kostel Nejsvětější Trojice

Pfarrkirche hl. Dreifaltigkeit, Oberhöflein
První zmínka o farnosti pochází z r. 1390. Později zanikla a byla obnovena s přestavbu kostela v r. 1694, o niž se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. Kolem r. 1724 došlo k rekonstrukci. V r. 1840 kostel vyhořel. V interiéru je barokní oltář s pozdně gotickou sochu P. Marie s dítětem.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
© Luděk Vláčil 09/2020
Oberhöflein je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku asi 7 km od rakousko-moravské zemské hranice. Hlavními dominantami vsi je zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu a římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice. V interiéru se nachází barokní hlavní oltář s pozdně gotickou sochu Madony s dítětem. U kostela se nachází fara a hřbitov. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. V blízkém okolí jistě stojí za navštívení komplex opatství Geras (Jeruš).
Luděk Vláčil, 22.11. 2021
historie

Kolem roku 1390 se Höflein objevuje jako farnost. Později farnost zanikla, ale v roce 1694 byla znovu zřízena. S obnovou farnosti souvisela barokní přestavba dokončená téhož roku. O přestavbu se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. V roce 1696 byl chrám vysvěcen pražským arcibiskupem. Kolem roku 1724 došlo k rekonstrukci, což připomíná erb baronů von Suttner s datací. V roce 1840 kostel vyhořel a následně byl opraven. Na západě je přistavěna novější předsíň s obdélným štítkem z roku 1904. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2013. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel a je podřízen děkanství Geras.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=534253e26e712&location=browse a další, 21.2. 2021

Půdorys místa


© zdroj:https://diglib.tugraz.at/download.php?id
Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Fronsburg
 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Neudegg
 Braitava
 Kaja
 městské opevnění
 Vlčí dvůr
 Niederfladnitz
 radnice
 Drosendorf
 Vranov nad Dyjí
 Frejštejn
 jez
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein I
 Čížov
 dvůr Mitrov
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 Oslnovice
 Primmersdorf
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Uherčice
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Kollmitz
 Lesná
 Vratěnín
 Nonndorf
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15526
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama