Radnici nechal v r. 1538 vybudovat vratislavský biskup Jakub ze Salzy. V r. 1604 byla díky vratislavskému biskupovi Janu VI. ze Žiče přistavěna věž. Dnešní podoba stavby je výsledkem přestavby z r. 1877. Na nároží jsou hodnotné renesanční sluneční hodiny z r. 1575.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami slezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského a hrad vratislavských biskupů se zámkem. Náměstí dominuje radnice, která je považována za jednu z nejzajímavějších památek světské renesanční architektury v Opolském vojvodství. Zajímavé jsou renesanční sluneční hodiny s erbem vratislavského biskupa Martina Gerstmanna na jihovýchodním nároží radnice.
Luděk Vláčil, 5.1. 2021

  historie

  Město s hradem je prvně doloženo roku 1155, kdy je papež Hadrián IV. svěřil vratislavským biskupům. První záznamy o městské radě v Otmuchowě pocházejí z roku 1511. Z té doby se však nezachovaly žádné informace o existenci radnice. Současnou budovu radnice nechal, snad na starších základech, vybudovat vratislavský biskup Jakub ze Salzy v roce 1538, což dokládá datace a erb zakladatele nad hlavním vchodem. Hodnotné

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.otmuchow.pl/PL/648/4489/Ratusz/k/ a další, 5.1. 2021
  Polsko, opolskie,

  Místa v okolí

   Otmuchów
   kostel sv. Anny
   evangelický kostel
   Otmuchovské jezero
   Ścibórz
   Horní Heřmanice
   Vidnava - MPZ
   Bernartice
   Vidnava
   kaple Panny Marie
   Hukovice
   boží muka
   Kohout
   Lisie Kąty
   Dolní Červená Voda
   Chałupki
   Buková
   kaple sv. Josefa
   Javorník
   kostel sv. Vavřince
   Bílý Potok
   Kobylá nad Vidnavkou
   kostel sv. Jáchyma
   Horní Fořt
   Jánský vrch
   kostel sv. Kateřiny
   Tomíkovice
   Vlčice
   Čertovy kazatelny
   Pustý Zámek
   Rychleby
  Základní informace místa
  ID místa: 15214
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 10.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama