Hrazený, původně farní, gotický kostel, postavený v první polovině 13. století. V průběhu let byl několikrát přestavován (1500, 1744, 1797, 1842 a 1894) až do dnešní, pozdně barokní podoby. O rozsahu a původní stavební podobě není do 15. stol. nic známo.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Bartoloměje
© Jaroslav Šefčík, 11/2009

kostel sv. Bartoloměje ve Stranné

Kostel byl v polovině 13. století patrně nejstarším a největším farním svatostánkem v okolí. Bohužel, však přibližně do roku 1500 nejsou dochovány žádné stavební ani dějinné zprávy a první místopisné zmínky o tomto kostele jsou až z konce 15. století, kdy zdejší farnost upadá a význam kostela tak postupně zaniká. Ale už v roce 1500 byl kostel znova obnoven. Během třicetileté války ztrácí zdejší farnost opět na významnosti a koncem první poloviny 18. století se počíná propadat do hlubin zapomnění, takže k jeho druhé obnově dochází v roce 1744 a upevněním pozic katolické církve v českých zemích počíná jeho rozkvět. Patronátní právo nad kostelem měli až do roku 1773 jezuité. Až císař Josef II. docílil toho, že patronát nad správou kostela po tomto roce přebírá Studijní fond. Většina financování oprav exteriéru i interiéru, jakožto i údržba inventáře a ostatní finanční záležitosti taky byly kryty především z tohoto fondu. Výjimečně se pak finančně na opravách podílela i vrchnost svými příspěvky a některé prvky inventáře kostela byly financovány ze sbírek věřících. V roce 1797 prochází kostel velkou stavební úpravou, která stála 289,5 zlatého a z toho bylo jen 163 zlatých utraceno za materiál. V dalších letech pak již následovaly pouze jednotlivé opravy, o kterých jsou dodnes dochovány veškeré záznamy. Druhá, finální a patrně i největší globální stavební úprava kostela, probíhá až v roce 1842 a tehdejší výsledná exteriérová podoba je zachována prakticky dodneška. V následných padesáti letech tato stavba prakticky žádnou větší opravu nevyžadovala, až do let 1893–1894, kdy za účasti mnoha řemeslníků dochází k opravě chrámu a interiérů kostela. Za tyto opravy se v tehdejší době utratilo 665 zlatých. Rozpadající se hřbitovní zeď prošla celkovou rekonstrukcí v roce 1908 a roku 1915 byla provedena oprava střechy,…  číst dále
Jaroslav Šefčík (Milan Morava - Vlastivědný sborník Pelhřimovska), 1.11. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Stranná

Místa v okolí

 Žirovnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 nová radnice
 stará radnice
 kostel Božího těla
 Nová Včelnice
 boží muka
 Popelín
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Pejdlova Rosička
 Tůmův vrch
 kaple sv. Markéty
 Včelnička
 kaple sv. Kateřiny
 Česká Olešná
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 Palupín
 Libkova Voda
 Žižkův kámen
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Višněvice
 Višněvice
 Studená
 Mnich
 kostel sv. Prokopa
 Čertův kámen
 Horní Cerekev
 Janštejn
 Budkov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Vítkův hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Pavlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Nemojov
 boží muka
 Olšany
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 Černovice
 synagoga
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Větrný zámek
 Pípalka
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Havlíčkovo náměstí 36
Žirovnice
394 68
Bohoslužby, svatby, koncerty
Tel: 565 493 074
Základní informace místa
ID místa: 8502
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama