Původně gotický hrad ze 13. století. Částečně zachováno pozdně gotické opevnění. V roce 1567 přestaven na renesanační zámek.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 09/2009
Tři zámecké expozice přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, umělecké slohy a zbraně od renesance po 19. století. 1. návštěvní okruh: rodové galerie, africký salon, renesanční jídelna, barokní, rokokové a empírové sály 2. návštěvní okruh: zámecké zbrojnice se zbraněmi z 16. - 19. století, hodovní sál, renesanční Lokšanská knihovna 3. návštěvní okruh: celý první návštěvní okruh + hodovní sál a Lokšanská knihovna 4. Prohlídka zámecké kaple: raně barokní kaple Panny Marie z let 1625-1632
Robert Barták, 10.5. 2007
historie

Zámek Březnice, původně gotická tvrz staročeského rodu Buziců z 1. pol. 13. st., která byla v průběhu 16.-17. st. přestavěna na renesanční zámek Jiřím Lokšanem z Lokšan, tajemníkem českého krále Ferdinanda I. Z roku 1558 pochází tzv. Lokšanská knihovna, která je nejstarší renesanční knihovnou v Čechách. V době pobělohorské, roku 1623, získal zámek královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Nejvýznamější architektonickou úpravou zámku tohoto období je vybudování ranně barokní kaple Panny Marie, jejíž stavitelem byl Carlo Lurago. V letech 1728-1872 patřil zámek Krakovským z Kolovrat. Posledními soukromými majiteli byli až do roku 1945 Palffyové z Erdödu, kdy zámek přešel do vlastnictví státu. Zámecké expozice přibližují historii jednotlivých šlechtických rodů, umělecké slohy a zbraně od renesance po 19. století.

28.5. 2002

Další texty historie
otvíračka

Návštevníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů: 1. okruh nabízí prohlídku zámeckých interiérů, jejichž součástí jsou rodové galerie, africký salon, renesanční jídelna, barokní, rokokové a empírové sály. 2. okruh nabízí prohlídku zámeckých zbrojnic se zbraněmi z 16.-19. století, hodovního sálu a renesanční Lokšanské knihovny. 3. okruh nabízí prohlídku celého 1. okruhu, hodovního sálu a Lokšanské knihovny. Pro návštěvníky je zpřístupněna též zámecká kaple. V objektu se zámku se nachází Galerie L. Kuby, známého českého malíře jihočeských motivů. Mezi zámkem a jeho obvodovým opevněním byla náznakově upravena renesanční zahrada. Součástí areálu je též anglický park o rozloze 20 ha.

28.5. 2002

pověsti

Věrný dvořan „Zimního krále“

Čechové, vzbouřivší se proti Habsburkům, vítali s velikou slávou nově zvoleného krále Bedřicha Falckého. Mladistvý král uměl pěkně, vpravdě královsky vystupovati, což se mnohým velmi líbilo. Brzy se ukázalo, že je nejen hezký, nýbrž i velmi milý a laskavý. A tak si získal nejednoho z českých vzbouřenců, kteří v něho bohužel vkládali příliš mnoho nadějí. Jedním z těch, kdo zahorovali pro tzv. „Zimního krále“, byl březnický pán Adam z Lokšan. Ten se stal komisařem českých stavů a horlivě plnil svůj úřad, staraje se zejména o to, aby zemské posádky v jižních Čechách byly náležitě připraveny k obraně země, neboť Habsburk, sesazený s trůnu, sbíral vojsko a chystal se k válce. Brzy nato stal se pan Adam komorníkem krále Bedřicha a věrně při něm stál. V oddanosti k němu přezíral všechny chyby, jež se staly Čechám tolik osudnými: královu marnivost, dobrodružnost i lehkomyslnost, s níž se…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Březnice

Místa v okolí

 pivovar Herold
 silniční most
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hrochův hrádek
 Starosedlský Hrádek
 Drahenice
 Tochovice
 Myslín
 Draheničky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Uzeničky
 Hostišovice
 radnice
 Horosedly
 socha sv. Barbory
 výklenková kaple
 Chraštice
 Vysoká u Příbramě
 Hrádek
 Křikava
 Hůrka u Vranovic
 židovský hřbitov
 Zalužany
 synagoga
 Památník Vojna
 Dolní Nerestce
 boží muka
 Zbenice
 Rtišovice
 Lety
 empírový most
 Bukovany
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 synagoga
 Hvožďany
 Ženatý dub
 Boudy u Čimelic
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Kosatínský viklan
 Vintíř
 Třemšín
 Třemšín
 Hengst
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Smolotely
 dub sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Starý Smolivec
 kříž sv. Ivana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Karlov
 Lnáře
 Tchořovice
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
Kontaktní informace
Zámek Březnice
Zámecký obvod 24
262 72 Březnice
Tel: +420 318 682 179;+420 602 478 498
http://www.zamek-breznice.cz/
breznice@stc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 818
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama