Renesanční letohrádek Rožmberků, v baroku několikrát rozšířený. První provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu r.1672. Josef Adam Schwarzenberg v l.1748-49 rozšířil o salu terrenu. Po r. 1756 budováno jižní křídlo. Poslední úpravy po pol.19. stol.
Hlavní obrázek místa
zahradní průčelí
© Alena Volná, 2/2007
Zámek se nachází v obci Červený Dvůr v blízkosti silnice z Chvalšin na Český Krumlov. V současné době je objekt nepřístupný, nachází se v něm psychiatrická léčebna pro drogově závislé a pro alkoholiky. Zpřístupněný je rozsáhlý zámecký park, kterým vede naučná stezka Červený Dvůr.
27.8. 2006
historie

Zámek Červený Dvůr

Původní letohrádek Viléma z Rožmberka, doplněnil roku 1598 jeho mladším bratr Petr Vokem o rozlehlou zahradu a oboru. První rozšíření provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu již roku 1672, kdy vzniklo křídlo s kaplí. Josef Adam Schwarzenberg přikročil v letech 1748-49 k dalším úpravám, při kterých byl areál rozšířen o sala terrenu. Výstavba pokračovala po roce 1756 budováním jižního křídla, jehož utváření navrhl knížecí stavitel Josef Fortin, který také sjednotil vnější fasády. Poslední úpravy proběhly po polovině 19. stol. Tehdy byl zámek vybrán za letní sídlo Schwarzenbergů a k tomuto novému účelu adaptován. Nejzajímavější součástí zámku je tzv. Čínský sál s rokokovými nástěnnými malbami F. J. Prokyše z roku 1756.

Vlček, Pavel : Encyklopedie českých zámků, 27.8. 2006

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Chvalšiny

Místa v okolí

 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Kleť
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 Granátník
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 Český Krumlov
 radnice
 kostel sv. Jošta
 dům č. p. 60
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
 prelatura
 jezuitská kolej
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chlum
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 Třísovská lípa
 Třísov
 Kuglvajt
 kostel sv. Markéty
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 Štěkře
 Pasovary
 kostel sv. Vavřince
 Kluk
 Trojaň
 pranýř
 rybářská bašta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Habří
 Habří
 Holašovice - VPR
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 kaplička Panny Marie
 Čakovec
 Maškovec
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 kaple
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
Základní informace místa
ID místa: 4559
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama