kostel Nanebevzetí Panny Marie

kostel s farou, Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt, Langau
Farnost se poprvé uvádí v I. polovině 13. století, kdy ji získal benediktinský klášter Klein-Mariazell. V 17. a 18. století byl původní gotický kostel barokně přestavován a rozšiřován. Kolem kostela je hřbitov, k němuž přiléhá barokní fara.
Hlavní obrázek místa
fara a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Langau
© Luděk Vláčil 10/2020
Langau je tržní obec (v ČR městys) ležící v oblasti Waldviertel asi 3 km od moravsko-dolnorakouské zemské hranice. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie se středověkým jádrem. Ke hřbitovu obklopujícímu kostel přiléhá areál barokní fary s jádrem ze 17. století. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. Langau má i několik drobnějších hodnotných památek jako je sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Jana Nepomuckého, Boží muka a další.
Luděk Vláčil, 23.4. 2021
popis

Chrám je tvořen pozdně gotickým kněžištěm spojeným s barokní lodí působivé velikosti. Stavební celek doplňuje k severu připojená věž a barokní boční kaple na jihu. Věž je v dolní části čtyřhranná a v honí části přechází v osmibokou. Na vysoké jehlancové střeše věže je kříž s korouhví s nápisem L. O. 1589. V interiéru je pozdně barokní hlavní oltář Nanebevzetí Panny Marie z II. poloviny 18. století. Kostel obklopuje hřbitov obehnaný mohutnou kamennou zdí s opěráky. Do areálu se vstupuje od východu pozdně barokní bránou. Na jihu stojí jednopatrová barokní fara s vysokou valbovou střechou a se zdobenými obloukovými vraty do dvora.

Luděk Vláčil - zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html a další, 23.11. 2021

historie

Farnost v Langau se poprvé uvádí v první polovině 13. století, kdy ji po vymření hrabat von Pernegg získal benediktinský klášter Klein-Mariazell. Farnost Langau byla zjevně mezi faráři velmi oblíbená, protože v roce 1398 se kněz Michael von Grillenberg snažil protlačit do farnosti proti vůli opata z Klein-Mariazell. Dne 9. dubna 1427 byl při husitském vpádu upálen místní farář benediktin Petrus von Leesdorf. Dne 17. května 1530 farnost Langau od benediktinů koupil Johann Mrakesch von Noskau. Od tohoto roku patřil kostel drosendorfskému panství. Na počátku třicetileté války bylo Langau zpustošeno a kostel i domy zůstaly dlouho bez střech. V roce 1628 byl zřejmě chrám opraven. Někdy v 17. století byla postavena také, později přestavěná fara. V roce 1709 kostel vyhořel a v následujících letech byl barokně upraven. Z druhé poloviny 18. století pochází hlavní portál. Poslední požár zasáhl kostel v roce 1817. Během světových válek…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html, https://de.wikipedia.org/wiki/Langau a další, 31.10. 2021

Půdorys místa


© zdroj: https://docplayer.org/80787980-Pfarrkirche-zu-mariae-himmelfahrt-langau-markt.html
Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15306
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama