Zděné gotické hradby vznikly někdy ve 14. století. V století 15. a 16. bylo opevnění upravováno. V 19. století došlo k zasypání příkopu a demolici části opevnění. Později byly hradby zrekostruovány a část je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty a dobře zachovalé gotické městské hradby s branami a 19 věžemi. Část hradeb s ochozem a Niskou bránou je přístupná veřejnosti. Vstup na ochoz je zdarma a bližší informace jsou uvedeny na dveřích Niské brány.
Luděk Vláčil, 21.3. 2021
historie

Město založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Bezprostředně po svém vzniku bylo město obehnáno dřevěným a zemním opevněním. Nedaleko vznikl i hrad, který však nebyl součástí této fortifikace. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Ve 14. století byly vybudovány kamenné městské hradby oválného tvaru. V roce 1429 musela být část hradeb kvůli špatnému technickému stavu zbořena a v roce 1462 přestavěna. Další úpravy proběhly na začátku 16. století. Bylo zrekonstruováno cimbuří a hradby ozdobeny arkádovým vlysem. Do města se vstupovalo čtyřmi branami. Hradby vysoké 9 m byly zesíleny 24 baštami. Celek oválného půdorysu byl obehnán příkopem a ve vzdálenosti asi 10 m se nacházela další linie hradby vysoké 4 m. Toto dodatečné opevnění bylo vybaveno četnými dělostřeleckými pozicemi. V letech 1846-1847 byly mosty a zbytky vnější hradby zbořeny a byl zasypán příkop, na jehož místě vznikly parky. Ve 2.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, https://paczkow.pl/106/mury-obronne-z-xvi-w.html a další, 21.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Błotnica
 Błotnica
 Kohout
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Kamieniec Ząbkowicki
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Borůvková hora
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Horní Heřmanice
 Otmuchów
 radnice
 Buková
 Vlčice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Karpień
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
Základní informace místa
ID místa: 15216
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama