Chlumeček

Lestein, Lehenstein, Malý a Velký Chlumeček; Střížov
Prvně zmíněny obě části (Malý i Velký Chlumeček) v r. 1360, v 16. st. spojeny, za 30leté války vypleněny. R. 1711 byla v místech zaniklé starší tvrze vystavěna kaplička, kolem níž je dosud vidět val a příkop tvrze. Mladší tvrz zbořena v r. 1977.
Hlavní obrázek místa
Mladší tvrz zbořená r. 1977
© Antonín Hejna: České tvrze, Praha 1961

starší tvrz v Chlumečku

Ves Chlumeček (dříve Malý a Velký Chlumeček) leží nedaleko Chebu, Dolnic a Slavic, s nimiž její vývoj často souvisel. Její původní jméno Lestein znamenalo asi hrad na chlumu. Později se na tento význam jejího názvu zapomnělo a zdůrazňoval se jen lenní vztah k Chebu, čímž vznikl název Lehenstein, tj. lenní hrad. Nový český název Chlumeček proto vystihuje význam původního místního jména. V dřívějším Malém Chlumečku stávala tvrz, která se poprvé připomíná spolu s osadou v r. 1360 jako léno Kunze, zvaného Kupferkünzel, jednoho z prvních představitelů rodu Cedviců. V r. 1433 zde seděl Jan Kuttenplaner, pak chebský měšťan Kryštof Dölnitzer, původem ze sousedních Dolnic (1440 až 1449). Zároveň se zde připomínají (léno bylo asi dělené) Perglarové z Perglasu, Jan Daniel z Lehensteinu a v r. 1447 Kašpar Junker ze Seeberku, který koupil Malý Chlumeček od Kryštofa Dölnitzera. V r. 1449 se však uvádí Kašpar Juncker znovu jako pán na Malém Chlumečku; tehdy jej zastavil jako mešní nadaci třem chebským klášterům (františkánům, klariskám a křížovníkům). V r. 1458 však Malý Chlumeček prodal švagru Kašpara Junckera, Jindřichu Cedvicovi. Od Cedvice získal v r. 1466 statek Erhard Werndl. V 16. století drželi Malý Chlumeček Ruprechtové a Brunnerové, kteří statek spojili s Velkým Chlumečkem. Protože vrchnost od spojení s Velkým Chlumečkem sídlila na pohodlnější (a novější) tvrzi ve Velkém Chlumečku, tvrz v Malém Chlumečku, o jejíž podobě nemáme žádné zprávy, pustla. Za třicetileté války Švédové Malý chlumeček úplně vyplenili, což znamenalo jistě definitivní konec staré tvrze. V r. 1711 postavil tehdejší majitel panství Jan Werndl v místech zaniklé tvrze kapli, kolem níž byl donedávna viditelný val, jediný zbytek jeho někdejšího opevnění.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 27.1. 2005
historie

mladší tvrz v Chlumečku

Dnešní ves Chlumeček tvořily dříve dvě vsi: Malý a Velký Chlumeček. Dřívější Velký Chlumeček se připomíná poprvé stejně jako Malý Chlumeček v r. 1360; tehdy zde vládl chebský měšťan Oldřich Rudisch z Lesteinu, který statek prodal za 200 zlatých rýnských s 20 zlatými roční činže Janu Griinerovi, rovněž z Chebu. Griinerové prodali v r. 1453 statek Werndlům. V kupní smlouvě se mimo jiné uvádí, že tu bylo jezero (See) a Jezerní pole (Seeacker), studna (Brunnenacker) atd. Nejzajímavější je údaj o jezeře – škoda, že se o něm neuvádí nic bližšího, takže nevíme, zda mělo nějakou souvislost s hradem Ostrohem (Seeberkem). Werndlové prodali tento statek r. 1459 Brunnerům spolu s Dělnicemi, Nebanicemi a Lesinkou. V r. 1542 si postavili Brunnerové při severozápadním rohu dvora tvrz. V 17. století zde vládli Schmiedlové ze Seeberka a Ottowalský z Hájů. V r. 1647 byla tvrz i ves vypálena Švédy. Potom se tu…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 28.12. 2009

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 pramen Natálie
 Salingburg
 Císařské lázně
 železniční viadukt
 Václavský hrad
 metorologický sloup
 Cheb
 Špalíček
 fara
 kostel sv. Olgy
 Dudácká kašna
 kostel sv. Vavřince
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Bismarckova rozhledna
 Bříza
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Poustka
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Pomezná
 Starý Hrozňatov
 Mostov
 Hazlov
 Okrouhlá
 Libá (Liebenstein)
 Hohenberg
 Doubrava
 Kapellenberg
 Kaceřov
 Neuhaus
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Goethovy skalky
 kostel sv. Anny
 Lítov
 Kager, Starý zámek
 Rusov
 Manský dvůr
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Dyleň
 minerální pramen
 kostel sv. Mikuláše
 
 Háj u Aše
 Šibeniční vrch
 Hartenberg
Základní informace místa
ID místa: 364
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama