Největší z bašt městského opevnění byla postavena roku 1490 na jeho nejzranitelnějším místě, u Reichenbašské brány. Svůj název získala při obraně města 1641. Od roku 1848 kasárna, od roku 1932 museum.
Hlavní obrázek místa
Bašta z Reichenbašské věže
© Ivan Grisa 04/2007
Bašta Císařův vzdor stojí na západním okraji středověkého města, okolí parkově upraveno. Nedaleko městské divadlo a centrum novodobé části města – náměstí Postplatz (Poštovní) a Demianiplatz (Demianiho). Uvnitř hlavní exposice městského musea, v jeho pokladně i vstupenky na Reichenbašskou věž.
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Bašta Kaisertrutz (Císařův vzdor) ve Zhořelci

Objekt původně nazývaný Bašta u Budyšínské brány vznikl pro posílení obrany nejzranitelnějšího místa městského opevnění roku 1490. Veliká bateriová bašta s centrální vížkou bránila přístup k bráně na západním okraji města, kterou nechránila ani řeka, ani svažitý terén. Při obraně města roku 1641 získala po císařských obráncích svůj dnešní název. Po likvidaci hradeb roku 1848 se změnila na kasárna, získala východní portikus a dvě křídla. Rovněž centrální vížka prošla novogotickou úpravou. Od roku 1932 sídlem musea, po roce 1990 rekonstruována, na jaře 2011 skončila další oprava.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

Kontaktní informace
Kulturhistorisches Museum Görlitz
Platz des 17. Juni 1
02826 Görlitz
Tel: 03581 - 671 355
http://www.museum-goerlitz.de
kaisertrutz@goerlitz.de
Základní informace místa
ID místa: 7383
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama