kostel Nejsvětější Trojice

Pfarrkirche hl. Dreifaltigkeit, Oberhöflein
První zmínka o farnosti pochází z r. 1390. Později zanikla a byla obnovena s přestavbu kostela v r. 1694, o niž se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. Kolem r. 1724 došlo k rekonstrukci. V r. 1840 kostel vyhořel. V interiéru je barokní oltář s pozdně gotickou sochu P. Marie s dítětem.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
© Luděk Vláčil 09/2020
Oberhöflein je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku asi 7 km od rakousko-moravské zemské hranice. Hlavními dominantami obce je zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu a římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice. V interiéru se nachází barokní hlavní oltář s pozdně gotickou sochu Madony s dítětem. U kostela se nachází fara a hřbitov. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. V blízkém okolí jistě stojí za navštívení komplex opatství Geras (Jeruš).
Luděk Vláčil, 22.11. 2021
historie

Kolem roku 1390 se Höflein objevuje jako farnost. Později farnost zanikla, ale v roce 1694 byla znovu zřízena. S obnovou farnosti souvisela barokní přestavba dokončená téhož roku. O přestavbu se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. V roce 1696 byl chrám vysvěcen pražským arcibiskupem. Kolem roku 1724 došlo k rekonstrukci, což připomíná erb baronů von Suttner s datací. V roce 1840 kostel vyhořel a následně byl opraven. Na západě je přistavěna novější předsíň s obdélným štítkem z roku 1904. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2013. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel a je podřízen děkanství Geras.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=534253e26e712&location=browse a další, 21.2. 2021

Půdorys místa


© zdroj:https://diglib.tugraz.at/download.php?id
Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Neudegg
 Braitava
 Kaja
 městské opevnění
 Niederfladnitz
 Vlčí dvůr
 radnice
 Drosendorf
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 Frejštejn
 jez
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein I
 Čížov
 Vranovská přehrada
 Primmersdorf
 Oslnovice
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Uherčice
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Kollmitz
 Lesná
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15526
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama