Původní dřevěný gotický přestavěn r. 1596 na kamenný. Další úpravy r. 1649, kdy byla zvýšena věž a r. 1670. Při rekonstrukci r. 1901 opět regotizován. Rozsáhlou opravou prošel v letech 1999–2002 za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Chřibské
Pohled od severu
© Pavel Vítek 05/2008

Graficke pismenko Město Chřibská leží 16 km severně od Nového Boru a 15 km jihozápadně od Rumburka.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352, kdy je zmíněna v tzv. papežském desátku. Německy se obec nazývala Kreibitz, současný název Chřibská vytvořil František Palacký, na základě staročeského slova chřib, znamenající pahorek.
Chřibská byla rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny ustanovena dne 10. října 2006 městem.
V Chřibské je stále v provozu sklářská huť, nejstarší ve střední Evropě, která existovala již v letech 1426 a 1428.
Pavel Vítek, 29.5. 2008

  historie

  Původní dřevěný gotický kostel sv. Jiří byl přestavěn na kamenný v roce 1596. Úpravami prošel roku 1649, kdy byla zvýšena věž. Další přestavbu provedl roku 1670 stavitel K. Schrötter. Při rekonstrukci roku 1901 byl kostel opět regotizován. Kostel sv. Jiří prošel v letech 1999–2002 rozsáhlou opravou za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti a rodáků z Chřibské, v současnosti žijících převážně v Německu.
  Pavel Vítek, 29.5. 2008

  popis

  Kostel sv. Jiří je trojlodní stavba s vestavěnou třístrannou kruchtou a s obdélným, trojboce uzavřeným presbytářem. Na jeho severní straně je umístěna obdélníková sakristie a na jižní straně obdélníková místnost, v jejímž patře je oratoř. V západním průčelí kostela je vztyčena hranolovitá věž s cibulovou bání a dvěma zvony z let 1460 a 1598. V jižní fasádě kostela jsou vsazena hrotová okny v obdélníkovém rámci. Klenba v presbytáři valená s

  Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-J), Academia Praha 1980, 29.5. 2008


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Chřibská
  OOO