
Zámek Březnice, původně gotická tvrz staročeského rodu Buziců z 1. pol. 13. st., která byla v průběhu 16.-17. st. přestavěna na renesanční zámek Jiřím Lokšanem z Lokšan, tajemníkem českého krále Ferdinanda I. Z roku 1558 pochází tzv. Lokšanská knihovna, která je nejstarší renesanční knihovnou v Čechách. V době pobělohorské, roku 1623, získal zámek královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Nejvýznamější architektonickou úpravou zámku tohoto období je vybudování ranně barokní kaple Panny Marie, jejíž stavitelem byl Carlo Lurago. V letech 1728-1872 patřil zámek Krakovským z Kolovrat. Posledními soukromými majiteli byli až do roku 1945 Palffyové z Erdödu, kdy zámek přešel do vlastnictví státu. Zámecké expozice přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, umělecké slohy a zbraně od renesance po 19. století.
Návštevníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů: 1. okruh nabízí prohlídku zámeckých interiérů, jejichž součástí jsou rodové galerie, africký salon, renesanční jídelna, barokní, rokokové a empírové sály. 2. okruh nabízí prohlídku zámeckých zbrojnic se zbraněmi z 16.-19. století, hodovního sálu a renesanční Lokšanské knihovny. 3. okruh nabízí prohlídku celého 1. okruhu, hodovního sálu a Lokšanské knihovny. Pro návštěvníky je zpřístupněna též zámecká kaple. V objektu se zámku se nachází Galerie L. Kuby, známého českého malíře jihočeských motivů. Mezi zámkem a jeho obvodovým opevněním byla náznakově upravena renesanční zahrada. Součástí areálu je též anglický park o rozloze 20 ha.
Čechové, vzbouřivší se proti Habsburkům, vítali s velikou slávou nově zvoleného krále Bedřicha Falckého. Mladistvý král uměl pěkně, vpravdě královsky vystupovati, což se mnohým velmi líbilo. Brzy se ukázalo, že je nejen hezký, nýbrž i velmi milý a laskavý. A tak si získal nejednoho z českých vzbouřenců, kteří v něho bohužel vkládali příliš mnoho nadějí. Jedním z těch, kdo zahorovali pro tzv. „Zimního krále“, byl březnický pán Adam z Lokšan. Ten se stal komisařem českých stavů a horlivě plnil svůj úřad, staraje se zejména o to, aby zemské posádky v jižních Čechách byly náležitě připraveny k obraně země, neboť Habsburk, sesazený s trůnu, sbíral vojsko a chystal se k válce. Brzy nato stal se pan Adam komorníkem krále Bedřicha a věrně při něm stál. V oddanosti k němu přezíral všechny chyby, jež se staly Čechám tolik osudnými: královu marnivost, dobrodružnost i lehkomyslnost, s níž se… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.