Synagoga z počátku 20. století stojící na místě starší synagogy zmiňované již v r.1801. Trojlodní halová stavba s velmi dekorativní a členitou fasádou v novorománském slohu stojící přes náhon naproti zámku. Dnes velmi zchátralá.
Hlavní obrázek místa
synagoga od zámku
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Jednou z nejkrásnějších památek slovenského města Bytča, hned vedle renesančního zámku, je novorománská synagoga. Její velikost a zdobnost poukazuje na velkou váhu a sílu zdejší židovské komunity, která po dlouhá desetiletí ovlivňovala život ve městě. Současný stavebně-technický stav synagogy je však ve velmi žalostném stavu a bude třeba tuto jedinečnou památku co nejdříve zabezpečit proti konečné destrukci.
Jan P. Štěpánek, 13.12. 2007
popis

Synagoga je tvořena stavbou na půdoryse blížícím se tvaru písmene „T“ s polygonálně zakončeným ustoupeným presbyteriem. Patrové stavbě dominuje vstupní mělký dvoupatrový rizalit vystupující až nad úroveň střech. Tato pomyslná věž je zakončena stanovou střechou s dvojicí štítů a drobnými věžicemi v nárožích. Průčelní fasáda je velmi bohatě členěna nejen ve svých hmotách, ale i v plastickém ztvárnění detailů, to vše v novorománském slohu. Vstupní portál je plasticky lemován obloukem s vloženým rostlinným a geometrickým ornamentem. Po stranách jej ohraničují polosloupy. Nad bohatě zdobenými vyřezávanými vstupnímu dveřmi se nachází mozaikový vitrážový světlík a nad ním kruhové okno s hvězdicovou výplní. Štít ukončuje prodloužený obloučkový vlys s náznakem románským sloupů a reliéfní rozety v omítce. Plastickou výzdobu průčelí doplňuje malovaný hebrejský nápis. V obou bočních křídlech průčelí se nacházejí boční vstupy…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle www.bytca.sk, 13.12. 2007

historie

Výstavba bytčanské synagogy úzce souvisí s existencí poměrně velké židovské obce v tomto městě. Převážně na konci 18. a počátku 19. století se židovské obyvatelstvo aktivně podílelo na hospodářském i společensko-kulturním rozvoji města. První zděná synagoga je zmiňována již v roce 1801. Současná stavba v novorománském stylu je výsledkem přestaveb z počátku 20. století.

Jan P. Štěpánek podle www.bytca.sk, 13.12. 2007

Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

 Bytča
 Sobášný palác
 Hričov
 Mikšová
 Suľovský hrad
 Šarkania diera
 Suľov
 Hradná
 Jasenica
 Divinka
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Považské Podhradie
 Lietava
 židovský hřbitov
 Neologická synagoga
 Budatín
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 Orlové
 kostel sv. Heleny
Základní informace místa
ID místa: 5837
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama