Rokokově upravený renesanční zámek v podobě po přestavbě z let 1772-1775. Po r. 1990 stavbu zrestituovali původní majitelé a po nutných opravách pronajali rodině Carla Albrechta Waldsteina do r. 2005 jako rodinné sídlo. Běžně nepřístupný zámek je nabízen pro konání svateb nebo k pronájmu.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Zaluženech
© Pavel Vítek 06/2014
Zalužany se nacházejí 19 km jižně od Příbrami a 14 km východně od Březnice. Okolo obce prochází silnice I/4 Praha – Strakonice. Železniční trať obcí neprochází a nejbližší stanice je ve městě Mirovice, vzdáleném 6 km jihozápadně. Zámek najdeme západně od centra obce v parku nedaleko od kostela sv. Karla Boromejského.
Pavel Vítek, 14.8. 2014
popis

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1291. První zmínky o stavbě na místě nynějšího zámku pocházejí z konce 13. století. Původně zde stál klášter benediktinů na Ostrově u Davle. Pozdější tvrz vlastnila ve 14. stol. česká královská komora. Pak od poloviny 14. století až do konce 18. století byla tvrz a později zámek ve vlastnictví různých majitelů. V průběhu těchto let byla tvrz přestavěna na zámek v renesančním stylu. V 18. stol. vlastnili zámek Kotzové z Dobrše, kteří v letech 1727-1775 provedli jeho zásadní rokokovou přestavbu. V roce 1924 se novým majitelem stala rodina Václava Biskupa ze Žbonína, jehož potomci zámek zrestituovali po roce 1990. Po vynucené přestávce ve vlastnictví byly provedeny větší nutné opravy. V letech 1997-2005 byl zámek pronajat rodině Carla Albrechta Waldsteina jako rodinné sídlo. Zámek je zapsán v seznamu kulturních památek. Před zámeckou budovou stojí socha sv. Floriána…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.stredoceske-zamky.cz/zamekzaluzany.html, 14.8. 2014

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Zalužany

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lety
 Bukovany
 Chraštice
 výklenková kaple
 Horosedly
 židovský hřbitov
 Mirovice
 Myslín
 kostel sv. Klimenta
 Dolní Nerestce
 empírový most
 Zbenice
 Hrochův Hrádek
 Starosedlský Hrádek
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Rtišovice
 Rakovice
 Voltýřov
 Žďákovský most
 Čimelice
 Čimelice
 Draheničky
 Tochovice
 pivovar Herold
 Vintíř
 Drahenice
 Březnice
 silniční most
 Smolotely
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 Boudy u Čimelic
 židovský hřbitov
 špitál
 Kosatínský viklan
 Uzeničky
 kostel sv. Václava
 Lašovice
 Onen Svět
 Varvažov
 kaplička
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Hostišovice
 Křikava
 kostel sv. Jiljí
 Památník Vojna
 Kotýřina
 Skalní brána
 Cerhonice
 Zvíkov
 židovský hřbitov
 Zduchovice
 Kovářov
 kostel Všech svatých
 fara
 Vysoká u Příbramě
 Strážovice
 kříž sv. Ivana
 Zhoř
 Obrovy hroby
 Vrškamýk
 Ženatý dub
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 vyhlídka nad Kamýkem
 Hůrka u Vranovic
 Buzice
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zrůbek
Kontaktní informace
Zalužany 1, 262 84
Tel: 605 143 316
http://www.zamekzaluzany.cz/
zamekzaluzany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11823
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.8.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama