vejprty, navazující o víkendech na rychlíky Praha - Ústí nad Labem - Cheb a zpět). Kostel se nachází v centru vsi, nad křižovatkou zmíněné silnice se strmou cestou do Nové Vísky (na silnici II/224). Obklopuje ho zpustlý hřbitov, přístupný branou z jihovýchodu. Rozbitými okny lze nahlédnout do interieru, který je jinak zajištěn proti neoprávněnému vniknutí.
Ivan Grisa, 16.10. 2011
historie

Kostel svatého Jakuba Většího v Louchově

Existence kostela v Louchově je písemně doložena poprvé roku 1352. Podle slohového rozboru vznikl pravděpodobně ve II. polovině 13. století. Od konce 14. století do husitských válek byl sídlem samostatné farnosti, v 16. a počátkem 17. století byl zřejmě luterský. Lokalie zřízena 1794, samostatná katolická farnost obnovena 1853, de facto zanikla 1945. Podle dochovaných architektonických článků se zdá, že kostel prošel úpravami v pozdní gotice (obnova po husitských válkách?). Současná délka lodi a tvar většiny okenních otvorů jsou výsledkem barokních úprav, prováděných kolem roku 1720. Poslední úpravy kostela, spojené s výmalbou, proběhly v 19. století. Po nuceném odchodu většiny německojazyčného obyvatelstva po roce 1945 kostel postupně přestal plnit svoji funkci a zchátral. Tento proces se dále zrychlil po roce 1990, kdy byly odcizeny či zničeny zbytky vnitřního zařízení (na oltáři měla být pozdně gotická Madona z okruhu Ulricha Creutze).…  číst dále

Ivan Grisa, dle Louchov - průzkum sakrálních objektů v okrese Chomutov, 16.10. 2011

Další texty historie

Půdorys místa


© Průzkum sakrálních objektů okresu Chomutov, Oblastní muzeum v Chomutově
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Louchov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 špýchar
 stará porcelánka
 železniční most
 radnice
 Hasištejn
 Lázně Evženie
 radnice
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Egerberk
 Šumburk
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Perštejn
 kostel sv. Terezie
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 katovna
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Úhošť
 Bystřický můstek
 Klejnštejn
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 železárna
 Skřivánčí vrch
 Rokle
 železniční most
 hradiště u Černovic
 Hirtstein
 vápenka
 kamenný kříž
 Nebesa
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Maleš
 Himlštejn
 kostel sv. Martina
 Stülpnerův pomník
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel Všech svatých
 Hausberk
 Dieterova štola
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Bergrutsch
 Poláky
 Hauenštejn
 Blatno
 kostel sv. Barbory
 Radonice
 Pětipsy
 radnice
 Doupovská dráha
 smírčí kříž
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Libědice
 kostel sv. Víta
 zavlažovací nádrž
Základní informace místa
ID místa: 9373
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama