Kaple je jediným pozůstatkem paláce bohatého měšťana Hanse Frenzela, postaveného počátkem 16. století na místě někdejšího obydlí vévody Jana Zhořeleckého. Po několika změnách využití od roku 1903 součástí školní budovy.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihovýchodu
© Ivan Grisa 04/2009
Kaple stojí západně od Tlusté věže (Dicker Turm) na Mariánském náměstí (Marienplatz). Vzhledem k současnému využití (aula přilehlého gymnasia) prakticky nepřístupná.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Kaple svaté Anny ve Zhořelci

V letech 1508–12 si tehdy nejbohatší zhořelecký měšťan Hans Frenzel nechal u svého paláce postavit soukromou kapli svaté Anny. Palác vznikl na troskách budovy, kterou obýval koncem 14. století nejmladší syn Karla IV., vévoda Jan Zhořelecký. Kaple velikosti běžného městského kostela representovala moc a vliv svého majitele, který ji nechal ozdobit významnými sochařskými díly v exteriéru i interiéru. Od roku 1620 sloužila českým exulantům, po roce 1730 místnímu chudobinci. Roku 1845 zde získali svatostánek místní katolíci, od roku 1903 pak slouží pro potřeby sousední školy, postavené na místě Frenzelova paláce.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

 Reichenbašská věž
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 radnice
 nová synagoga
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 Svatý Hrob
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Ves
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 7385
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama