Zřejmě nejlépe dochované cihlové městské opevnění v českých zemích pochází z počátku 14. století. Zejména na východní části obvodu hradby prodělaly tvrdou puristickou restauraci na přelomu 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
Zrekonstruovaný pás východních hradeb
nejfotografovanější úsek fortifikace ve skutečnosti odpovidá původní podobě opevnění nejméně - hradební věže zasřešeny nebyly, kurtinu nezdobilo zubaté cimbuří
© Petr Turyna 08/2005
Prvním opevněným objektem na území dnešního města bylo příkopem a palisádou opevněné hradiště z doby bronzové, jehož jádro by se dalo vymezit prostorem kostela sv. Jiljí. Pozdější slovanské sídlo z 9. stol. vtisklo tvář nově vznikajícímu městu - dodnes je při pohledu na mapu patrné směřování hlavních komunikací. Prodloužíme-li si pomyslný směr cest vedoucích od městských bran, sejdou se nám v prostoru bývalého hradiště – tam, kam ústil dřevěný most přes Labe. Dokonce i po vzniku města byl areál hradiště (tvořící jihovýchodní roh opěvněné plochy města) nějaký čas oddělen od města příkopem. Nymburk je navíc ve starých pramenech nejprve veden jako „Nuenburch“, tedy nový hrad. Jeho existence je však poněkud nejasná, pravděpodobně stával právě u mostu přes Labe, v místech dnešní budovy soudu. Královské město Nymburk bylo založeno kolem roku 1275 českým králem Přemyslem Otakarem II, fortifikace však rostla zejména až v rozmezí let 1288 – 1305. Za dokončenou ji můžeme považovat v 30. letech 14. stol. Pro výstavbu vnitřního pásu opevnění bylo využito materiálu pro Nymburk typického – pálené cihly. To je dáno polohou města, kde býval kvalitního stavebního kamene nedostatek. Prostor mezi cihelnými líci byl vyplněn směsí opuky a vápené malty. Hradební zeď v délce 1600m obepínala město ze tří stran – od jihu bylo (v prostoru mezi Fortnou a klášterem dominikánů) chráněno tokem Labe. Až r. 1335 Jan Lucemburský přikázal opevnit zdí i tento úsek. V tomto období dochází přeložení mostu přes řeku o něco západněji. Nová Labská brána (ležící ve výhodnější poloze vůči hlavnímu náměstí) tak z jihu doplňuje čtveřici starších městských bran – Svatojiřskou v západní části fortifikace, Velelibskou (Boleslavskou) na severozápadě, Bobnickou na severovýchodě a také tzv. Fortnu na jihu (při ústí původního mostu). Opomenout nesmíme ani Zálabskou bránu chránící vstup na nový most na protějším břehu řeky.…  číst dále
Mass, Turyna Petr; Středověké hradby města Nymburka, Vladislav Razím, 20.8. 2005

Půdorys místa

, Tmavá plocha - areál dávného hradiště, 1 - kostel sv. Jiljí, 2 - klášter dominikánů, 3 - Kamenný dům, 4 - radnice, 5 - Svatojiřská brána, 6 - Velelibská brána, 7 - Bobnická brána, 8 - Fortna (s naznačeným původním mostem), 9 - Labská brána, 11 - Turecká věž (renesanční vodárenská věž),
© Jan Klempíř (Středověké hradby města Nymburka)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Nymburk

Místa v okolí

 Nymburk
 kostel sv. Jiljí
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 mariánský sloup
 zdymadlo Nymburk
 silniční most
 vodárenská věž
 radnice
 Husův sbor
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 židovský hřbitov
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 Krňovice
 U tří mostů
 gloriet
 vila Kouřimka
 městská zvonice
 pramen Trnka
 mariánský sloup
 Nový Ronov
 Nová radnice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 inundanční most
 Žižkův pramen
 hřbitov
 Poděbrady
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 Riegrův pramen
 kamenná kašna
 špitál Kunhuta
 děkanství
 zdymadlo Poděbrady
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 Romanka
 kostel sv. Vavřince
 Mydlovar
 Kří
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Loučeň
 Libice nad Cidlinou
 Vlkava
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Prokopa
 Křinec
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 venkovská usedlost
 Kuncberk
 kaple sv. Václava
 Husův sbor
 Čachovice
 Mcely
 vyhlídkové věže
 pomník Helma
 Radim
 kamenný most
 Radim
 boží muka
 Cerhenice
 Cerhenice
 Předhradí
 zvonička
 dub červený
 Oldříš
 Dymokury
 kostel sv. Václava
 Šance
 evangelický kostel
 Struhy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Klučov
 Bratronice
 evangelický kostel
 mohyla sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Smilovice
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 kamenný most
 Plaňany
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Kounice
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 kostel sv. Havla
 Podlipanské muzeum
 Husův kámen
 Přistoupim
 měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Dražice
Kontaktní informace

Základní informace místa
ID místa: 1769
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama