Evangelická obec si na jižním předměstí rostoucího města v letech 1913–16 postavila podle projektu R. Bitzana kostel ve stylu reformované architektury, zbavené vlivu historizujících stylů 19. století. Dochován bez větších změn v původním stavu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 04/2009
Kostel sv. Kříže (Kreuzkirche) se nachází v jižní části města na křižovatce ulic Arndtstrasse a Büchtemannstrasse. V okolí bezplatné parkování, železniční stanice necelý kilometr severně. Kostel přístupný během bohoslužeb (pravidelně v neděli od 10.00), případně při výjimečných akcích.
Ivan Grisa , 19.4. 2009
historie

Kostel svatého Kříže (Kreuzkirche) ve Zhořelci

Evangelická církevní obec na jižním předměstí rostoucího města si v letech 1913–16 postavila podle projektu Rudolfa Bitzana kostel ve stylu reformované architektury, zbavené vlivu historizujících stylů 19. století. Dochován bez větších změn v původním stavu. Tzv. reformovaná architektura vznikla v reakci na ideové vyčerpání historizujících slohů 19. století i secesi a tvořila zejména v německy mluvících zemích (včetně českého pohraničí) až do II. světové války alternativu k funkcionalismu či konstruktivismu. Nebrání se nijak využívání moderních stavebních materiálů a konstrukcí (železobeton ap.) a jejich přiznávání ve vzhledu stavby, zachovává však tradiční členění hmot a uspořádání staveb. Drážďanský architekt Rudolf Bitzan provedl několik realizací i na území dnešní České republiky, nejvýznamnější je zřejmě divadlo v Teplicích.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz, Eine historische Topographie, str. 221, Verlag Gunter Oettel, 2001, 19.4. 2009

Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 nová synagoga
 radnice
 Svatý Hrob
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Kreuzkirche
Erich-Mühsam-Strasse
02826 Görlitz
Tel: +49 3581 402 081
Základní informace místa
ID místa: 7710
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama