vápenky

Herzogliche Kalkwerke, wapienniki, Złoty Stok
Místní tradice výroby vápna sahá až do 16. století. Vrcholu dosáhla v 19. století, kdy se Reichenstein stal hlavním producentem vápna ve Slezsku. V r. 2010 byla zpřístupněna zrekonstruovaná vápenka veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
opravená vápenka u silnice
© Luděk Vláčil 07/2020
Złoty Stok (v překladu „zlatý svah“, česky Rychleby, německy Reichenstein) je příhraniční město ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství u státní hranice s ČR. Od českého názvu Rychleby jsou pojmenovány Rychlebské hory (polsky Góry Złote). V okolí města se zachovalo mnoho dokladů o těžbě a zpracování rud. Výrazná je zejména soustava vápenek na výrobu vápna. Těchto staveb zde stojí hned několik a jedna je dokonce zrekonstruovaná a volně přístupná veřejnosti. Opravenou vápenku naleznete jen asi 200 metrů od státní hranice. Autem se z ČR nejlépe k místu dostanete od obce Bílá Voda směrem na Złoty Stok. Stavba stojí asi 900 m od státní hranice po levé straně silnice. Parkování se doporučuje u muzea těžby zlata, ale jde to i jinde a blíž. Nedaleko přístupné vápenky jsou ještě zříceniny několika dalších a za státní hranicí, na území ČR, je bývalý vápencový lom Kukačka (Na Vyhlídce).
Luděk Vláčil, 22.6. 2021
historie

Město Złoty Stok (česky Rychleby, německy Reichenstein) má dávnou hornicko-hutnickou historii. Tradice výroby vápna ve Slezsku sahá až do 16. století. Vrcholu výroby dosáhla v 19. století, kdy se Reichenstein (Złoty Stok) stal hlavním producentem ve Slezsku. Po roce 1853, kdy vápenky koupila nizozemská vévodkyně Marianna Oranžská, se zdejší vápno používalo také ke stavbě zámku Kamenz (Kamieniec Ząbkowicki). Zdejší pozemky v roce 1934 koupil Max Weiss a posledním majitelem byl za druhé světové války hrabě Wilczek. Pozdější pokusy o obnovu produkce již nebyly úspěšné. V roce 2010 byla zpřístupněna pro veřejnost zrekonstruovaná vápenka a stala se další turistickou atrakcí města. Při této příležitosti vznikla v oblasti města Złoty Stok a Bílé Vody Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské.

Luděk Vláčil - zdroj:https://polska-org.pl/3345394,Zloty_Stok,Wapienniki_Marianny_odrestaurowane.html, https://www.znaczki-turystyczne.pl a další, 22.6. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15212
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama