Zaniklá drobná pohraniční pevnost – šance – ze 17. století. Součást složitějšího systému tzv. Jablunkovských šancí. Pevnost typu reduta zanikla zemědělskou činností nejpozději do poloviny 19. století. Dnes na její existenci nic neupomíná.
Hlavní obrázek místa
Místo zaniklých šancí
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Zaniklá pohraniční vojenská pevnost ze 17. století – šance – na vrcholu hřebene pod vrchem Komorovský grúň. Šance tvořily součást systému menších vojenských objektů, které měly za úkol chránit Těšínsko a rakouskou monarchii proti vpádu nepřítele ze strany Uherska. Strategicky je místo velmi vhodně zvoleno, neboť poskytuje široký výhled na jih k Hrčavě. Místo zaniklého objektu se nachází při hřebenové cestě a žluté a zelené turistické značce z Bukovce a Hrčavy na Gírovou. Orientačním bodem je stožár mobilního operátora.
© Jan P. Štěpánek 02/2013, 27.2. 2013
historie

Historie na základě mapových podkladů

Šance – vrch Komorovský grúň Lokalita drobné pevnůstky – šancí – na Komorovském grúni je známá z mnoha mapových i písemných podkladů. 1) Šance jsou snad zobrazeny na mapě Čadecko-jablunkovského pomezí z 18. století, která zobrazuje území od Jablunkova až po Žilinu (orientována od severu k jihu) – zde zobrazeny jako objekt tvaru 4 cípé hvězdy s 4 menšími cípy (bastiony) ve středu stran. Pojmenovány jako Lieuten…Post(?). Míra ztotožnění s šancemi na Komorovském grúni je však velmi orientační vzhledem k velké míře schématičnosti mapy. 2) Šance jsou zobrazeny na mapě jižního Těšínska a Čadecka vložené ke spisům z r. 1723 – zde zobrazeny jako objekt tvaru tupé 8 cípé hvězdy. Pojmenování nečitelné. Dle prvně jmenované mapy a dle uspořádání terénu se může jednat pouze o šance na Komorovském grúni. 3) Šance jsou zobrazeny na nepojmenované mapě zobrazující jižní Jablunkovsko od Mostů ohraničené na jihu potokem Milošovský a říčkou…  číst dále

Jan P. Štěpánek: Šance na Komorovském grúni a Džolku, in Archeologie Moravy a Slezska, Informační zpravodaj ČAS, VIII. ročník, 2008, 27.2. 2013

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bukovec

Místa v okolí

 šance Džolek
 Sušanské šance
 šance Hrčava
 šance na Kempě
 šance Bařiny
 šance Na Hrádku
 Písek
 šance Studeničné
 šance Dolina
 Staré šance
 Návsí
 Hrádek nad Olší
 šance Dolní Lomná
 Hrádek nad Olší
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Karpentná
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Vendryně
Základní informace místa
ID místa: 11137
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama