Vodní hrad byl postaven ve 13. století. V 16. století jej Hans Freisinger nechal přestavět na pohodlnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V r. 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Oberhöflein je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku. Hlavními dominantami vesnice je farní kostel Nejsvětější Trojice a zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu. Areál není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 4.5. 2021
popis

Komplex zámeckých budov je stále obklopen širokým, ale nyní již suchým příkopem. Na jižní straně je zděný most s kamennou balustrádou vedoucí k předsazené bráně. Trojúhelníkový štít brány zdobí malované pozdně barokní sluneční hodiny. Nad klenutou vstupní bránou je kartuše erbu baronů von Suttner. Hlavní budova má rozměry cca 31 x 34 m. Jeho přibližně dva metry silné obvodové zdivo je ještě středověkého původu. Donjonovitá věž o tři patra převyšující budovu byla postavena v 16. století. Na západním křídle jsou pozoruhodné dva vysoké renesanční komíny z 2. poloviny 16. století. Dnes značně poškozené fasády vznikly při barokní přestavbě v letech 1724-1730. Z této doby pocházejí i kamenné okenní rámy. Na východním průčelí vystupuje krátké věžovité křídlo s vysokou jehlancovou střechou. Vnitřní nádvoří je ze tří stran opatřeno dvoupatrovými arkádami spočívajícími na toskánských sloupech. V jihozápadním rohu nádvoří se nachází věž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, 14.11. 2021

historie

Hrad Oberhöflein byl postaven někdy ve 13. století. V letech 1221–1275 se uvádějí příslušníci rodu pojmenovaného podle Höfleina, ale sídlo se nezmiňuje. V roce 1429 se vzpomíná hradní kaple. V letech 1481-1570 panství patřilo hrabatům z Hardeggu, k jejichž feudálnímu lidu pravděpodobně patřili i páni z Höfleinu. V 16. století Hans Freisinger přestavěl původní hrad s vodním příkopem na útulnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V roce 1658 zámek koupil Ernst Ferdinand Freiherr von Breuner. V roce 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner. Někdy kolem roku 1770 vznikly v interiéru iluzionistické nástěnné malby od Johanna Bergla a Martina von Molitora. V roce 1945 byl poškozen požárem. Zámek je dodnes v držení rodu von Suttner.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, https://weitersfeld.gv.at/index.php/de/8-weitersfeld/62-schloss-oberhoeflein a další, 4.5. 2021

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Fronsburg
 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Neudegg
 Hardeggská vyhlídka
 Kaja
 Braitava
 Niederfladnitz
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 jez
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Frejštejn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Čížov
 Eibenstein I
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 dvůr Mitrov
 Primmersdorf
 Oslnovice
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Cornštejn
 Uherčice
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Lesná
 Kollmitz
 Vratěnín
 Nonndorf
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15267
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama