Vodní hrad byl postaven ve 13. století. V 16. století jej Hans Freisinger nechal přestavět na pohodlnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V r. 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Oberhöflein je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel (česky Lesní čtvrť) v Dolním Rakousku. Hlavními dominantami obce je farní kostel Nejsvětější Trojice a zámek vzniklý přestavbou původního vodního hradu. Areál není veřejnosti přístupný.
Luděk Vláčil, 4.5. 2021
popis

Komplex zámeckých budov je stále obklopen širokým, ale nyní již suchým příkopem. Na jižní straně je zděný most s kamennou balustrádou vedoucí k předsazené bráně. Trojúhelníkový štít brány zdobí malované pozdně barokní sluneční hodiny. Nad klenutou vstupní bránou je kartuše erbu baronů von Suttner. Hlavní budova má rozměry cca 31 x 34 m. Jeho přibližně dva metry silné obvodové zdivo je ještě středověkého původu. Donjonovitá věž o tři patra převyšující budovu byla postavena v 16. století. Na západním křídle jsou pozoruhodné dva vysoké renesanční komíny z 2. poloviny 16. století. Dnes značně poškozené fasády vznikly při barokní přestavbě v letech 1724-1730. Z této doby pocházejí i kamenné okenní rámy. Na východním průčelí vystupuje krátké věžovité křídlo s vysokou jehlancovou střechou. Vnitřní nádvoří je ze tří stran opatřeno dvoupatrovými arkádami spočívajícími na toskánských sloupech. V jihozápadním rohu nádvoří se nachází věž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, 14.11. 2021

historie

Hrad Oberhöflein byl postaven někdy ve 13. století. V letech 1221–1275 se uvádějí příslušníci rodu pojmenovaného podle Höfleina, ale sídlo se nezmiňuje. V roce 1429 se vzpomíná hradní kaple. V letech 1481-1570 panství patřilo hrabatům z Hardeggu, k jejichž feudálnímu lidu pravděpodobně patřili i páni z Höfleinu. V 16. století Hans Freisinger přestavěl původní hrad s vodním příkopem na útulnější renesanční zámek chráněný rovněž příkopem. V roce 1658 zámek koupil Ernst Ferdinand Freiherr von Breuner. V roce 1724 nechal zámek barokně upravit Matthias Freiherr von Suttner. Někdy kolem roku 1770 vznikly v interiéru iluzionistické nástěnné malby od Johanna Bergla a Martina von Molitora. V roce 1945 byl poškozen požárem. Zámek je dodnes v držení rodu von Suttner.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.burgen-austria.com/archive.php?id=1485, https://weitersfeld.gv.at/index.php/de/8-weitersfeld/62-schloss-oberhoeflein a další, 4.5. 2021

Půdorys místa

půdorys sídla
© zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/2146
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Ruegers
 židovský hřbitov
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Neudegg
 Kaja
 Braitava
 Niederfladnitz
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 městské opevnění
 Drosendorf
 radnice
 měšťanský dům
 jez
 Grundův mlýn
 Frejštejn
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Mniszkův kříž
 Thürnau
 Nový Hrádek u Lukova
 Eibenstein II
 Čížov
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 Vranovská přehrada
 Primmersdorf
 Oslnovice
 Galgen/šibenice
 Gaber
 Cornštejn
 Uherčice
 kostel sv. Václava
 Uherčice
 Lesná
 Kollmitz
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Vratěnín
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15267
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama