Staroluteránská obec si postavila v letech 1905–06 svůj kostel v jižní části města. Stavba ve stylu nordickorománské architektury obsahuje prvky vnitřního zařízení z bývalého špitálního kostela téhož zasvěcení, který stál na dnes polské straně města.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa, 04/2009
Staroluteránský kostel sv. Ducha stojí přímo nad jižním východem z podchodu pod zhořeleckým hlavním nádražím, v sousedství mnohem mohutnější katolické katedrály sv. Jakuba. Přístupný je během bohoslužeb (pravidelně v neděli od 9.30).
Ivan Grisa , 19.4. 2009
historie

Kostel svatého Ducha (Heilig-Geist-Kirche) ve Zhořelci

Staroluteránská obec si postavila v letech 1905–06 svůj kostel v jižní části města. Stavba ve stylu nordickorománské architektury obsahuje prvky vnitřního zařízení z bývalého špitálního kostela téhož zasvěcení, který stál na dnes polské straně Staroměstského mostu (Altstädter Brücke) a zanikl kvůli povodňovým škodám na přelomu 19. a 20. století.

Ivan Grisa, dle webových stránek www.goerlitz.de, 19.4. 2009

Německo,

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 obchodní dům
 Císařův vzdor
 Reichenbašská věž
 nová synagoga
 Biblický dům
 radnice
 Svatý Hrob
 Mikulášská věž
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Mikuláše
 Ves
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
 Dolní Oldříš
Kontaktní informace
Heilig-Geist- Kirche
Zittauer Strasse 1
02826 Görlitz
Tel: +49 03581 41 28 61
http://www.lutherische-kirche-goerlitz.de/
Goerlitz@selk.de
Základní informace místa
ID místa: 7711
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama