Lovecký zámeček nechali postavit v 2. pol. 19. století Windischgrätzové, tehdejší majitelé tachovské panství. Zámeček obklopoval anglický park se soustavou rybníčků, kaplí a hájovnou. Zámek byl později využíván jako rekreační objekt, v současnosti je opuštěný a uvažuje se o jeho rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
lovecký zámeček Ostrůvek
© Vlastislav Mareček, 06/2016
K zámku se dostanete po zelené turistické značce z obce Lesná, nebo z obce Stará Knížecí Huť se jde nejprve po naučné stezce Historie sklářství, poté po žluté turistické značce (od rozcestí Huťský rybník) a od rozcestí Pod Mlýnským vrchem se pokračuje po zelené, přes zříceninu hradu Šelmberk až k zámečku Ostrůvek.
16.5. 2013
popis

Zámek tvoří neslohová stavba z kamenného neomítaného zdiva, patrová, členitého půdorysu, s mírně vystupujícím trojosým rizalitem, umístěným uprostřed fasády. Dochované kamenné patky, vyčnívající z fasády, i ozdoba střechy ve štítu napovídají, že zámeček dříve mohl být ozdoben i módními dřevěnými terasami ve stylu alpských horských domů.

Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988), 16.5. 2013

historie

Vznik samoty Ostrůvek (Insenthal) souvisel zřejmě se založením sklářské huti, která se připomíná v místě od r. 1776. Vyrábělo se zde především tabulové a zrcadlové sklo. R. 1838 se již sklárna uvádí jako pustnoucí. V 2. polovině 19. století zde nechali Windischgrätzové, kteří tehdy vlastnili tachovské panství, vystavět na louce obklopené lesy lovecký zámeček. Stavbu obklopoval anglický park se soustavou rybníčků. Plánek z roku 1893 ukazuje, že budova byla postavena na zemní terase nad rybníčkem, s břehy zformovanými do podoby srpku. Možná i to přispělo ke vzniku jména zámečku Ostrůvek. V jeho blízkosti stojí dřevěná kaple a bývalé objekty hájovny. Zámeček byl později využíván jako rekreační objekt, nyní je opuštěný a uvažuje se o jeho rekonstrukci.

Pavel P. (Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Z. Procházka a J. Úlovec, Okresní muzeum v Tachově 1988), 16.5. 2013

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Lesná

Místa v okolí

 Šelmberk
 Lesná
 Flossenbürg
 židovský hřbitov
 jízdárna
 Tachov
 městské opevnění
 Milíře u Rozvadova
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Nové Sedliště
 Pernolec
 Přimda
 Diana
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 kostel sv. Apoleny
Kontaktní informace
Obecní úřad Lesná
Lesná 1
347 01 Tachov
Tel: 374 784 425
http://www.obeclesna.cz
ou@obeclesna.cz
Základní informace místa
ID místa: 11230
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama