kostel sv. Anny

kościół Św. Anny, Otmuchów
Novogotický hřbitovní kostel sv. Anny vznikl ve 2. polovině 19. století na místě menší kaple, z níž se dochovala kartuše vratislavského biskupa Františka Ludvíka Falcko-Neuburského z r. 1699.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami slezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je hrad vratislavských biskupů se zámkem a kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského. K dalším sakrálním stavbám patří novogotický hřbitovní kostel sv. Anny vybudovaný z červených cihel. U hřbitova se rozkládá městský park s dětským hřištěm a dinoparkem, který je volně přístupný.
Luděk Vláčil, 22.1. 2021
historie

Nejstarší zmínka o hřbitovní kapli na tomto místě pochází z roku 1414. Tato kaple byla tehdy mimo hranice města a byla zasvěcena Panně Marii. Kaple byla pravděpodobně zničena husity v roce 1428. Roku 1441 došlo k její obnově a změně patrocinia. Současný novogotický římskokatolický hřbitovní kostel sv. Anny byl vybudován ve 2. polovině 19. století. Z původní stavby se dochovala kartuše vratislavského biskupa Františka Ludvíka Falcko-Neuburského z roku 1699, druhotně umístěna na vnější stěnu kostela. Na oltáři chrámu je obraz od Hieronima Richtera zobrazující svatou Annu učící Pannu Marii číst.

Luděk Vláčil - zdroj: http://wk.diecezja.opole.pl/images/GIM/finalowy-2018/kosciol-sw.anny-otmuchów.pdf a další, 22.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 radnice
 Otmuchów
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Ujeździec
 Horní Heřmanice
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Vidnava
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 boží muka
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Dolní Červená Voda
 Buková
 Javorník
 kaple sv. Josefa
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 15213
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama