Skromné pozůstatky hradu, který vznikl zřejmě po r. 1284 jako opěrný bod vratislavského biskupa po ztrátě hradu Edelštejna. Nálezy dokládají existenci během 14. a snad i poč. 15. stol. Dochováno torzo okrouhlé věže, nevýrazné relikty paláce a hradeb.
Hlavní obrázek místa
pozůstatky zříceniny Leuchtenštejn
© Zuzana Holasová, 11/2009
Nepatrné zbytky hradu se nacházejí v lesích Jeseníků pod rozhlednou. Na místo kde hrad stával vede místní turistická značka. Kromě základů věže a náznaků valu a příkopu zde není mnoho k vidění.
28.5. 2002
turistické

Jen pro upřesnění: K hradu je třeba jít po místní značce (modro-žlutá) ve tvaru spojených šipek, nejlépe od Biskupské kupy. (Pozor !!! Na mapě KČT je hrad vyznačen chybně.)

Radim Bystroň, 16.2. 2003

popis

Hrad byl vystavěn na nepříliš výhodném místě, potřebné plochy získali stavebníci terasováním. Z válcového bergfritu se zachovala vnitřní šachta, vyčištěná amatérským výkopem až na skalní podloží, a část vnějšího líce, kolem dokola ho obíhaly hradby. Na severu se nacházela velká plošina hospodářského charakteru s dalším nadpovrchovým zbytkem zdiva. Celý areál je obklopen okružním příkopem a širokým valem. Vnitřní strana valu je na východě obezděna kamenem kladeným nasucho. Na šíjové straně se v příkopu nalézají velké bloky zdiva z rozvalené věže.

© Miroslav Plaček - Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, 3.11. 2007

historie

Hrad byl také nazýván starý nebo pustý zámek. Kdy byl hrad postaven již není známo. Na místě byly nalezeny úlomky z 13. stol.

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorysné zaměření, Lauchtenštejn. Půdorysné zaměření.
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000, str. 255, obr. 166
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

Místa v okolí

 Biskupská hora
 kaple sv. Rocha
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Edelštejn
 Zlatorudné mlýny
 kaple sv. Anny
 Heřmanovice
 Lurdská jeskyně
 Jindřichov
 Koberštejn
 chata Rejvíz
 vysoká pec Drakov
 Kalich hořkosti
 Drakov
 Široký Brod
 Hradec
 Široký Brod
 Eldorado
 Hynčice
 Quinburk
 jeskyně Na Špičáku
 Dolní Holčovice
 Supíkovická vápenka
 Velké Kunětice
 vápenky
 Čertovy kameny
 Město Albrechtice
 Zlatý Chlum
 Mnichov
 Město Albrechtice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Linhartovy
Základní informace místa
ID místa: 602
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama