kostel Nejsvětější Trojice

Pfarrkirche hl. Dreifaltigkeit, Oberhöflein
První zmínka o farnosti pochází z r. 1390. Později zanikla a byla obnovena s přestavbu kostela v r. 1694, o niž se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. Kolem r. 1724 došlo k rekonstrukci. V r. 1840 kostel vyhořel. V interiéru je barokní oltář s pozdně gotickou sochu P. Marie s dítětem.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
© Luděk Vláčil 09/2020
Oberhöflein je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld. ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku asi 7 km od rakousko-moravské zemské hranice. Hlavními dominantami vsi je zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu a římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice. V interiéru se nachází barokní hlavní oltář s pozdně gotickou sochu Madony s dítětem. U kostela se nachází fara a hřbitov. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. V blízkém okolí jistě stojí za navštívení komplex opatství Geras (Jeruš).
Luděk Vláčil, 22.11. 2021
historie

Kolem roku 1390 se Höflein objevuje jako farnost. Později farnost zanikla, ale v roce 1694 byla znovu zřízena. S obnovou farnosti souvisela barokní přestavba dokončená téhož roku. O přestavbu se zasloužila hraběnka Maria Elisabeth Breuner. V roce 1696 byl chrám vysvěcen pražským arcibiskupem. Kolem roku 1724 došlo k rekonstrukci, což připomíná erb baronů von Suttner s datací. V roce 1840 kostel vyhořel a následně byl opraven. Na západě je přistavěna novější předsíň s obdélným štítkem z roku 1904. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2013. Chrám slouží jako římskokatolický farní kostel a je podřízen děkanství Geras.

Luděk Vláčil - zdroj: https://diglib.tugraz.at/download.php?id=534253e26e712&location=browse a další, 21.2. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 Fronsburg
 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Neudegg
 Braitava
 Kaja
 městské opevnění
 Niederfladnitz
 Vlčí dvůr
 Drosendorf
 radnice
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 jez
 Frejštejn
 Grundův mlýn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein I
 Čížov
 dvůr Mitrov
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 Oslnovice
 Primmersdorf
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Cornštejn
 Uherčice
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Kollmitz
 Lesná
 Vratěnín
 Nonndorf
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15526
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama