Biblický dům

Biblisches Haus, Görlitz/Zhořelec
Dům postavený roku 1570 pro obchodníka Hanse Heinze. Jako na jediném zdejším objektu se zachovala v úplnosti plastická fasáda hlavního průčelí se třemi pásy reliéfů s výjevy ze Starého i Nového zákona. Původní vysoký štít zanikl po požáru 1726. Dílo Hanse Kramera ml. navazuje na práce z okolí města.
Hlavní obrázek místa
Hlavní (severní) průčelí
© Ivan Grisa 10/2011

Biblický dům ve Zhořelci (Görlitz)

Dům čp. 29 v Niské ulici (Neissstrasse) ve Zhořelci vznikl v letech 1570–72 pro původně výmarského obchodníka Hanse Heintze. Nahradil starší objekt, který spolu s celou přilehlou částí města poškodil požár roku 1525. Pravděpodobně sochař Hans Kramer ml. (ve městě doložen v letech 1568–90) vyzdobil jeho fasádu reliéfy s motivy ze Starého i Nového zákona. Sám dům náleží k typu se schodišťovou halou, prostupující celou stavbou od přízemního mázhauzu až do posledního patra. Plastická výzdoba průčelí odpovídá vzorům z nedalekého Slezska, např. piastovského zámku v Břehu (Brzeg, Brieg). Původní zdobený štít, kterým průčelí vrcholilo, zanikl po požáru města roku 1726. Dům přežil s minimálními změnami další staletí, oprava průčelí spojená s částečnou náhradou původních reliéfů kopiemi, proběhla počátkem 20. století. Po II. světové válce pískovcové reliéfy utrpěly zhoršujícím se stavem ovzduší v oblasti (kyselé deště). Důkladnou obnovou dům prošel po roce 1990 (1991–99).
Ivan Grisa, dle Ernst-Heinz Lemper: Görlitz, eine historische Topographie, Verlag Guenter Oettel, 2001, 19.11. 2011
Německo,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 10487
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama