kostel sv. Jana Evangelisty

kościół św. Jana Ewangelisty, Paczków
Cihlový gotický farní kostel z 2. poloviny 14. století, později upravený renesančně. Drobné úpravy v barokním a novogotickém slohu. V interiéru kostela se nachází jedinečná studna a renesanční oltář z jediného kusu pískovce.
Hlavní obrázek místa
Goticko-renesanční farní kostel
© Luděk Vláčil 07/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, gotické městské hradby s 19 věžemi a římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty. Kostel se nachází nedaleko městských hradeb v ulici Kościelna.
Luděk Vláčil, 19.3. 2021
popis

Kostel je monumentální třílodní halová stavba postavená na čtvercovém půdorysu o rozměrech 22×21 metrů. Ze severovýchodu vystupuje kněžiště. Věž je vysoká 64 metrů. Vnější stěny jsou členěny vysokými pilíři, mezi nimiž jsou gotická okna s kružbami. V interiéru se nachází novogotický oltář a kazatelna z 19. století. Významné jsou gotické klenby mnoha forem a typů. Boční části jsou opatřeny síťovými a hvězdicovými klenbami s bohatou plastickou výzdobou z roku 1472 a sbor s hlavní lodí jsou zaklenuty síťovými klenbami z roku 1491. Kostel je vyvýšenou terasou spojen s areálem fary.

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, 18.3. 2021

historie

Farnost s dřevěným kostelem byla v Pačkově založena krátce po založení města již ve 13. století. Stavba současného monumentálního římskokatolického gotického kostela byla zahájena snad v roce 1350 a trvala asi 30 let. Za zakladatele chrámu bývá považován vratislavský biskup Přeclav z Pohořelé, který úřad zastával v letech 1341-1376. V roce 1389 byla dostavěna mohutná vysoká věž. Téhož roku došlo k vysvěcení kostela. V 15. století byla snížena věž a ke kněžišti z jihu přistavěna kaple zasvěcená Panně Marii, ve které je renesanční oltář z roku 1588 vytesaný z jednoho kusu pískovce. V 16. století byl kvůli obavám z turecké invaze kostel renesančně přestavěn, aby mohl plnit i obrannou funkci. Byly upraveny střechy a dostavěny štítové stěny. Výše uvedené stavební práce provedl italský architekt Jakub Parr z iniciativy tehdejšího vratislavského biskupa Jakuba ze Salzy. V té době vznikla také…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, https://de.wikipedia.org a další, 18.3. 2021

Půdorys místa

, Křížově šrafované gotické zdivo z 14. stol. Mřížkově šrafovaná kaple Panny Marie z 15. stol. Čerchovaně renesanční zdivo z 16. stol. Tečkovaně barokní zdivo z 18. stol.
© zdroj:https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Błotnica
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Bílá Voda
 Otmuchovské jezero
 vápenky
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Borůvková hora
 Rychleby
 Kamieniec Ząbkowicki
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Otmuchów
 Piotrowice Nyskie
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 Frankenstein
 Křivá věž
 Kauffungův palác
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 15215
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama