tvrz Chlumeček

Lestein, Lehenstein, Malý a Velký Chlumeček; Střížov
Prvně zmíněny obě části (Malý i Velký Chlumeček) v r. 1360, v 16. st. spojeny, za 30leté války vypleněny. R. 1711 byla v místech zaniklé starší tvrze vystavěna kaplička, kolem níž je dosud vidět val a příkop tvrze. Mladší tvrz zbořena v r. 1977.
Hlavní obrázek místa
Mladší tvrz zbořená r. 1977
© Antonín Hejna: České tvrze, Praha 1961

starší tvrz v Chlumečku

Ves Chlumeček (dříve Malý a Velký Chlumeček) leží nedaleko Chebu, Dolnic a Slavic, s nimiž její vývoj často souvisel. Její původní jméno Lestein znamenalo asi hrad na chlumu. Později se na tento význam jejího názvu zapomnělo a zdůrazňoval se jen lenní vztah k Chebu, čímž vznikl název Lehenstein, tj. lenní hrad. Nový český název Chlumeček proto vystihuje význam původního místního jména. V dřívějším Malém Chlumečku stávala tvrz, která se poprvé připomíná spolu s osadou v r. 1360 jako léno Kunze, zvaného Kupferkünzel, jednoho z prvních představitelů rodu Cedviců. V r. 1433 zde seděl Jan Kuttenplaner, pak chebský měšťan Kryštof Dölnitzer, původem ze sousedních Dolnic (1440 až 1449). Zároveň se zde připomínají (léno bylo asi dělené) Perglarové z Perglasu, Jan Daniel z Lehensteinu a v r. 1447 Kašpar Junker ze Seeberku, který koupil Malý Chlumeček od Kryštofa Dölnitzera. V r. 1449 se však uvádí Kašpar Juncker znovu jako pán na Malém Chlumečku; tehdy jej zastavil jako mešní nadaci třem chebským klášterům (františkánům, klariskám a křížovníkům). V r. 1458 však Malý Chlumeček prodal švagru Kašpara Junckera, Jindřichu Cedvicovi. Od Cedvice získal v r. 1466 statek Erhard Werndl. V 16. století drželi Malý Chlumeček Ruprechtové a Brunnerové, kteří statek spojili s Velkým Chlumečkem. Protože vrchnost od spojení s Velkým Chlumečkem sídlila na pohodlnější (a novější) tvrzi ve Velkém Chlumečku, tvrz v Malém Chlumečku, o jejíž podobě nemáme žádné zprávy, pustla. Za třicetileté války Švédové Malý chlumeček úplně vyplenili, což znamenalo jistě definitivní konec staré tvrze. V r. 1711 postavil tehdejší majitel panství Jan Werndl v místech zaniklé tvrze kapli, kolem níž byl donedávna viditelný val, jediný zbytek jeho někdejšího opevnění.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 27.1. 2005
historie

mladší tvrz v Chlumečku

Dnešní ves Chlumeček tvořily dříve dvě vsi: Malý a Velký Chlumeček. Dřívější Velký Chlumeček se připomíná poprvé stejně jako Malý Chlumeček v r. 1360; tehdy zde vládl chebský měšťan Oldřich Rudisch z Lesteinu, který statek prodal za 200 zlatých rýnských s 20 zlatými roční činže Janu Griinerovi, rovněž z Chebu. Griinerové prodali v r. 1453 statek Werndlům. V kupní smlouvě se mimo jiné uvádí, že tu bylo jezero (See) a Jezerní pole (Seeacker), studna (Brunnenacker) atd. Nejzajímavější je údaj o jezeře – škoda, že se o něm neuvádí nic bližšího, takže nevíme, zda mělo nějakou souvislost s hradem Ostrohem (Seeberkem). Werndlové prodali tento statek r. 1459 Brunnerům spolu s Dělnicemi, Nebanicemi a Lesinkou. V r. 1542 si postavili Brunnerové při severozápadním rohu dvora tvrz. V 17. století zde vládli Schmiedlové ze Seeberka a Ottowalský z Hájů. V r. 1647 byla tvrz i ves vypálena Švédy. Potom se tu…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 28.12. 2009

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Salingburg
 pramen Natálie
 Císařské lázně
 Václavský hrad
 metorologický sloup
 Špalíček
 Cheb
 fara
 kostel sv. Olgy
 Dudácká kašna
 kostel sv. Vavřince
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Bříza
 Starý Rybník
 Poustka
 Starý Rybník
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Skalná
 Skalná
 Pomezná
 Starý Hrozňatov
 Mostov
 Hazlov
 Okrouhlá
 Libá (Liebenstein)
 Hohenberg
 Doubrava
 Kapellenberg
 Kaceřov
 Neuhaus
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Goethovy skalky
 kostel sv. Anny
 Lítov
 Kager, Starý zámek
 Manský dvůr
 Rusov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Dyleň
 minerální pramen
 kostel sv. Mikuláše
 
 Háj u Aše
 Šibeniční vrch
 Hartenberg
Základní informace místa
ID místa: 364
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama