Zděné gotické hradby vznikly někdy ve 14. století. V století 15. a 16. bylo opevnění upravováno. V 19. století došlo k zasypání příkopu a demolici části opevnění. Později byly hradby zrekostruovány a část je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty a dobře zachovalé gotické městské hradby s branami a 19 věžemi. Část hradeb s ochozem a Niskou bránou je přístupná veřejnosti. Vstup na ochoz je zdarma a bližší informace jsou uvedeny na dveřích Niské brány.
Luděk Vláčil, 21.3. 2021
historie

Město založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Bezprostředně po svém vzniku bylo město obehnáno dřevěným a zemním opevněním. Nedaleko vznikl i hrad, který však nebyl součástí této fortifikace. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Ve 14. století byly vybudovány kamenné městské hradby oválného tvaru. V roce 1429 musela být část hradeb kvůli špatnému technickému stavu zbořena a v roce 1462 přestavěna. Další úpravy proběhly na začátku 16. století. Bylo zrekonstruováno cimbuří a hradby ozdobeny arkádovým vlysem. Do města se vstupovalo čtyřmi branami. Hradby vysoké 9 m byly zesíleny 24 baštami. Celek oválného půdorysu byl obehnán příkopem a ve vzdálenosti asi 10 m se nacházela další linie hradby vysoké 4 m. Toto dodatečné opevnění bylo vybaveno četnými dělostřeleckými pozicemi. V letech 1846-1847 byly mosty a zbytky vnější hradby zbořeny a byl zasypán příkop, na jehož místě vznikly parky. Ve 2.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, https://paczkow.pl/106/mury-obronne-z-xvi-w.html a další, 21.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Błotnica
 Kohout
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Kamieniec Ząbkowicki
 Pustý Zámek
 Borůvková hora
 Rychleby
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Horní Heřmanice
 Otmuchów
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
Základní informace místa
ID místa: 15216
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama