kostel sv. Jana Evangelisty

kościół św. Jana Ewangelisty, Paczków
Cihlový gotický farní kostel z 2. poloviny 14. století, později upravený renesančně. Drobné úpravy v barokním a novogotickém slohu. V interiéru kostela se nachází jedinečná studna a renesanční oltář z jediného kusu pískovce.
Hlavní obrázek místa
Goticko-renesanční farní kostel
© Luděk Vláčil 07/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, gotické městské hradby s 19 věžemi a římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty. Kostel se nachází nedaleko městských hradeb v ulici Kościelna.
Luděk Vláčil, 19.3. 2021
popis

Kostel je monumentální třílodní halová stavba postavená na čtvercovém půdorysu o rozměrech 22×21 metrů. Ze severovýchodu vystupuje kněžiště. Věž je vysoká 64 metrů. Vnější stěny jsou členěny vysokými pilíři, mezi nimiž jsou gotická okna s kružbami. V interiéru se nachází novogotický oltář a kazatelna z 19. století. Významné jsou gotické klenby mnoha forem a typů. Boční části jsou opatřeny síťovými a hvězdicovými klenbami s bohatou plastickou výzdobou z roku 1472 a sbor s hlavní lodí jsou zaklenuty síťovými klenbami z roku 1491. Kostel je vyvýšenou terasou spojen s areálem fary.

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, 18.3. 2021

historie

Farnost s dřevěným kostelem byla v Pačkově založena krátce po založení města již ve 13. století. Stavba současného monumentálního římskokatolického gotického kostela byla zahájena snad v roce 1350 a trvala asi 30 let. Za zakladatele chrámu bývá považován vratislavský biskup Přeclav z Pohořelé, který úřad zastával v letech 1341-1376. V roce 1389 byla dostavěna mohutná vysoká věž. Téhož roku došlo k vysvěcení kostela. V 15. století byla snížena věž a ke kněžišti z jihu přistavěna kaple zasvěcená Panně Marii, ve které je renesanční oltář z roku 1588 vytesaný z jednoho kusu pískovce. V 16. století byl kvůli obavám z turecké invaze kostel renesančně přestavěn, aby mohl plnit i obrannou funkci. Byly upraveny střechy a dostavěny štítové stěny. Výše uvedené stavební práce provedl italský architekt Jakub Parr z iniciativy tehdejšího vratislavského biskupa Jakuba ze Salzy. V té době vznikla také…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, https://de.wikipedia.org a další, 18.3. 2021

Půdorys místa

, Křížově šrafované gotické zdivo z 14. stol. Mřížkově šrafovaná kaple Panny Marie z 15. stol. Čerchovaně renesanční zdivo z 16. stol. Tečkovaně barokní zdivo z 18. stol.
© zdroj:https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Błotnica
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Bílá Voda
 Otmuchovské jezero
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Borůvková hora
 Kamieniec Ząbkowicki
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15215
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama