Rozsáhlý barokní klášterní komplex s kolejí a seminářem nechal v letech 1724-1733 postavit Jakub Arnošt z Lichtenštejna-Kastelkornu. V letech 1755-1765 byl barokně přestavěn starší kostel z let 1602-1604 propojený s klášterem. Dnes využíván občanským sdružením Institut Krista Velekněze starajícím se o seniory.
Hlavní obrázek místa
klášter Piaristů s kostelem Navštívení Panny Marie - Bílá Voda
© Luděk Vláčil 07/2020
Městys Bílá Voda (německy Weißwasser, polsky Biała Woda) je nejsevernější a také nejzápadnější obcí českého (dříve rakouského) Slezska. Bílá Voda se rozkládá kolem stejnojmenného potoka a ze severu, západu i jihu je její území obklopeno hranicí s Polskem. K nejvýznamnějším stavbám obce patří rozsáhlý barokní komplex, který tvoří kostel Navštívení Panny Marie a piaristický klášter s kolejí z 18. století. Kněžiště kostela se téměř dotýká státní hranice. K dalším významným památkám patří naproti stojící bývalý hospic. Nedaleko se nachází Muzeum izolace, internace a integrace, ale za zmínku stojí také zámek.
Luděk Vláčil, 22.7. 2020
popis

Areál se skládá z kostela a jednopatrových dvoutraktových řádových budov obestupujících obdélníkovou plochu předělenou vnitřním křídlem, dělící ji na dvě pravidelná nádvoří. Jedenáctiosé hlavní průčelí má tři vchody, přičemž prostřední portál v hlavní ose budovy je zdůrazněn. Nad ním z mansardové střechy vyrůstá osmihranná věž s lucernou. Hrany věže zdobí pilastry s profilovanou hlavicí a římsou. Na věži jsou dvě půlkruhově zaklenutá okénka. Fasády budovy jsou členěny pilastry, které probíhají ve vysokém řádu od přízemí až po korunní římsu. Římsové hlavice pilastrů nesou dórské kladí, nad kterým se nachází jednoduchý profil římsy. Pětiosé spojovací křídlo s kostelem má ve středu vstupní portál. Západní křídlo je devítiosé, severní čtrnáctiosé a východní křídlo, na které je napojené spojovací křídlo, má členění rovněž čtrnáctiosé. Budova je podsklepená v jižní části západního křídla a pod středním spojovacím křídlem, kde jsou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-navstiveni-panny-marie-s-piaristickym-klasterem-536886, B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska (1. svazek, A / I), 1994, 22.7. 2020

historie

Nejstarší zmínka o vsi Bílá Voda pochází z roku 1532, kdy se odělila od vsi Kamienica (něm. Kamnitz), která existovala již ve 13. století. Již roku 1564 je ve vsi připomínána farnost, pravděpodobně s luterským knězem, která však později zanikla. Od roku 1714 ves patřila olomouckému kanovníkovi a pozdějšímu biskupovi olomouckému Jakubu Arnoštu z Lichtenštejna-Kastelkornu (1690-1747), jenž téhož roku vyslovil plán zřídit zde piaristický klášter s kolejí. Před zahájením výstavby kláštera byl postaven nejprve hospic pro budoucí dělníky. Stavba koleje byla zahájena až v roce 1724 vedle staršího kostela zbudovaného v letech 1602-1604 Kryštofem z Maltic. V interiéru chrámu se nacházela gotická soška Madony s dítětem známá svými zázraky. Svěcení základního kamene bylo o rok odloženo a konala se pouze mše. V roce 1725 byl do jednoho nároží položen základní kámen s ostatky sv. Jana Nepomuckého. O dva roky později…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-navstiveni-panny-marie-s-piaristickym-klasterem-536886, informační cedule a další, 22.7. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela Navštívení Panny Marie
© Umělecké památky Moravy a Slezska (1. svazek, A / I), B. Samek, Academia 1994
Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílá Voda

Místa v okolí

 Bílá Voda
 Błotnica
 Błotnica
 Borůvková hora
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 radnice
 městské opevnění
 Lisie Kąty
 Chałupki
 Kohout
 Jánský vrch
 Javorník
 Kamieniec Ząbkowicki
 Ujeździec
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Horní Fořt
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Kateřiny
 Karpień
 Bernartice
 Ścibórz
 Vlčice
 Buková
 Hraničky
 Otmuchovské jezero
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
Základní informace místa
ID místa: 3792
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama