Obchodní dům postavený v letech 1912–3 za devět měsíců podle projektu postupimského architekta Carl Schmannse. Železobetonový skelet umožnil vytvoření monumentální centrální haly. Po roce 1990 důkladná oprava s rehabilitací historických prvků.
Hlavní obrázek místa
Obchodní dům od severozápadu
© Ivan Grisa 04/2009
Obchodní dům tvoří východní stranu Demianiho náměstí (Demianiplatz) a jižní stranu Mariánského náměstí (Marienplatz). Přímo před ním centrální stanice zdejší MHD, parkování v okolí zpoplatněno. Od nádraží asi 500 m severně.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Obchodní dům ve Zhořelci

Na místě empírových domů, zabírajících severní část někdejšího morového hřbitova u mariánského kostela, vznikl na přelomu let 1912–13 za devět měsíců podle projektu Carla Schmannse z Postupimi (Potsdam) první moderní obchodní dům ve městě. Využití železobetonového skeletu umožnilo vytvoření veliké centrální haly, obepnuté několika patry ochozů a osvětlené prosklenou střechou s vitrají. Čelní (západní) a obě boční fasády jsou obloženy kamenem, zadní pouze hladce omítnuta. Obchodní dům sloužil jako hlavní nákupní centrum města až do roku 1990. Poté prošel důkladnou rekonstrukcí a pod firmou Karstadt (dnes Hertie) bojuje s markety na okraji města. Jeho návštěva je rozhodně zajímavá i bez nákupních ambicí, hodnotná architektura přebíjí jakýkoli pomíjivý tovar.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Kontaktní informace
Hertie Görlitz
An der Frauenkirche 5 - 7
02826 Görlitz
Tel: 03581/460-0
http://www.hertie.de/
ilona.markert@hertie.de
Základní informace místa
ID místa: 7386
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama