Zřícenina malého strážního hradu založeného snad před r. 1150. Z hradu se dochoval příkop a pozůstatky zdiva několika budov, jedna z nich považována za kapli. Část zdiva byla odkryta a přes příkop je zbudován dřevěný most.
Hlavní obrázek místa
interiér kaple
vlevo snad záklenek apsidy
© David Hamza, 9/2010
Zřícenina se nachází cca 3,5 km na SZ od Pulkau v lese nad údolím řeky Pulkau. K hradu nevede žádná značená cesta a z dálky není viditelný. Přístup je možný ze dvou směrů. Jednak od obce Theras – nejprve asfaltovou cestou mezi poli až k lesu, zde odbočit vpravo po polní cestě podél lesa a poté cca po 200 m vlevo přes louku k hradu. Jako orientační bod lze sledovat elektrické vedení, které probíhá v blízkosti hradu. Tato cesta vede po rovině a lze ji teoreticky zvládnout i na kole. Další možnost je přijít k hradu z údolí. Od města Pulkau proti proudu podél řeky Pulkau, kde vede značená turistická cesta. Za jedním z mnoha mostků přes řeku se nacházejí po pravé straně ruiny mlýna a louka, ze které je vidět zřícenina. Za mlýnem vede zarostlá pěšina odbočující vpravo a klikatící se prudce do kopce k hradu. Vzhledem k povodni v údolí v roce 2010 a hustému porostu je tato cesta schůdná jen pro pěší. Plocha hradu je odlesněna, ale z části již zarostlá keři. Z hradu je výhled do údolí.
David Hamza , 1.10. 2010
popis

Hrad byl postaven ve svahu nad údolím řeky Pulkau. Plocha hradu velikosti cca 24 m x 12 m byla oddělena příkopem vysekaným ve skále, přes který vede novodobý dřevěný můstek. Z ostatních stran je hrad chráněn prudkým svahem. Malá plocha hradu byla ohrazena a téměř zastavěna budovami, zbytek vyplňovalo zřejmě malé nádvoří. Nad údolím na nejchráněnějším místě se dodnes tyčí stěna téměř v celé výšce s malým okénkem. Ta je označována jako stěna kaple a je to jediný zbytek hradu převyšující stromy a zřetelný z větší dálky. Kaple byla umístěna podélně s údolím a na východní straně měla mít i apsidu. Vedle kaple, kolmo na ni, jsou odkryté zbytky další budovy. Na ni pak navazuje další budova, snad původně věžovitá, přiléhající k příkopu.

David Hamza , 1.10. 2010

historie

Neudegg

Hrad byl založen pravděpodobně před rokem 1150 jako strážní hrad sloužící k ochraně cesty a mlýnů v údolí řeky Pulkau. V letech 1988 a 1993 provedl Gerhard Reichhalter průzkum zříceniny, jehož výsledkem byla i kresba hradu před zánikem. Na místě je zřejmé, že v nedávné minulosti bylo provedeno odkrytí části zdiva a drobné konzervační práce. O hradu není příliš informací. V roce 1183 je zmiňován Ortoflus de Nonnekke a r. 1220 Chunradus de Niweneke, kteří by mohli být vlastníky hradu. V pozdějších dobách je hrad zmiňován již jako pustý.

1.10. 2010

Půdorys místa

půdorys zříceniny
© Thomas Kühtreiber: Jádro hradu Landštejna. Úvahy k časovému zařazení ze stavebněhistorického hlediska, Průzkumy památek 2011/I, NPÚ, ÚOP středních Čech v Praze, Praha 2011
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko,

Místa v okolí

 Niederfladnitz
 Galgen/šibenice
 Kaja
 Svatý Kámen
 Nový Hrádek u Lukova
 kostel sv. Volfganga
 Šobes
 boží muka
 sousoší Piety
 Papírna
 malovaný sklep
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Králův stolec
Základní informace místa
ID místa: 9427
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama