Zámek postavený Arnoštem Františkem z Vrtby byl poprvé zmíněn r. 1743. V pol. 19. st. jej Vratislavové z Mitrovic nechali novogoticky přestavět, především arkády s hrotitými oblouky. V r.1948 byl zabaven Langhamerům, nyní je navrácen jejich potomkům.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2004
Jižní křídlo je obdélné patrové s mansardovou střechou a lizénami zvýrazněnými nárožími. Po bocích vstupní haly byla v přízemí čtveřice menších místností. Sedm za sebou řazených místností severního křídla bylo přístupno z arkádové chodby podél východního boku. Severně a východně od zámku jsou dodnes zpustlé zbytky zámecké zahrady při jejíž východní zdí dosud stojí zříceniny obdélného zahradního pavilonu.
Pavel Zany Komárek (podle J. Úlovec: 'Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl A-M', Libri, Praha 2003), 20.3. 2004
historie

Již počátkem 14. století byla v severní části vsi postavena dosud zčásti zachovaná gotická tvrz. Majitelé na ní sídlili až do 17. století. Po roce 1737 si nechal Arnošt František z Vrtby nedaleko tvrze postavit nový zámek poprvé připomínaný roku 1743. Roku 1830 k němu František Josef Vratislav z Mitrovic přistavěl severní křídlo a roku 1857 jeho synové František Josef a Josef František celý objekt přestavěli novogoticky. Od zadluženého Františka Josefa koupil zámek roku 1872 Bedřich Belelgarde, hned o rok později pak Mořic Sternhauss. Posledními majiteli byli Langhamerové z Bíliny, kterým byl roku 1948 zabaven. Místní národní výbor v něm zřídil byty, sídlila zde i obecní knihovna. Bez patřičné údržby objekt postupně chátral, proto není divu, že jej památkové instituce zařadily na seznam ohrožených památek. V nedávné době byl zámek navrácen potomkům Langhamerů.

Pavel Zany Komárek (podle J. Úlovec: 'Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl A-M', Libri, Praha 2003), 20.3. 2004

Půdorys místa

přízemí zámku , (šrafovaně barokní zdivo před r. 1743, neznačeně mladší)
© Jiří Úlovec podle plánu Antonína Podlahy z roku 1911 (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

30.7.2007 14:25 perro@seznam.cz
Stručná poznámka k obavě o nahrazení zámku rodinnými domy: Rodinné domy měly být vystavěny na pozemcích přiléhajících k obci (mimo areál zámku). Ostatně rozsáhlé pozemky, které jsou součástí "zámeckého jmění", byly prý hlavním důvodem koupě zámku touto společností. A proto i tento nezájem o osud samotného zámku.... perro@seznam.cz
26.12.2006 13:05 Tereza Tichá
Týdeník PROFIT píše (Osudy šlechtických sídel, 06.09.2004, R. ŠIMEK): V zoufalém stavu se nachází také zámek v Chotýšanech na Benešovsku. Před čtyřmi lety ho koupila firma FRAM Chotýšany, která má základní kapitál pouhých dvě stě tisíc korun a vlastní ji dva Italové, dva Lucemburčané a jeden Angličan. Opravu slibují již čtyři roky.
26.12.2006 12:37 Tereza Tichá
Ze zápisů zastupitelstva Chotýšan vyplývá, že v r. 1999 byla odsouhlasena "žádost firmy Farm Chotýšany (noví majitelé zámku) se změnou územního plánu. Výstavba výrobně komerční zóny a obytné zóny." Z pozdějších zápisů vyplývá, že dnes se již začíná sídlo proměňovat na rodinné domy... Nedokážu si představit, co zbyde z původního zámku, tvrze a cenného parku.
2.7.2004 00:00
Pokud budete chtít toto místo navštívit v létě či na podzim, nenechte se odradit jeho na první pohled těžkou dostupností. Ze silnice je totiž pro košaté koruny stromy neuvidíte. Vejděte na hřbitov u kostela a vlevo otevřete železná vrátka vedoucí do parku. Stromy skoro zarostlá budova vlevo je zámek. A stojí za to! Po pravé straně - směrem k hospodářským budovám - stojí nádherná hodně století stará lípa.
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Chotýšany

Místa v okolí

 Chotýšany
 Jemniště
 Jemniště
 Třebešice
 Špulka
 Domašín
 Střížkov
 hřebčín Pecínov
 Čínský pavilon
 synagoga
 Vlašim
 kostel sv. Jakuba
 Nespery
 Popovice
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Kozmice
 Líšno
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Ostředek
 Krásná Hora
 pivovar
 Dolní zvonice
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 Psáře
 Olešná
 Český Šternberk
 kostel sv. Anny
 Křížovský lom
 kostel sv. Michala
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Jankov
 Libouň
 Velký Blaník
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Konopiště
 Bolina
 Zvěstov
 Machlov
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostnice
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Pelíškův most
 Odlochovice
 studánka sv. Anny
 Tvoršovice
 Vranické vodopády
 kostel sv. Jakuba
 Vidlákova Lhota
 Komorní Hrádek
 Býkovická skála
 Čejchanov
 Vraník
 Otryby
 Husův sbor
 Kožlí
 kamenný most
 Kácov
 Vlčkovice
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Pirkštejn
 Ve Studeném
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Matouše
 Trhový Štěpánov
 kostel Všech svatých
 Lštění
 Rataje nad Sázavou
 Pravonín
 Olbramovice
 kostel sv. Martina
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Havla
 Načeradec
 Kalamajka
 Načeradec - zámek
 Hrad u Čtyřkol
 Neustupov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Talmberk
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 Votice
 Votice
 Boží hrob
 Pyšely
 Křešice
 synagoga
 Buchov
 Beztahov
 kostel sv. Kateřiny
 Kouty
 Božešice
Základní informace místa
ID místa: 155
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama