Románsko-gotický kostel ze 13. století přestavěný barokně v 18. století v centru obce Deštná. Jediný kostel zasvěcený sv. Ottonovi v České republice.
Hlavní obrázek místa
Věž s farou od jihu
© Jaroslav Bušta, 02/2008
Kostel najdete přímo v centru obce na náměstí. Věž je vidět již z velké dálky, často vám bude sloužit jako orientační bod. Vedle kostela je nově vybudovaný park. V obci také najdete řadu obchodů a ani milovníci zlatavého moku nepřijdou zkrátka. Jsou tu hned 3 hospody přímo na náměstí.
14.8. 2006
historie

Kostel sv. Ottona

Historie kostela sv. Oty je pevně spojena s historií města Deštná. První zmínka o Deštné pochází z roku 1294, kdy je uváděna již jako villa forensis – místo trhové. Kolem poloviny 13. století vzniká pozdně románská stavba kostela na popud kolonistů z oblasti Bamberka, kde je pochován kanonizovaný biskup Otton, jemuž je kostel zasvěcen. Ke konci 14. století za Rožmberků dochází k první větší přestavbě – postaven gotický presbytář. V 17. století postavena věž, původně dvoubáňová, naposledy upravena v roce 1921 – vysoká 51 metrů. Poslední velká přestavba provedena v 18. století, ze kterého pochází i většina vybavení. Kostel několikrát vyhořel a byly rozlity zvony. Ve věži jsou dnes umístěny zvony z roku 1948 – Václav a Marie (591 kg a 409 kg). V interiéru najdeme oltáře sv. Jana Křtitele, Panny Marie a svaté Anny, kazatelnu a kamennou křtitelnici ze 17. století. Ve významných dnech je vystavena také soška…  číst dále

Jaroslav Bušta, 29.9. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Deštná

Místa v okolí

 Červená Lhota
 Chotěmice
 Pluhův Žďár
 Mnich
 Čertův kámen
 boží muka
 Dírná
 Budislav
 Choustník
 Tučapy
 Mezná
 židovský hřbitov
 synagoga
 Choustník
 Kardašova Řečice
 boží muka
 Lžín
 Brandlín
 Babky
 Nová Včelnice
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Černovice
 kostel Všech Svatých
 Kamenice nad Lipou
 Čermákův vrch
 synagoga
 boží muka
 Radenín
 židovský hřbitov
 synagoga
 Višněvice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Višněvice
 fara
 židovský hřbitov
 Pejdlova Rosička
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 kostel sv. Marka
 Jindřichův Hradec
 Hroby
 kostel sv. Víta
 Údolský hrádek
 Soběslav
 židovský hřbitov
 Hamr
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Kozí hrádek
Základní informace místa
ID místa: 4532
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama