evangelický kostel

fara a zaniklý kostel, kościół ewangelicki, Otmuchów
Novogotický evangelický kostel s farou vznikl zřejmě v letech 1857-1859 podle návrhu architekta Augusta Stülera. Někdy v 80.-90. letech 20. století byl kostel zbořen. Dodnes se zachovala pouze bývalá fara.
Hlavní obrázek místa
evangelický kostel a fara 1920-1930
© zdroj: https://otmuchow.fotopolska.eu
Hlavní dominantou a turistickým cílem slezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je hrad vratislavských biskupů se zámkem. Další výraznou a hodnotnou stavbou je římskokatolický farní kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského. Nedaleko něj stojí hřbitovní kostel sv. Anny patřící rovněž římskokatolické církvi. Málo kdo již dnes ví, že v ulici Żeromskiego, mezi oběma chrámy, stál ještě kostel evangelický. Tuto kdysi krásnou stavbu dnes již bohužel připomíná pouze bývalá evangelická fara sousedící s městským parkem, v němž je dětské hřiště a dinopark.
Luděk Vláčil, 26.1. 2021
historie

Počet evangelíků se od počátku 19. století ve městě postupně zvyšoval a v polovině 19. století se k církvi hlásilo asi 150 věřících. Evangelický kostel s farou, v novogotickém stylu, vznikl zřejmě v letech 1857-1859 podle návrhu architekta Augusta Stülera (1800-1865). V 1. polovině 20. století, zejména vysídlením německého obyvatelstva, došlo k velkému úbytku evangelíků. Od poloviny 20. století nevyužitý kostel chátral, až byl nakonec někdy v 80.-90. letech 20. století zbořen. Dodnes se zachovala pouze bývalá evangelická farní budova, která slouží potřebám městské správy.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org, https://polska-org.pl/5335, http://www.otmuchow.pl a další, 22.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 radnice
 Otmuchów
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Vidnava
 městské opevnění
 Hukovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Dolní Červená Voda
 Buková
 Javorník
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 15485
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama