Evangelická obec si na jižním předměstí rostoucího města v letech 1913–16 postavila podle projektu R. Bitzana kostel ve stylu reformované architektury, zbavené vlivu historizujících stylů 19. století. Dochován bez větších změn v původním stavu.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severovýchodu
© Ivan Grisa 04/2009
Kostel sv. Kříže (Kreuzkirche) se nachází v jižní části města na křižovatce ulic Arndtstrasse a Büchtemannstrasse. V okolí bezplatné parkování, železniční stanice necelý kilometr severně. Kostel přístupný během bohoslužeb (pravidelně v neděli od 10.00), případně při výjimečných akcích.
Ivan Grisa , 19.4. 2009
historie

Kostel svatého Kříže (Kreuzkirche) ve Zhořelci

Evangelická církevní obec na jižním předměstí rostoucího města si v letech 1913–16 postavila podle projektu Rudolfa Bitzana kostel ve stylu reformované architektury, zbavené vlivu historizujících stylů 19. století. Dochován bez větších změn v původním stavu. Tzv. reformovaná architektura vznikla v reakci na ideové vyčerpání historizujících slohů 19. století i secesi a tvořila zejména v německy mluvících zemích (včetně českého pohraničí) až do II. světové války alternativu k funkcionalismu či konstruktivismu. Nebrání se nijak využívání moderních stavebních materiálů a konstrukcí (železobeton ap.) a jejich přiznávání ve vzhledu stavby, zachovává však tradiční členění hmot a uspořádání staveb. Drážďanský architekt Rudolf Bitzan provedl několik realizací i na území dnešní České republiky, nejvýznamnější je zřejmě divadlo v Teplicích.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz, Eine historische Topographie, str. 221, Verlag Gunter Oettel, 2001, 19.4. 2009

Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 nová synagoga
 radnice
 Svatý Hrob
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Černousy
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Kreuzkirche
Erich-Mühsam-Strasse
02826 Görlitz
Tel: +49 3581 402 081
Základní informace místa
ID místa: 7710
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama