Původně gotický hrad ze 13. století. Částečně zachováno pozdně gotické opevnění. V roce 1567 přestaven na renesanační zámek.
Hlavní obrázek místa
vstupmí průčelí zámku
© Milan Caha 02/2012
Tři zámecké expozice přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, umělecké slohy a zbraně od renesance po 19. století. 1. návštěvní okruh: rodové galerie, africký salon, renesanční jídelna, barokní, rokokové a empírové sály 2. návštěvní okruh: zámecké zbrojnice se zbraněmi z 16. - 19. století, hodovní sál, renesanční Lokšanská knihovna 3. návštěvní okruh: celý první návštěvní okruh + hodovní sál a Lokšanská knihovna 4. Prohlídka zámecké kaple: raně barokní kaple Panny Marie z let 1625-1632
Robert Barták, 10.5. 2007
historie

Zámek Březnice, původně gotická tvrz staročeského rodu Buziců z 1. pol. 13. st., která byla v průběhu 16.-17. st. přestavěna na renesanční zámek Jiřím Lokšanem z Lokšan, tajemníkem českého krále Ferdinanda I. Z roku 1558 pochází tzv. Lokšanská knihovna, která je nejstarší renesanční knihovnou v Čechách. V době pobělohorské, roku 1623, získal zámek královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Nejvýznamější architektonickou úpravou zámku tohoto období je vybudování ranně barokní kaple Panny Marie, jejíž stavitelem byl Carlo Lurago. V letech 1728-1872 patřil zámek Krakovským z Kolovrat. Posledními soukromými majiteli byli až do roku 1945 Palffyové z Erdödu, kdy zámek přešel do vlastnictví státu. Zámecké expozice přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, umělecké slohy a zbraně od renesance po 19. století.

28.5. 2002

Další texty historie
otvíračka

Návštevníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů: 1. okruh nabízí prohlídku zámeckých interiérů, jejichž součástí jsou rodové galerie, africký salon, renesanční jídelna, barokní, rokokové a empírové sály. 2. okruh nabízí prohlídku zámeckých zbrojnic se zbraněmi z 16.-19. století, hodovního sálu a renesanční Lokšanské knihovny. 3. okruh nabízí prohlídku celého 1. okruhu, hodovního sálu a Lokšanské knihovny. Pro návštěvníky je zpřístupněna též zámecká kaple. V objektu se zámku se nachází Galerie L. Kuby, známého českého malíře jihočeských motivů. Mezi zámkem a jeho obvodovým opevněním byla náznakově upravena renesanční zahrada. Součástí areálu je též anglický park o rozloze 20 ha.

28.5. 2002

pověsti

Věrný dvořan „Zimního krále“

Čechové, vzbouřivší se proti Habsburkům, vítali s velikou slávou nově zvoleného krále Bedřicha Falckého. Mladistvý král uměl pěkně, vpravdě královsky vystupovati, což se mnohým velmi líbilo. Brzy se ukázalo, že je nejen hezký, nýbrž i velmi milý a laskavý. A tak si získal nejednoho z českých vzbouřenců, kteří v něho bohužel vkládali příliš mnoho nadějí. Jedním z těch, kdo zahorovali pro tzv. „Zimního krále“, byl březnický pán Adam z Lokšan. Ten se stal komisařem českých stavů a horlivě plnil svůj úřad, staraje se zejména o to, aby zemské posádky v jižních Čechách byly náležitě připraveny k obraně země, neboť Habsburk, sesazený s trůnu, sbíral vojsko a chystal se k válce. Brzy nato stal se pan Adam komorníkem krále Bedřicha a věrně při něm stál. V oddanosti k němu přezíral všechny chyby, jež se staly Čechám tolik osudnými: královu marnivost, dobrodružnost i lehkomyslnost, s níž se…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Březnice

Místa v okolí

 pivovar Herold
 silniční most
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hrochův Hrádek
 Starosedlský Hrádek
 Drahenice
 Tochovice
 Myslín
 Draheničky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Uzeničky
 Hostišovice
 radnice
 Horosedly
 socha sv. Barbory
 výklenková kaple
 Chraštice
 Vysoká u Příbramě
 Hrádek
 Křikava
 Hůrka u Vranovic
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Památník Vojna
 Dolní Nerestce
 boží muka
 Zbenice
 Rtišovice
 Lety
 empírový most
 Bukovany
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 synagoga
 Hvožďany
 Ženatý dub
 Boudy u Čimelic
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Kosatínský viklan
 Vintíř
 Třemšín
 Třemšín
 Hengst
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Smolotely
 dub sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 kříž sv. Ivana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Karlov
 Lnáře
 Tchořovice
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
Kontaktní informace
Zámek Březnice
Zámecký obvod 24
262 72 Březnice
Tel: +420 318 682 179;+420 602 478 498
http://www.zamek-breznice.cz/
breznice@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 818
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama