Hrazený, původně farní, gotický kostel, postavený v první polovině 13. století. V průběhu let byl několikrát přestavován (1500, 1744, 1797, 1842 a 1894) až do dnešní, pozdně barokní podoby. O rozsahu a původní stavební podobě není do 15. stol. nic známo.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Bartoloměje
© Jaroslav Šefčík, 11/2009

kostel sv. Bartoloměje ve Stranné

Kostel byl v polovině 13. století patrně nejstarším a největším farním svatostánkem v okolí. Bohužel, však přibližně do roku 1500 nejsou dochovány žádné stavební ani dějinné zprávy a první místopisné zmínky o tomto kostele jsou až z konce 15. století, kdy zdejší farnost upadá a význam kostela tak postupně zaniká. Ale už v roce 1500 byl kostel znova obnoven. Během třicetileté války ztrácí zdejší farnost opět na významnosti a koncem první poloviny 18. století se počíná propadat do hlubin zapomnění, takže k jeho druhé obnově dochází v roce 1744 a upevněním pozic katolické církve v českých zemích počíná jeho rozkvět. Patronátní právo nad kostelem měli až do roku 1773 jezuité. Až císař Josef II. docílil toho, že patronát nad správou kostela po tomto roce přebírá Studijní fond. Většina financování oprav exteriéru i interiéru, jakožto i údržba inventáře a ostatní finanční záležitosti taky byly kryty především z tohoto fondu. Výjimečně se pak finančně na opravách podílela i vrchnost svými příspěvky a některé prvky inventáře kostela byly financovány ze sbírek věřících. V roce 1797 prochází kostel velkou stavební úpravou, která stála 289,5 zlatého a z toho bylo jen 163 zlatých utraceno za materiál. V dalších letech pak již následovaly pouze jednotlivé opravy, o kterých jsou dodnes dochovány veškeré záznamy. Druhá, finální a patrně i největší globální stavební úprava kostela, probíhá až v roce 1842 a tehdejší výsledná exteriérová podoba je zachována prakticky dodneška. V následných padesáti letech tato stavba prakticky žádnou větší opravu nevyžadovala, až do let 1893–1894, kdy za účasti mnoha řemeslníků dochází k opravě chrámu a interiérů kostela. Za tyto opravy se v tehdejší době utratilo 665 zlatých. Rozpadající se hřbitovní zeď prošla celkovou rekonstrukcí v roce 1908 a roku 1915 byla provedena oprava střechy,…  číst dále
Jaroslav Šefčík (Milan Morava - Vlastivědný sborník Pelhřimovska), 1.11. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Stranná

Místa v okolí

 Žirovnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 nová radnice
 stará radnice
 kostel Božího těla
 Nová Včelnice
 boží muka
 Popelín
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Pejdlova Rosička
 Tůmův vrch
 kaple sv. Markéty
 Včelnička
 kaple sv. Kateřiny
 Česká Olešná
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 Palupín
 Libkova Voda
 Žižkův kámen
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Višněvice
 Višněvice
 Studená
 Mnich
 kostel sv. Prokopa
 Čertův kámen
 Horní Cerekev
 Janštejn
 Budkov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Vítkův hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Pavlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 boží muka
 Olšany
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 Černovice
 synagoga
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Větrný zámek
 Pípalka
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Havlíčkovo náměstí 36
Žirovnice
394 68
Bohoslužby, svatby, koncerty
Tel: 565 493 074
Základní informace místa
ID místa: 8502
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama