Vodní hrad byl postaven ve 13. století. V 16. století jej Hans Freisinger nechal přestavět na pohodlnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V r. 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Oberhöflein je místní částí tržní obce (v ČR městys) Weitersfeld ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku. Hlavními dominantami vesnice je farní kostel Nejsvětější Trojice a zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu. Areál není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 4.5. 2021
popis

Komplex zámeckých budov je stále obklopen širokým, ale nyní již suchým příkopem. Na jižní straně je zděný most s kamennou balustrádou vedoucí k předsazené bráně. Trojúhelníkový štít brány zdobí malované pozdně barokní sluneční hodiny. Nad klenutou vstupní bránou je kartuše erbu baronů von Suttner. Hlavní budova má rozměry cca 31 x 34 m. Jeho přibližně dva metry silné obvodové zdivo je ještě středověkého původu. Donjonovitá věž o tři patra převyšující budovu byla postavena v 16. století. Na západním křídle jsou pozoruhodné dva vysoké renesanční komíny z 2. poloviny 16. století. Dnes značně poškozené fasády vznikly při barokní přestavbě v letech 1724-1730. Z této doby pocházejí i kamenné okenní rámy. Na východním průčelí vystupuje krátké věžovité křídlo s vysokou jehlancovou střechou. Vnitřní nádvoří je ze tří stran opatřeno dvoupatrovými arkádami spočívajícími na toskánských sloupech. V jihozápadním rohu nádvoří se nachází věž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, 14.11. 2021

historie

Hrad Oberhöflein byl postaven někdy ve 13. století. V letech 1221–1275 se uvádějí příslušníci rodu pojmenovaného podle Höfleina, ale sídlo se nezmiňuje. V roce 1429 se vzpomíná hradní kaple. V letech 1481-1570 panství patřilo hrabatům z Hardeggu, k jejichž feudálnímu lidu pravděpodobně patřili i páni z Höfleinu. V 16. století Hans Freisinger přestavěl původní hrad s vodním příkopem na útulnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V roce 1658 zámek koupil Ernst Ferdinand Freiherr von Breuner. V roce 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner. Někdy kolem roku 1770 vznikly v interiéru iluzionistické nástěnné malby od Johanna Bergla a Martina von Molitora. V roce 1945 byl poškozen požárem. Zámek je dodnes v držení rodu von Suttner.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, https://weitersfeld.gv.at/index.php/de/8-weitersfeld/62-schloss-oberhoeflein a další, 4.5. 2021

Půdorys místa

půdorys sídla
© zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2146
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Fronsburg
 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Neudegg
 Hardeggská vyhlídka
 Kaja
 Braitava
 Niederfladnitz
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 jez
 měšťanský dům
 Grundův mlýn
 Frejštejn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein II
 kostel sv. Jiljí
 Čížov
 Eibenstein I
 Claryho kříž
 vodní nádrž Vranov
 dvůr Mitrov
 Primmersdorf
 Oslnovice
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Cornštejn
 Uherčice
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Lesná
 Kollmitz
 Vratěnín
 Nonndorf
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15267
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama