Radnici nechal v r. 1538 vybudovat vratislavský biskup Jakub ze Salzy. V r. 1604 byla díky vratislavskému biskupovi Janu VI. ze Žiče přistavěna věž. Dnešní podoba stavby je výsledkem přestavby z r. 1877. Na nároží jsou hodnotné renesanční sluneční hodiny z r. 1575.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami slezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského a hrad vratislavských biskupů se zámkem. Náměstí dominuje radnice, která je považována za jednu z nejzajímavějších památek světské renesanční architektury v Opolském vojvodství. Zajímavé jsou renesanční sluneční hodiny s erbem vratislavského biskupa Martina Gerstmanna na jihovýchodním nároží radnice.
Luděk Vláčil, 5.1. 2021
historie

Město s hradem je prvně doloženo roku 1155, kdy je papež Hadrián IV. svěřil vratislavským biskupům. První záznamy o městské radě v Otmuchowě pocházejí z roku 1511. Z té doby se však nezachovaly žádné informace o existenci radnice. Současnou budovu radnice nechal, snad na starších základech, vybudovat vratislavský biskup Jakub ze Salzy v roce 1538, což dokládá datace a erb zakladatele nad hlavním vchodem. Hodnotné renesanční sluneční hodiny na radnici byly zhotoveny v roce 1575 z iniciativy vratislavského biskupa Martina Gerstmanna. Na nároží radnice byly hodiny zřejmě umístěny až druhotně, původně asi zdobily dnes již zaniklou zámeckou kapli zbořenou roku 1820. Radniční věž vznikla v roce 1604 díky vratislavskému biskupovi Janu VI. ze Žiče. V roce 1741 byla radnice těžce poškozena při obléhání města pruskou armádou. V roce 1877 byla budova poničená požárem, po němž došlo k rekonstrukci do dnešní podoby. V té…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.otmuchow.pl/PL/648/4489/Ratusz/k/ a další, 5.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 Ujeździec
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Vidnava
 boží muka
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Dolní Červená Voda
 Chałupki
 Buková
 kaple sv. Josefa
 Javorník
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 15214
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama