Románsko-gotický kostel ze 13. století přestavěný barokně v 18. století v centru obce Deštná. Jediný kostel zasvěcený sv. Ottonovi v České republice.
Hlavní obrázek místa
Věž s farou od jihu
© Jaroslav Bušta, 02/2008
Kostel najdete přímo v centru obce na náměstí. Věž je vidět již z velké dálky, často vám bude sloužit jako orientační bod. Vedle kostela je nově vybudovaný park. V obci také najdete řadu obchodů a ani milovníci zlatavého moku nepřijdou zkrátka. Jsou tu hned 3 hospody přímo na náměstí.
14.8. 2006
historie

Kostel sv. Ottona

Historie kostela sv. Oty je pevně spojena s historií města Deštná. První zmínka o Deštné pochází z roku 1294, kdy je uváděna již jako villa forensis – místo trhové. Kolem poloviny 13. století vzniká pozdně románská stavba kostela na popud kolonistů z oblasti Bamberka, kde je pochován kanonizovaný biskup Otton, jemuž je kostel zasvěcen. Ke konci 14. století za Rožmberků dochází k první větší přestavbě – postaven gotický presbytář. V 17. století postavena věž, původně dvoubáňová, naposledy upravena v roce 1921 – vysoká 51 metrů. Poslední velká přestavba provedena v 18. století, ze kterého pochází i většina vybavení. Kostel několikrát vyhořel a byly rozlity zvony. Ve věži jsou dnes umístěny zvony z roku 1948 – Václav a Marie (591 kg a 409 kg). V interiéru najdeme oltáře sv. Jana Křtitele, Panny Marie a svaté Anny, kazatelnu a kamennou křtitelnici ze 17. století. Ve významných dnech je vystavena také soška…  číst dále

Jaroslav Bušta, 29.9. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Deštná

Místa v okolí

 Červená Lhota
 Chotěmice
 Pluhův Žďár
 Mnich
 Čertův kámen
 boží muka
 Dírná
 Budislav
 Choustník
 Tučapy
 Mezná
 židovský hřbitov
 synagoga
 Choustník
 Kardašova Řečice
 boží muka
 Lžín
 Brandlín
 Babky
 Nová Včelnice
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Černovice
 kostel Všech Svatých
 Kamenice nad Lipou
 Čermákův vrch
 synagoga
 boží muka
 Radenín
 židovský hřbitov
 synagoga
 Višněvice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Višněvice
 fara
 židovský hřbitov
 Pejdlova Rosička
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 kostel sv. Marka
 Jindřichův Hradec
 Hroby
 kostel sv. Víta
 Údolský hrádek
 Soběslav
 židovský hřbitov
 Hamr
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Kozí hrádek
Základní informace místa
ID místa: 4532
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama