Zděné gotické hradby vznikly někdy ve 14. století. V století 15. a 16. bylo opevnění upravováno. V 19. století došlo k zasypání příkopu a demolici části opevnění. Později byly hradby zrekostruovány a část je přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří renesanční radnice, římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty a dobře zachovalé gotické městské hradby s branami a 19 věžemi. Část hradeb s ochozem a Niskou bránou je přístupná veřejnosti. Vstup na ochoz je zdarma a bližší informace jsou uvedeny na dveřích Niské brány.
Luděk Vláčil, 21.3. 2021
historie

Město založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Bezprostředně po svém vzniku bylo město obehnáno dřevěným a zemním opevněním. Nedaleko vznikl i hrad, který však nebyl součástí této fortifikace. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Ve 14. století byly vybudovány kamenné městské hradby oválného tvaru. V roce 1429 musela být část hradeb kvůli špatnému technickému stavu zbořena a v roce 1462 přestavěna. Další úpravy proběhly na začátku 16. století. Bylo zrekonstruováno cimbuří a hradby ozdobeny arkádovým vlysem. Do města se vstupovalo čtyřmi branami. Hradby vysoké 9 m byly zesíleny 24 baštami. Celek oválného půdorysu byl obehnán příkopem a ve vzdálenosti asi 10 m se nacházela další linie hradby vysoké 4 m. Toto dodatečné opevnění bylo vybaveno četnými dělostřeleckými pozicemi. V letech 1846-1847 byly mosty a zbytky vnější hradby zbořeny a byl zasypán příkop, na jehož místě vznikly parky. Ve 2.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, https://paczkow.pl/106/mury-obronne-z-xvi-w.html a další, 21.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Kohout
 Błotnica
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 vápenky
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Kamieniec Ząbkowicki
 Rychleby
 Borůvková hora
 kostel sv. Anny
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 Piotrowice Nyskie
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Kauffungův palác
 Frankenstein
 kostel sv. Anny
 Ząbkowice Śląskie
 Křivá věž
Základní informace místa
ID místa: 15216
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama