Rozsáhlý barokní klášterní komplex s kolejí a seminářem nechal v letech 1724-1733 postavit Jakub Arnošt z Lichtenštejna-Kastelkornu. V letech 1755-1765 byl barokně přestavěn starší kostel z let 1602-1604 propojený s klášterem. Dnes využíván občanským sdružením Institut Krista Velekněze starajícím se o seniory.
Hlavní obrázek místa
klášter Piaristů s kostelem Navštívení Panny Marie - Bílá Voda
© Luděk Vláčil 07/2020
Městys Bílá Voda (německy Weißwasser, polsky Biała Woda) je nejsevernější a také nejzápadnější obcí českého (dříve rakouského) Slezska. Bílá Voda se rozkládá kolem stejnojmenného potoka a ze severu, západu i jihu je její území obklopeno hranicí s Polskem. K nejvýznamnějším stavbám obce patří rozsáhlý barokní komplex, který tvoří kostel Navštívení Panny Marie a piaristický klášter s kolejí z 18. století. Kněžiště kostela se téměř dotýká státní hranice. K dalším významným památkám patří naproti stojící bývalý hospic. Nedaleko se nachází Muzeum izolace, internace a integrace, ale za zmínku stojí také zámek.
Luděk Vláčil, 22.7. 2020
popis

Areál se skládá z kostela a jednopatrových dvoutraktových řádových budov obestupujících obdélníkovou plochu předělenou vnitřním křídlem, dělící ji na dvě pravidelná nádvoří. Jedenáctiosé hlavní průčelí má tři vchody, přičemž prostřední portál v hlavní ose budovy je zdůrazněn. Nad ním z mansardové střechy vyrůstá osmihranná věž s lucernou. Hrany věže zdobí pilastry s profilovanou hlavicí a římsou. Na věži jsou dvě půlkruhově zaklenutá okénka. Fasády budovy jsou členěny pilastry, které probíhají ve vysokém řádu od přízemí až po korunní římsu. Římsové hlavice pilastrů nesou dórské kladí, nad kterým se nachází jednoduchý profil římsy. Pětiosé spojovací křídlo s kostelem má ve středu vstupní portál. Západní křídlo je devítiosé, severní čtrnáctiosé a východní křídlo, na které je napojené spojovací křídlo, má členění rovněž čtrnáctiosé. Budova je podsklepená v jižní části západního křídla a pod středním spojovacím křídlem, kde jsou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-navstiveni-panny-marie-s-piaristickym-klasterem-536886, B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska (1. svazek, A / I), 1994, 22.7. 2020

historie

Nejstarší zmínka o vsi Bílá Voda pochází z roku 1532, kdy se odělila od vsi Kamienica (něm. Kamnitz), která existovala již ve 13. století. Již roku 1564 je ve vsi připomínána farnost, pravděpodobně s luterským knězem, která však později zanikla. Od roku 1714 ves patřila olomouckému kanovníkovi a pozdějšímu biskupovi olomouckému Jakubu Arnoštu z Lichtenštejna-Kastelkornu (1690-1747), jenž téhož roku vyslovil plán zřídit zde piaristický klášter s kolejí. Před zahájením výstavby kláštera byl postaven nejprve hospic pro budoucí dělníky. Stavba koleje byla zahájena až v roce 1724 vedle staršího kostela zbudovaného v letech 1602-1604 Kryštofem z Maltic. V interiéru chrámu se nacházela gotická soška Madony s dítětem známá svými zázraky. Svěcení základního kamene bylo o rok odloženo a konala se pouze mše. V roce 1725 byl do jednoho nároží položen základní kámen s ostatky sv. Jana Nepomuckého. O dva roky později…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-navstiveni-panny-marie-s-piaristickym-klasterem-536886, informační cedule a další, 22.7. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela Navštívení Panny Marie
© Umělecké památky Moravy a Slezska (1. svazek, A / I), B. Samek, Academia 1994
Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílá Voda

Místa v okolí

 Bílá Voda
 vápenky
 Błotnica
 Błotnica
 Borůvková hora
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 městské opevnění
 Lisie Kąty
 Chałupki
 Kohout
 Jánský vrch
 Javorník
 Kamieniec Ząbkowicki
 Ujeździec
 Rychleby
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Horní Fořt
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Kateřiny
 Karpień
 Bernartice
 Ścibórz
 Vlčice
 Buková
 Hraničky
 Otmuchovské jezero
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
Základní informace místa
ID místa: 3792
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama