Jednolodní, raně gotická památka, stojící na mírném návrší ve středu obce. Podle stavebně-historického průzkumu je kostel řazen do druhé poloviny 13. století. V přízemí věže kostela se nachází portál, který je datován přibližně okolo roku 1300.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Alžběty v Blažejově
© Jaroslav Šefčík, 08/2009
Chrám sv. Alžběty prochází momentálně stavebními úpravami a s troškou slušnosti si jej tedy lze prohlédnout prakticky kdykoli (zřejmě jen do prvních mrazů). Denně jsou zde stavební dělníci a asanační pracovníci, kteří vás do kostela vpustí. Patrná je nová, opravená střecha i některé vnitřní fasády. Připravuje se celková asanace venkovní fasády a restauratéři opravují vnitřní výzdobu. V případě, že bude kostel uzamčen pro veřejnost, je zde možnost navštívení nedaleké zříceniny Vítkova hradu.
Jaroslav Šefčík , 30.8. 2009
historie

kostel sv. Alžběty v Blažejově

První doložené písemné zprávy o zdejším kostelu se dochovaly z roku 1359. Tehdy musel zdejší farář z rozkazu vrchnosti přejít ke kostelu sv. Michaela archanděla v Horní Pěně a Pěnský farář spravoval kostel v Číměři. K blažejovské faře a zdejšímu kostelu uplatňovali práva jindřichohradečtí komturové z komendy Řádu německých rytířů (původně se ve 12. století jednalo o Řád bratří Německého domu blahoslavené Panny Marie v Jeruzalémě). V roce 1416 držel blažejovskou farnost Sazema z Chotěmic. Až po husitských válkách připadla zdejší farnost v državu jindřichohradeckých pánů. Zdejší fara zaniká v dobách třicetileté války a je spravována farností z Horní Pěny. Lokální kaplan zde byl ustanoven až v roce 1781 a v roce 1856 je tu i zřízena samostatná lokálie. V průběhu let 1863–1864 je kostel postupně upravován, rozšiřován a přestavěn v pseudorománském slohu.

Jaroslav Šefčík , 30.8. 2009

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Blažejov

Místa v okolí

 Vítkův Hrádek
 Budkov
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 boží muka
 kašna
 Česká Olešná
 židovský hřbitov
 Pejdlova Rosička
 kostel sv. Jiljí
 Tůmův vrch
 Vysoký kámen
 Beistein
 boží muka
 Popelín
 Palupín
 Nová Včelnice
 Olšany
 Rýdův kopec
 židovský hřbitov
 Lásenice
 mlýn Zahrádky
 Terezín
 Čertův kámen
 kostel sv. Barbory
 Nová Bystřice
 Žirovnice
 rozhledna U Jakuba
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 Stráž nad Nežárkou
 Pomezí
 Landštejn
 stará radnice
 nová radnice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kostel Božího těla
 boží muka
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Ottona
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Pfaffenschlag
Kontaktní informace
Římsko-katolická farnost Blažejov
Správa farnosti - Strmilov
Náměstí č. 5
378 01 Strmilov
Tel: 384 329 449 , 728 61 96 20
Základní informace místa
ID místa: 8232
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama