kostel Nanebevzetí Panny Marie

kostel s farou, Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt, Langau
Farnost se poprvé uvádí v I. polovině 13. století, kdy ji získal benediktinský klášter Klein-Mariazell. V 17. a 18. století byl původní gotický kostel barokně přestavován a rozšiřován. Kolem kostela je hřbitov, k němuž přiléhá barokní fara.
Hlavní obrázek místa
fara a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Langau
© Luděk Vláčil 10/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel asi 3 km od moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie se středověkým jádrem. Ke hřbitovu obklopujícímu kostel přiléhá areál barokní fary s jádrem ze 17. století. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Chrám je tvořen pozdně gotickým kněžištěm spojeným s barokní lodí působivé velikosti. Stavební celek doplňuje k severu připojená věž a barokní boční kaple na jihu. Věž je v dolní části čtyřhranná a v honí části přechází v osmibokou. Na vysoké jehlancové střeše věže je kříž s korouhví s nápisem L. O. 1589. V interiéru je pozdně barokní hlavní oltář Nanebevzetí Panny Marie z II. poloviny 18. století. Kostel obklopuje hřbitov obehnaný mohutnou kamennou zdí s opěráky. Do areálu se vstupuje od východu pozdně barokní bránou. Na jihu stojí jednopatrová barokní fara s vysokou valbovou střechou a se zdobenými obloukovými vraty do dvora.

Luděk Vláčil - zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html a další, 23.11. 2021

historie

Farnost v Langau se poprvé uvádí v první polovině 13. století, kdy ji po vymření hrabat von Pernegg získal benediktinský klášter Klein-Mariazell. Farnost Langau byla zjevně mezi faráři velmi oblíbená, protože v roce 1398 se kněz Michael von Grillenberg snažil protlačit do farnosti proti vůli opata z Klein-Mariazell. Dne 9. dubna 1427 byl při husitském vpádu upálen místní farář benediktin Petrus von Leesdorf. Dne 17. května 1530 farnost Langau od benediktinů koupil Johann Mrakesch von Noskau. Od tohoto roku patřil kostel drosendorfskému panství. Na počátku třicetileté války bylo Langau zpustošeno a kostel i domy zůstaly dlouho bez střech. V roce 1628 byl zřejmě chrám opraven. Někdy v 17. století byla postavena také, později přestavěná fara. V roce 1709 kostel vyhořel a v následujících letech byl barokně upraven. Z druhé poloviny 18. století pochází hlavní portál. Poslední požár zasáhl kostel v roce 1817. Během světových válek…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html, https://de.wikipedia.org/wiki/Langau a další, 31.10. 2021

Půdorys místa


© zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Oberhöflein
 židovský hřbitov
 Ruegers
 Fronsburg
 Frejštejn
 městské opevnění
 radnice
 Drosendorf
 Thürnau
 dvůr Mitrov
 Vlčí dvůr
 Vranov nad Dyjí
 Oslnovice
 Eibenstein II
 jez
 měšťanský dům
 kostel sv. Jiljí
 Grundův mlýn
 Eibenstein I
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 Braitava
 Mniszkův kříž
 Primmersdorf
 Hardegg II
 Hardegg III
 Hardegg
 Uherčice
 Gaber
 Hardeggská vyhlídka
 Uherčice
 Vranovská přehrada
 Cornštejn
 Claryho kříž
 kostel sv. Václava
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Nonndorf
 Rumburak
 Bítov
 Čížov
 Kaja
 Kollmitz
 Vratěnín
 Niederfladnitz
 Nový Hrádek u Lukova
 Lesná
 Neudegg
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Police
 Šenkenberk
Základní informace místa
ID místa: 15306
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama