kostel sv. Jana Evangelisty

kościół św. Jana Ewangelisty, Paczków
Cihlový gotický farní kostel z 2. poloviny 14. století, později upravený renesančně. Drobné úpravy v barokním a novogotickém slohu. V interiéru kostela se nachází jedinečná studna a renesanční oltář z jediného kusu pískovce.
Hlavní obrázek místa
Goticko-renesanční farní kostel
© Luděk Vláčil 07/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, gotické městské hradby s 19 věžemi a římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty. Kostel se nachází nedaleko městských hradeb v ulici Kościelna.
Luděk Vláčil, 19.3. 2021
popis

Kostel je monumentální třílodní halová stavba postavená na čtvercovém půdorysu o rozměrech 22×21 metrů. Ze severovýchodu vystupuje kněžiště. Věž je vysoká 64 metrů. Vnější stěny jsou členěny vysokými pilíři, mezi nimiž jsou gotická okna s kružbami. V interiéru se nachází novogotický oltář a kazatelna z 19. století. Významné jsou gotické klenby mnoha forem a typů. Boční části jsou opatřeny síťovými a hvězdicovými klenbami s bohatou plastickou výzdobou z roku 1472 a sbor s hlavní lodí jsou zaklenuty síťovými klenbami z roku 1491. Kostel je vyvýšenou terasou spojen s areálem fary.

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, 18.3. 2021

historie

Farnost s dřevěným kostelem byla v Pačkově založena krátce po založení města již ve 13. století. Stavba současného monumentálního římskokatolického gotického kostela byla zahájena snad v roce 1350 a trvala asi 30 let. Za zakladatele chrámu bývá považován vratislavský biskup Přeclav z Pohořelé, který úřad zastával v letech 1341-1376. V roce 1389 byla dostavěna mohutná vysoká věž. Téhož roku došlo k vysvěcení kostela. V 15. století byla snížena věž a ke kněžišti z jihu přistavěna kaple zasvěcená Panně Marii, ve které je renesanční oltář z roku 1588 vytesaný z jednoho kusu pískovce. V 16. století byl kvůli obavám z turecké invaze kostel renesančně přestavěn, aby mohl plnit i obrannou funkci. Byly upraveny střechy a dostavěny štítové stěny. Výše uvedené stavební práce provedl italský architekt Jakub Parr z iniciativy tehdejšího vratislavského biskupa Jakuba ze Salzy. V té době vznikla také…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/, https://de.wikipedia.org a další, 18.3. 2021

Půdorys místa

, Křížově šrafované gotické zdivo z 14. stol. Mřížkově šrafovaná kaple Panny Marie z 15. stol. Čerchovaně renesanční zdivo z 16. stol. Tečkovaně barokní zdivo z 18. stol.
© zdroj:https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/zabytki/polska/paczkow-kosciol-sw-jana/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Błotnica
 Bílý Potok
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Borůvková hora
 Kamieniec Ząbkowicki
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15215
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama