Vojenské pohřebiště vybudované v prostoru vojenského cvičiště koncem roku 1914 pro zemřelé rakousko-uherské vojáky a srbské a ruské zajatce. Za II. svět. války zde byli pochováni němečtí i sovětští vojáci. Do roku 2004 ve správě armády, dnes města.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
V areálu je 352 samostatných hrobů a dvě hromadná pohřebiště. U vstupu je kaple zasvěcená Panně Marii Sedmibolestné a dva větší pomníky: pomník Genia, který věnoval 11. pěší pluk a památník všem padlým ve světové válce 1914–1918. Hřbitov je trvale uzamčen a zpřístupněn zájemcům po domluvě na tel. čísle 382 201 511.
M.C., 2.6. 2009
historie

Za Rakouska-Uherska byl Písek významným posádkovým městem. Začátkem první světové války sem byly transportovány stovky raněných vojáků, především Maďarů. Rovněž sem byli soustřeďováni zajatci, Rusové a Srbové, kteří v okolí pracovali v zemědělství. Ranění i zajatci umírali a brzo přestal stačit vojenský hřbitov u kostela sv. Václava. Proto bylo v prostoru bývalého vojenského cvičiště koncem roku 1914 založeno nové pohřebiště. Mezi válkami zde byli pohřbíváni vojáci, kteří zemřeli nebo spáchali sebevraždu v píseckých kasárnách. Rovněž zde byli pohřbíváni zdarma důstojníci. V roce 1929 byli exhumováni jihoslovanští vojáci a převezeni na pohřebiště u Mariánských Lázní. Za druhé světové války (a krátce po ní) zde byli pochováni němečtí i sovětští vojáci, a po roce 1945 i popravení odsouzení za kolaboraci. V roce 1959 byli exhumováni sovětští vojáci a jejich ostatky byly převezeny na komunální písecký hřbitov.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: různé stránky na Internetu), 2.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Čížová
 Velký Kamýk
 zemský hřebčinec
 Drhovle
 Jarník
 Vráž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 železný most
 kamenný most
 Kestřany
 Šamonice
 Brloh
 Velký Mehelník
 Kožlí
 Červený Újezdec
 Petrovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Kbelnice
 Štěkeň
 Tálínský rybník
 kaple sv. Anny
 Cerhonice
 Osek
 Klokočín
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Chřešťovice
 Karlov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Varvažov
 Božovice
 kostel sv. Jiljí
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Cehnice
 Sedlice
 Údraž
 Drahonice
 Řepice
 Škvořetice
 Vintíř
 Kosatínský viklan
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Protivín
 Boudy u Čimelic
 Obrovy hroby
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Václava
 Buzice
 návesní kaple
 Ženatý dub
Základní informace místa
ID místa: 7861
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama