Zděné gotické hradby vznikly někdy ve 14. století. V století 15. a 16. bylo opevnění upravováno. V 19. století došlo k zasypání příkopu a demolici části opevnění. Později byly hradby zrekostruovány a část je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty a dobře zachovalé gotické městské hradby s branami a 19 věžemi. Část hradeb s ochozem a Niskou bránou je přístupná veřejnosti. Vstup na ochoz je zdarma a bližší informace jsou uvedeny na dveřích Niské brány.
Luděk Vláčil, 21.3. 2021
historie

Město založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Bezprostředně po svém vzniku bylo město obehnáno dřevěným a zemním opevněním. Nedaleko vznikl i hrad, který však nebyl součástí této fortifikace. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Ve 14. století byly vybudovány kamenné městské hradby oválného tvaru. V roce 1429 musela být část hradeb kvůli špatnému technickému stavu zbořena a v roce 1462 přestavěna. Další úpravy proběhly na začátku 16. století. Bylo zrekonstruováno cimbuří a hradby ozdobeny arkádovým vlysem. Do města se vstupovalo čtyřmi branami. Hradby vysoké 9 m byly zesíleny 24 baštami. Celek oválného půdorysu byl obehnán příkopem a ve vzdálenosti asi 10 m se nacházela další linie hradby vysoké 4 m. Toto dodatečné opevnění bylo vybaveno četnými dělostřeleckými pozicemi. V letech 1846-1847 byly mosty a zbytky vnější hradby zbořeny a byl zasypán příkop, na jehož místě vznikly parky. Ve 2.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, https://paczkow.pl/106/mury-obronne-z-xvi-w.html a další, 21.3. 2021

Komentáře

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Kohout
 Błotnica
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 vápenky
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Kamieniec Ząbkowicki
 Rychleby
 Borůvková hora
 kostel sv. Anny
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 Piotrowice Nyskie
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Kauffungův palác
 Frankenstein
 kostel sv. Anny
 Ząbkowice Śląskie
 Křivá věž
Základní informace místa
ID místa: 15216
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama